IMF: Kihívások árnyéka vetül a 2025-ös gazdasági növekedésre

Az IMF kiemelte: a WEO világgazdasági előrejelzés 2025. januári frissítése óta az Egyesült Államok egy sor új vámintézkedést jelentett be és hajtott végre, valamint kereskedelmi partnerei is ellenintézkedéseket léptettek életbe, ami önmagában is jelentős negatív növekedési sokkot okozott. A negatív hatást fokozta az intézkedéseket övező kiszámíthatatlanság, ami a szokásosnál is nehezebbé teszi az előrejelzést - írták.
Az IMF legújabb prognózisa alapján a globális gazdasági növekedés 2025-re 2,8%-ra, míg 2026-ra 3,0%-ra mérséklődik, ami jelentős visszaesést jelent a januárban előre jelzett 3,3%-hoz képest. Ez a szám jóval elmarad a 2000 és 2019 közötti időszak 3,7%-os átlagától, így a jövőbeli kilátások aggasztóan alacsonynak tűnnek.
A fejlett gazdaságok növekedése 2025-ben 1,4 százalékos lesz. Az Egyesült Államokban a nagyobb politikai bizonytalanság, a kereskedelmi feszültségek és a gyengébb keresleti lendület miatt a növekedés várhatóan 1,8 százalékra lassul, ami 0,9 százalékponttal alacsonyabb a januári előrejelzéshez képest.
Az euróövezet gazdasági előrejelzései szerint a növekedés üteme 0,8 százalékra csökken, ami 0,2 százalékponttal alacsonyabb a korábbi várakozásokhoz képest. A feltörekvő piacok és fejlődő gazdaságok tekintetében a prognózisok 2025-re 3,7 százalékos növekedést jeleznek, míg 2026-ra ez az érték 3,9 százalékra emelkedhet. Azonban a közelmúlt kereskedelmi intézkedései, különösen Kínát érintően, jelentős visszaesést okozhatnak a gazdasági aktivitásban.
A globális infláció várhatóan a januári előrejelzéseknél kissé mérsékeltebb ütemben fog csökkenni. 2025-re 4,3 százalékra, míg 2026-ra 3,6 százalékra prognosztizálják. A fejlett gazdaságok esetében jelentős emelkedés várható, míg a feltörekvő piacoknál enyhe csökkenés tapasztalható a revíziók során 2025-re.
A kilátásokban az erősödő lefelé mutató kockázatok dominálnak.
A prognózisok alapján a kereskedelmi háború felerősödése és a fokozódó kereskedelempolitikai bizonytalanság valószínűleg tovább csökkenti a közeli és hosszú távú gazdasági növekedést. Ezzel párhuzamosan a politikai mozgástér szűkülése gyengíti a gazdaságok sokkokkal szembeni ellenállását. Az eltérő és gyorsan alakuló politikai nézetek, valamint a romló hangulat újabb átárazódásokhoz vezethetnek az eszközpiacon, ami messze túlmutathat az amerikai vámok bejelentését követő eseményeken. A devizaárfolyamok és a tőkeáramlások drámai kiigazításai különösen érzékenyen érinthetik a már eladósodott országokat. Ez a helyzet szélesebb körű pénzügyi instabilitáshoz vezethet, amely a nemzetközi monetáris rendszerre is káros hatással lehet – olvasható a jelentésben.
A demográfiai átalakulások és a külföldi munkaerő csökkenése gátat vethet a potenciális gazdasági növekedésnek, egyúttal veszélyeztetheti a költségvetés fenntarthatóságát is. A nemrégiben megélt megélhetési válság tartós következményei, együtt a politikai mozgásterünk szűkülésével és a középtávú növekedési perspektívák bizonytalanságával, újra fellángolhatnak társadalmi feszültségek formájában - emelték ki a szakértők.
A feltörekvő piacgazdaságok sokaságának ellenállóképességét komoly teszt elé állíthatják a kedvezőtlen globális pénzügyi körülmények, hiszen a magas adósságszintek kezelése egyre égetőbb kihívássá válik.
A korlátozottabb nemzetközi fejlesztési támogatás növelheti az alacsony jövedelmű országokra nehezedő nyomást, ami még jobban eladósíthatja őket, vagy jelentős költségvetési kiigazításokat tehet szükségessé, ami azonnali negatív következményekkel járhat a növekedésre és az életszínvonalra nézve - mutattak rá.
Ugyanakkor az IMF szerint a jelenlegi vámok mérséklődése és a kereskedelempolitikák egyértelműségét és stabilitását biztosító új megállapodások fellendíthetik a globális növekedést. A jövő egyértelműséget és koordinációt igényel - hangsúlyozták.
Az IMF arra ösztönzi az országokat, hogy együttműködjenek a stabil és kiszámítható kereskedelmi környezet megteremtésében, az adósságátütemezés egyszerűsítésében, valamint a közös kihívások hatékony kezelésében. Ugyanakkor fontos, hogy foglalkozzanak a belső politikai és strukturális egyensúlytalanságokkal, így biztosítva gazdaságuk stabilitását. Ez a megközelítés hozzájárulhat a növekedés és az infláció közötti egyensúly helyreállításához, a tartalékok újbóli megerősítéséhez, a középtávú növekedési perspektívák újbóli élénkítéséhez, valamint a globális egyensúlytalanságok mérsékléséhez.
Az IMF ajánlása szerint a központi bankoknak továbbra is kiemelt figyelmet kell fordítaniuk a monetáris politikai irányelveik precíz hangolására. Ez elengedhetetlen a mandátumuk sikeres végrehajtásához, valamint az ár- és pénzügyi stabilitás fenntartásához, különösen egy olyan környezetben, ahol a kompromisszumok egyre nehezebb döntéseket igényelnek.
A költségvetési mozgástér helyreállítása és az államadósság fenntartható pályára állítása mellett a nemzeti és gazdasági biztonságot garantáló kritikus kiadási szükségleteket is ki kell elégíteni. Ehhez hiteles középtávú költségvetési konszolidációs tervekre van szükség - tették hozzá.
A munkaerő-, termék- és pénzügyi piacok strukturális reformjai kiegészítenék az adósság és az országok közötti egyenlőtlenségek csökkentésére irányuló erőfeszítéseket - fogalmazta meg a előrejelzésében a nemzetközi szervezet. (MTI)