Ilyen merész és kifinomult trükkökkel manipulál a cicád, hogy mindig ő legyen a középpontban!

Rendben, talán nem sokkolt az a megállapítás, hogy a macskád valójában téged irányít, de az, hogy pontosan milyen módszerekkel teszi ezt, már lehet, hogy meglep majd.
Egy érdekes kutatás rávilágított, hogy a cicák számára kifejlesztett manipulációs jelzések a gazdikban gyakran frusztrációt váltanak ki, ami azonnali reakcióra készteti őket. Képzeld el, ha a macskáknak lenne hüvelykujjuk – bizony, akkor nagy bajban lennénk! Az alábbiakban felfedezheted, milyen ügyesen irányítanak minket a macskák.
Karen McComb a kutatásának alapötletét saját macskája viselkedéséből merítette, aki minden reggel szinte eltökélten és hangosan ébresztette fel őt. Miután más macskatulajdonosokkal is beszélgetett, felfedezte, hogy sokuk kedvence szintén hasonló, figyelemfelkeltő nyávogást alkalmazott. Mivel ő maga is tudós, aki az emlősök hangalapú kommunikációjának rejtelmeit kutatja, elhatározta, hogy alaposabban megvizsgálja ezt a manipuláló nyávogást.
"A macskák felszólító dorombolása valószínűleg sokkal elfogadhatóbb az emberek számára, mint a nyílt nyávogás, ami gyakran a hálószobából való kitessékelésükhöz vezethet" – magyarázza Karen McComb, a Sussexi Egyetem tudósa a Live Science-nek a jelenség hátteréről. A macskák sajátos, nyávogásba szőtt dorombolásukkal próbálják irányítani gazdáikat, amely egyfajta, magasabb hangfekvésben megszólaló síráshoz hasonlítható. Ez a hangzás elég zavaró ahhoz, hogy ne tudjuk figyelmen kívül hagyni, de mégsem olyan bosszantó, mint amikor a macska hangosan üvölt. Ezt a módszert leggyakrabban akkor alkalmazzák, amikor éppen egy kiadós étkezésre vágynak.
Ha azonnal a gyerekek sírása ugrik be, akkor jó úton jársz. Korábbi kutatások felfedték, hogy a macskák nyávogásának egy bizonyos típusa meglepően hasonlít a csecsemők sírására. Karen McComb megállapította, hogy ez a kiáltásba torkolló dorombolás mesterien kihasználja az emberek érzékenységét a síró gyermekek hangjára, amit leginkább a kicsik etetésével kapcsolunk össze. Egy újabb ravasz taktika, hogy a dorombolással kevert nyávogás megszakítja a hang harmóniáját, így nehezen tudjuk elviselni vagy hozzászokni, ami minden egyes alkalommal növeli a sikerük esélyét.
A kísérletek megszervezése kihívásokkal teli feladat volt. Amíg a macskák dorombolva és játékosan mozogtak gazdáik körül, addig idegenek előtt nem voltak hajlandók hasonlóan viselkedni. McComb és csapata ezért kifejlesztett egy módszert, amelynek segítségével a macskatulajdonosok rögzíthették kedvenceik által kibocsátott hangokat, amikor éppen az ételért könyörögtek, vagy amikor más érzelmeiket, igényeiket fejezték ki. A kutatócsoport összesen tíz különböző macska hangfelvételeit gyűjtötte össze a vizsgálat során.
A kutatók ezt követően visszajátszották 50 embernek ezeket a hangokat, akik közül nem mindegyiknek volt macskája. Az eredmények azt mutatták, hogy még azok is, akiknek soha nem volt cicájuk, ezt a nyávogásba ágyazott dorombolást sokkal sürgetőbbnek ítélték meg. Amikor a csapat újraszintetizálta a rögzített vokalizációkat, hogy eltávolítsák a beágyazott sírást, de minden mást változatlanul hagytak, a tesztalanyok ezeket a hangokat már jelentősen kisebb mértékben írták le sürgetőként.
"A kutató véleménye szerint a macskák hihetetlenül ügyesen képesek dramatizálni a helyzeteket, amennyiben ez segít nekik abban, hogy kiváltsák az emberek reakcióját. Hozzátette, hogy nem minden macska alkalmazza ezt a módszert; úgy tűnik, hogy leginkább a cirmosoknál figyelhető meg ez a viselkedésforma, különösen azoknál, akik szorosabb kötelékben élnek gazdáikkal. Ebből adódóan, amikor jeleznek, sokkal nagyobb valószínűséggel kapnak valamilyen visszajelzést."