Itt van húsz különleges tény, amelyet talán nem ismertél az idei Oscar-jelöltekkel kapcsolatban: 1. Az idei jelöltek között több olyan színész is található, akik korábban már nyertek Oscar-díjat. 2. Az egyik film rendezője a legfiatalabb, aki valaha jelö

A Wicked és az Emilia Pérez filmek jelölései történelmi jelentőségű eseményt jelentenek, hiszen 1968 óta először versenyez két musical az Oscar legjobb film kategóriájában. Legutóbb, amikor több musicalt is jelöltek a fődíjra, az Oliver! és a Mókás arc voltak a versenyzők. A 2025-ös Oscar-gála ráadásul az Oscar-történelem második alkalma, amikor egyidejűleg két musical kap tíz vagy annál több jelölést. Emilia Pérez 13 jelölést, míg a Wicked 10-et gyűjtött be. Utoljára hasonló helyzet állt elő, amikor a Mary Poppins 13, a My Fair Lady pedig 12 jelölést kapott.
Ha már a Wicked világánál tartunk, érdemes megemlíteni, hogy Cynthia Erivo történelmet ír. Ő az első fekete brit nő, aki már két különböző színészi jelölést kapott: idén a zöld boszorkány karakteréért, míg 2020-ban Harriet Tubman megformálásáért. És itt jön a csavar: ha a dél-londoni születésű tehetség elnyeri a díjat, 38 évesen ő lesz a legfiatalabb művész, aki eléri az EGOT státuszt. Az EGOT nem csupán egy betűszó; ez azt jelenti, hogy valaki büszkén állíthatja, hogy birtokában van az Emmy, Grammy, Oscar és Tony-díjnak. Erivónak már csak az Oscar hiányzik a gyűjteményéből, így a következő lépései különösen izgalmasak lehetnek!
Az idei év legjobb színésznőjelöltjei között elképesztően szoros a verseny, hiszen Cynthia Erivo (Wicked), Carla Sofía Gascón (Emilia Pérez), Mikey Madison (Anora), Demi Moore (A szer) és Fernanda Torres (Még mindig itt vagyok) mindannyian eséllyel pályáznak a legjobb film díjára is. Érdekesség, hogy ilyen jelenség 47 éve nem fordult elő: most először történik meg, hogy a legjobb színésznő kategóriában jelölt filmek mind a legjobb film jelöltjei között szerepelnek.
4. A hölgyeket felsorolva érdemes kiemelni A szer rendezőjét, Coralie Fargeat-t, aki még mindig csak a kilencedik nő, akit Oscar-díjra jelöltek a rendezés kategóriájában közel egy évszázad elteltével. Eddig mindössze három női díjazottat ünnepelhetünk: Kathryn Bigelow (A bombák földjén), Chloé Zhao (Nomádok Földje) és Jane Campion (A kutya karmai közt).
5. Leonardo DiCaprio számára is korai volt az Oscar, ha figyelembe vesszük Diane Warren pályafutását: őt már tizenötször jelölték a legjobb eredeti dal kategóriában olyan ikonikus filmekért, mint az Armageddon vagy a Pearl Harbor. Legutóbbi jelölését tavaly kapta az Eva Longoria rendezésében készült Cheetos-film, a The Fire Inside című daláért, amelyet Becky G adott elő. Érdekes módon Warren még soha nem tudta elnyerni az aranyszobrot, pedig 2022-ben már olyan kínos helyzetbe került, hogy tiszteletbeli Oscar-díjat adtak át neki. Jelenleg a 6888. zászlóalj című film betétdala révén van újra versenyben, amelyet H.E.R. énekel.
6. A brutalista vágásáért jelölt Jancsó Dávid legendás filmes dinasztia tagja, Jancsó Miklós filmrendező és Csákány Zsuzsa vágó gyermeke, és nem mellesleg az első magyar, akit Oscar-díjra jelöltek ebben a kategóriában. A rengeteg magyarországi forgatásnak és a messzi földön híres hazai filmes szakembereknek hála, tavaly és tavalyelőtt is termett magyar Oscar, így nagyon a reményeink: Mihalek Zsuzsa a Szegény párák, Sipos Zsuzsanna pedig a Dűne első részének berendezőjeként kapta meg az aranyszobrot.
7. Idén nem csupán magyar jelöltnek szurkolhatunk, de három jelölt filmet is részben hazánkban, jelentős magyar stáb közreműködésével forgattak: a már említett A brutalistában Pennsylvaniát varázsoltak a hazai helyszínekből, a Maria Callas végnapjait bemutató Mariában (legjobb operatőr van versenyben) Párizst alakította Budapest, Denis Villeneuve és a Dűne-saga stábja (a Dűne - Második rész öt kategóriában versenyez, köztük a legjobb filmre is esélyes) pedig már hazajár hozzánk forgatni.
