Itt a nagy változás! Még Európa vezető nemzetei is visszavonják támogatásukat Ukrajna EU-s tagságához.


Kép: Reuters / Annegret Hilse - Friedrich Merz, a német politikai élet kiemelkedő alakja, aki a Kereszténydemokrata Unió (CDU) vezetőjeként Berlin szívében, 2025. április 9-én készített felvételen látható. Merz a német kancellári pozícióra pályázik, amely új irányt hozhat az ország politikai jövőjében.

Nagy interjút adott Németország leendő kancellárja a hétvégén, amelyből több fontos kérdésről derült ki a legfőbb nyugati partnerük által az elkövetkező hetekben képviselt irány.

Az Európai Néppárt alapító tagjaként ismert kereszténydemokrata pártszövetség, a CDU/CSU elnöke nemrégiben a Handelsblatt hasábjain kifejtette véleményét Ukrajna NATO- és EU-csatlakozásáról, melyet ellenzi.

Ukrajna nagyon nagy európai ország, de háborúban áll

Friedrich Merz hangsúlyozta, hogy...

Egy háborúval sújtott ország nem csatlakozhat a NATO-hoz vagy az Európai Unióhoz.

Ahogy fogalmazott, az uniós tagság ígérete továbbra is fennáll, ahogyan a NATO-hoz való csatlakozás lehetősége is, azonban ehhez először a konfliktusnak kell lezárulnia.

Ugyanakkor hangsúlyozza, hogy Oroszország kitartó erejét nem szabad alábecsülni, hiszen "az emberek kíméletlen kizsákmányolása mindig is az orosz politika szerves részét képezte". Ebből kifolyólag úgy látja, hogy a háború "magától nem fog megoldódni", és a remények is meglehetősen csekélyek.

Olaf Scholz utódja az interjú során többek között arra is kitért, hogy az Európai Unió legnagyobb gazdaságának irányítójaként milyen intézkedéseket fontolgat Donald Trump vámpolitikájára válaszul.

Szerda délután aláírásra került a koalíciós megállapodás, amely a konzervatív CDU/CSU és a szociáldemokrata SPD pártok között született. E megállapodás nyomán a választásokon győztes CDU/CSU közösen irányítja majd Németországot Olaf Scholz vezetésével. A koalíció célja, hogy jelentős reformokat valósítson meg a gazdaság, a védelem és a migráció terén, ezzel biztosítva az ország jövőbeli fejlődését.

Merz most megerősítette, hogy az új német kormány május 6-án kezdi meg a munkát - az AFP szerint a Bundestag aznap választja meg a 69 éves politikust az új szövetségi kancellárnak.

A nyári parlamenti szünet előtti két hónapban pedig a vörös-fekete kabinet belehúz: több olyan döntést végrehajtanak a 144 oldalas koalíciós megállapodásból, amivel a polgárok komfortérzetét rövid idő alatt érezhetően javítják.

Gazdasági fellendülés, bürokrácia csökkentése és migrációs átalakulás.

- ezek a fő csapásirányok, amelynek érdekében "nagyon gyors" döntések jönnek a nemzeti határok védelme érdekében, fokozódnak a kitoloncolások, illetve például csatlakoznak Dánia, Olaszország kezdeményezéséhez, amely a biztonságos harmadik országokban zajló menekültügyi eljárásokról szól.

Továbbá, még a nyár előtt eltörlik a 2023 óta érvényes ellátási lánc törvényt, amely a vállalatoknak az emberi jogi és környezetvédelmi átvilágítás és kockázatkezelés elvégzését írja elő, és látható intézkedéseket kezdeményeznek a bürokrácia csökkentésére - sorolja az első lépéseket a ZDF.

A polgárok már a parlamenti szünet beállta előtt tapasztalni fogják az új szövetségi kormány lépéseit.

Németországban a nyáron már új hangulat fog uralkodni

Friedrich Merz megígéri.

Másik fontos kérdés az amerikai vámpolitika, amelynek kapcsán elmondta: még ugyan nincs konkrét dátum, de hamarosan az Egyesült Államokba utazik és személyesen Donald Trump elnökkel tárgyal a vámokról, nemcsak a németek, hanem az egész EU érdekében.

Nem akarok egyedül Németország nevében beszélni Washingtonban, számomra az egységes Európa prioritás - jelezte Merz.

A CDU politikusa hasonló nézőpontokat képvisel, mint Elon Musk: az Egyesült Államokkal zajló vámvitában egyértelműen hangsúlyozza a globális kereskedelem fontosságát és a gazdasági együttműködés előnyeit.

Vámmentes transzatlanti szabadkereskedelmi zónát alakítana ki, ahol minden termékre nullás vámkulcs vonatkozna.

- ez szerinte mindkét fél érdeke lenne.

A német vezető véleménye szerint téves döntés volt, hogy az EU és az Egyesült Államok között nem sikerült megvalósítani a nagyszabású szabadkereskedelmi megállapodást, azaz a TTIP-et. Emlékezetes, hogy a tárgyalások 2017 elején, Donald Trump első hivatali időszakának kezdetén kerültek leállításra.

Trump tanácsadója, Elon Musk, a technológiai világ prominens milliárdosa, szintén kiállt a vámok nélküli transzatlanti szabadkereskedelmi övezet mellett. Mindezt követően, hogy Trump a hónap elején bejelentett egy jelentős vámcsomagot, amely komoly aggodalmakat keltett a globális kereskedelmi partnerek között, és a tőzsdék drámai visszaesését idézte elő.

Related posts