Ilie Bolojan ügyvivő államfő Cătălin Predoiut jelölte ki ügyvivő miniszterelnökként (FRISSÍTVE).


Cătălin Predoiu az új kormány megalakulásáig látja el a miniszterelnöki feladatokat - tájékoztatott az álamelnöki hivatal. A határozatot kedd reggel írta alá az államelnök. Marcel Ciolacu hétfő este jelentette be lemondását a miniszterelnöki tisztségből.

Predoiu hivatalba lépésekor hangsúlyozta, hogy az ügyvivő kormány az alkotmányos keretek és a törvények által előírt módon fogja végezni munkáját. A politikai vezető kiemelte, hogy a kormányzás folyamatossága és összhangja elengedhetetlen a közügyek és a gazdaság zavartalan működése, valamint a civil társadalom és minden román állampolgár érdekeinek védelme érdekében. Megnyugtatóan nyilatkozott a közvéleménynek arról, hogy a kormányzati intézmények pártatlanul, átláthatóan és jogszerűen fogják végezni feladataikat, biztosítva ezzel, hogy a román állampolgárok szabadon és biztonságban gyakorolhassák szavazati jogukat, ahogy az az elnökválasztás első fordulójában is megtörtént.

A Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöki tisztségét is betöltő Ciolacu a kormánykoalíció közös államfőjelöltjének választási kudarca miatt jelentette be lemondását, miután kiderült, hogy Crin Antonescu volt PNL-elnök a megismételt elnökválasztás vasárnapi első fordulójában a harmadik helyen végzett, és így nem került be a május 18-án megrendezendő második fordulóba.

A miniszterelnök lemondásával a teljes kormány megbízatása megszűnt, így az alkotmány értelmében az új kabinet csak korlátozott hatáskörökkel folytathatja munkáját, amíg a parlament új bizalmat nem szavaz egy következő kormánynak. Az ügyvivő kormány nem jogosult arra, hogy azonnali hatályú sürgősségi rendeleteket adjon ki, melyek később a parlament által megerősítésre kerülnének, és nem terjeszthet elő törvényjavaslatokat sem. Ezzel szemben az ideiglenes államfő szélesebb jogkörökkel rendelkezik az új elnök hivatalba lépéséig, azonban nem rendelkezik a joggal, hogy feloszlassa a parlamentet vagy népszavazást kiírjon. Az alkotmány szerint az ideiglenes államfő három hónapig, míg az ügyvivő kormány 45 napig vezetheti az országot.

Marcel Ciolacu lemondása utat nyit a május 18-án megválasztandó új elnök számára, hogy hozzá közel álló politikus számára adjon kormányalakítási megbízást. Az alaptörvény tág mozgásteret biztosít az elnöknek a miniszterelnök kinevezésénél, de nem teszi lehetővé, hogy felmentsen egy olyan tisztségben lévő kormányfőt, aki a parlament bizalmát élvezi.

Ionuț Moșteanu szerint egy Ilie Bolojan vezette PSD-PNL-USR-kormány lenne a legmegfelelőbb konstrukció a jelenlegi helyzetben. A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselőházi frakcióvezetője kedden a parlamentben nyilatkozott az újságíróknak, akik arról faggatták, elképzelhetőnek tartaná-e, hogy Nicușor Dan elnökké választása esetén a Szociáldemokrata Párttal (PSD), valamint a Nemzeti Liberális Párttal (PNL) közösen alakítsanak kormányt Ilie Bolojan vezetésével.

"Ez lenne a legideálisabb megoldás" - nyilatkozta a jelenlegi ellenzékhez tartozó USR politikusa, Moșteanu. A politikus hangsúlyozta, hogy Ilie Bolojan már bizonyította tisztességét, és felismerte, hogy sürgősen lépéseket kell tenni a régóta halogatott reformok megvalósítása érdekében. A reformok között kiemelte a kétfordulós polgármester-választás bevezetését, a közigazgatás átalakítását, a költségvetési kiadások csökkentését, valamint a helyi önkormányzatok központi költségvetéstől való függetlenségének megszüntetését.

A politikus rámutatott arra is, hogy a PSD nélkül nem lehet kormányképes parlamenti többséget alakítani, az USR, a PNL és az RMDSZ a nemzeti kisebbségekkel együtt sem tudja ezt biztosítani. "Szükség van a PSD-re az 50 százalékhoz. Nélkülük ez nem lehetséges" - jegyezte meg.

Ionuț Moșteanu kifejezte üdvözletét Marcel Ciolacu miniszterelnöki posztról való lemondása kapcsán. Rámutatott, hogy a szociáldemokrata párt vezetőjének ezt a lépést már tavaly novemberben meg kellett volna tennie, mert szerinte így elkerülhető lett volna a társadalomban tapasztalható fokozott feszültség.

Az USR képviselőházi frakcióvezetője kiemelte, hogy az első elnökválasztási forduló eredményei már most is érezhető hatással vannak a gazdaságra. Figyelmeztetett arra, hogy ha George Simion a második fordulót is megnyeri, akkor az ország súlyos gazdasági válsággal nézhet szembe.

Related posts