8. Jacques Audiard (Emilia Pérez), Sean Baker (Anora), Brady Corbet (A brutalista), Coralie Fargeat (A szer) és James Mangold (Sehol se otthon) rendezők mind elsőbálozók, azaz még egyiküket sem jelöltek korábban Oscar-díjra. Utoljára 1998-ban indult teljesen új jelöltek osztálya a rendezői versenyben, amikor James Cameron (Titanic), Peter Cattaneo (Alul semmi), Gus Van Sant (Good Will Hunting), Curtis Hanson (Szigorúan bizalmas), Atom Egoyan (Eljövendő szép napok). Cameron annak idején be is húzta a díjat, híres, én vagyok a világ királya-beszédével. Ebben a kategóriában egyébként nagy felháborodást keltett Denis Villeneuve és a Dűne mellőzése, de a legjobb film díjára esélyes Konklávé direktora, Edward Berger is kimaradt az ötösfogatból.
A Jacques Audiard által rendezett *Emilia Pérez* a mezőny élén áll 13 jelölésével, ezzel új rekordot állítva fel a nem angol nyelvű filmek között az Oscar-díjak történetében. A főszereplő, a spanyol származású Karla Sofía Gascón, történelmet ír, mivel ő az első nyíltan transznemű színésznő, aki ilyen magas szintű elismerésben részesült. Ez a francia (azonban spanyol nyelvű) alkotás 39-re növeli a legjobb nemzetközi filmre pályázó francia jelölések számát, ami új rekordot jelent. A második helyezett Olaszország, amely 30 jelöléssel büszkélkedhet, míg Magyarország 10 jelöléssel és 2 Oscar-díjjal rendelkezik: Szabó István 1981-es *Mefisztója* és Nemes Jeles László 2015-ös holokausztdrámája, a *Saul fia*, amely elnyerte a legjobb nemzetközi filmnek járó elismerést.
10. Ha már a nem angol nyelvű filmeknél tartunk: az Emilia Pérez (Franciaország) és a Még mindig itt vagyok (Brazília) csupán a 10. és 11. film, amelyet ugyanabban az évben a legjobb nemzetközi és a legjobb film kategóriájában is jelölt a filmakadémia. A korábbi, mindkét kategóriában jelölt alkotások között megtalálhatók olyan klasszikusok, mint a Z (1969), Az élet szép (1998), a Tigris és sárkány (2000), a Szerelem (2012), a Roma (2018), az Élősködők (2019), a Vezess helyettem (2021), a Nyugaton minden változatlan (2022) és az Érdekvédelmi terület (2023). Érdekesség, hogy a dél-koreai Élősködők az egyetlen nem angol nyelvű film, amely valóban áttörte a nemzetközi filmfesztiválok elit körét, és az Oscaron is megkapta a legjobb film díját.
11. Három színészi jelölés is szerepel a nem angol nyelvű performanszok között, köztük az Emilia Pérez sztárjai, Karla Sofía Gascón és Zoe Saldaña, valamint a Még mindig itt vagyok brazil színésznője, Fernanda Torres. Az elmúlt 10 évben egyébként nyolcban legalább egy nem angol nyelvű előadást jelöltek a színészi kategóriákban. Persze nyerni is lehet nem angol szereppel: gondoljunk csak Sophia Lorenre, aki már 1962-ben nyert az Egy asszony meg a lánya főszerepéért, az örömmámoros, székeken ugráló Roberto Benginire (Az élet szép) vagy Marion Cotillard-ra, aki Edith Piaffá alakult a Piafban.
12. Fernanda Torres és Isabella Rossellini csatlakoztak édesanyjukhoz, Fernanda Montenegróhoz és Ingrid Bergmanhoz, mint Oscar-díjra jelölt színésznők. Ők lettek az 5. és 6. anya-lánya páros Judy Garland-Liza Minelli, Diane Ladd-Laura Dern, Goldie Hawn-Kate Hudson, Janet Leigh-Jamie Lee Curtis után. Torres története pedig azért különösen megindító, mert ő és édesanyja az egyedüli brazil jelöltek a kategóriában, raádásul mindkét színésznőt ugyanaz a direktor, Walter Salles rendezte. Fernanda Montenegro egyébként már 95 éves, és szintén játszik az Még mindig itt vagyok-ban: Torres karakterének idősebb verzióját alakítja.
Demi Moore a Golden Globe-díj átadó ünnepségén elmondta, hogy ez az első elismerés, amit pályafutása során kapott, ami elsőre meglepőnek tűnhet, figyelembe véve, hogy a 62 éves színésznő a nyolcvanas évek eleje óta a filmipar kiemelkedő alakja, és számos sikeres szerep fűződik a nevéhez. Azonban ha mélyebben beleássuk magunkat a részletekbe, kiderül, hogy valójában igazat beszélt. A beszédében említett egy producert is, aki „popcorn színésznőnek” titulálta őt - később nyilvánvalóvá vált, hogy ez a producer nem más, mint Andy Vajna. Ha Moore a közeljövőben Oscart nyer, azzal gyakorlatilag minden fontos elismerést bezsebelhet, kezdve a Kritikusok Díjától egészen a Színészek Céhe által odaítélt elismerésekig.
A legjobb férfi színészek versenyében a két kiemelkedő jelölt Adrien Brody (A brutalista) és Timothée Chalamet (Sehol se otthon). Brody 2003-ban, mindössze 29 évesen állította fel a legfiatalabb nyertes rekordját ebben a kategóriában. Ha azonban Chalamet Bob Dylan megformálásával megveri őt, átvállalja a rekordot is, hiszen 10 hónappal fiatalabb, mint Brody volt a győzelmekor. Érdekesség, hogy Timothée Chalamet James Dean óta az első olyan színész, aki kétszer is jelölést kapott a legjobb színész kategóriában, Dean előtt pedig Mickey Rooney volt az első, aki hasonló elismerésben részesült.
15. Győzzön a legjobb Roy testvér! A legjobb férfi mellékszereplő kategóriájában Kieran Culkin tűnik a legnagyobb esélyesnek, köszönhetően a Rokonszenvedés című filmben nyújtott figyelemre méltó teljesítményének. Ugyanakkor nem szabad elfeledkezni az Utódlás-béli fivéréről, Jeremy Strongról, aki szintén jelölést kapott a Trump-sztoriért. Culkin a Rokonszenvedésben egy Benji Kaplan nevű karaktert alakít, aki Lengyelországba utazik unokatestvérével, hogy felfedezze zsidó örökségét, míg Strong a Trump-sztoriban Roy Cohnt, a fiatal Trump mentorként ismert alakját kelti életre. Mindketten először pályáznak Oscar-díjra, de Emmy-díjasokként már bizonyították tehetségüket az HBO népszerű sorozatában, ahol a testvérek nemcsak a képernyőn, hanem a családi vállalatért is versengenek.
16. A magyaros nevű Eric Nyari immár csak az ötödik személy, akit ugyanabban az évben jelöltek dokumentumfilmre (Black Box Diaries) és rövid dokumentumfilmre (Instruments of a beating heart). Az utolsó ember, aki ezt a bravúrt hajtotta végre, Charles Guggenheim volt 1994-ben, a D-Day Remembered című dokumentumfilmmel és az A Time for Justice című röviddel, utóbbi győzött is.
Andy Nelson hangkeverőt széleskörű tisztelet övezi az akadémiai közegben, hiszen a Wicked című musical hangzásának megformálója, aki a Batman és Elvis projektekben is közreműködött, jelenleg 25 Oscar-jelöléssel büszkélkedhet (melyből kettőt már díjra váltott). Ezzel a teljesítménnyel John Williams (54 jelölés) után ő a második legtöbb jelöléssel rendelkező élő személy a filmes világban.
18. Az európai és arthouse filmgyártás világában nem ritka, hogy egy rendező több szerepet is betölt egy film készítése során. Az író-rendezői feladatok mellett olyanok is akadnak, akik a vágásban is részt vesznek, mint például Sean Baker, aki az Anoráért rendezőként és vágóként is esélyes az idei díjakra. Különösen figyelemre méltó Jacques Audiard, aki az Emilia Pérez rendezésével és az El Mal című dal társszerzőjeként is versenybe száll az Oscarért. Ezzel ő csupán a harmadik alkotó, aki egyszerre két kategóriában kapott jelölést, és az első, aki ugyanazon évben és filmért ért el ilyen sikert. Eddig Leo McCarey kapott hasonló elismeréseket: 1937-ben, 1944-ben és 1945-ben rendezésért, valamint 1957-ben eredeti dalért. Spike Jonze szintén figyelemre méltó, hiszen 1999-ben rendezői jelölést, míg 2013-ban az eredeti dal kategóriájában nyert elismerést.
19. Az animációs filmek világa is kijelöli a maga helyét a történelem lapjain: Chris Sanders, A vad robot rendezője, most megdöntheti a legtöbb animációs játékfilmes jelölés rekordját. Ez a negyedik alkalom, hogy Sanders a kategóriában versenyez, hiszen korábban a 2012-es Croodék, a 2010-es Így neveld a sárkányodat és a 2002-es Lilo és Stitch alkotásaival már elnyerte a figyelmet. Jelenlegi eredménye alapján holtversenyben áll a legendás Hayao Miyazaki és a Pixar művésze, Pete Docter mellett.
A lettországi "Áradás" című film egy különleges történetet mesél el, amelyben egy macska menedéket talál egy csónakban, amelyet különféle állatok népesítenek be, miután az árvíz elpusztította az otthonát. Ez a film csupán a harmadik animációs alkotás, amely a legjobb nemzetközi filmek versenyében indul. Korábban csupán a libanoni "Keringő" (Izrael) és a dán "Menekülés" nyert el hasonló elismerést, mégpedig 2008-ban és 2021-ben. Gints Zilbalodis rendezése a "Menekülés" után a második animációs film, amely egyszerre szerepel az animációs és a nemzetközi játékfilm kategóriában is, így igazán figyelemre méltó teljesítményt nyújtva.
Akik érdeklődnek, hogy kiket tartunk esélyesnek, itt megtalálhatják a válaszokat.