Hrisztijan Mickoszki: Stratégiai célunk Észak-Macedónia európai uniós tagsága Hrisztijan Mickoszki, a politikai színtér meghatározó alakja, hangsúlyozza, hogy a legfőbb törekvésünk Észak-Macedónia uniós csatlakozása. A politikai vezetés célja, hogy az or

Észak-Macedónia miniszterelnöke a második magyar-macedón kormányzati csúcstalálkozó után közös sajtótájékoztatót tartott a magyar kormányfővel, ahol hangsúlyozta, hogy országa uniós tagsága mindig is alapvető stratégiai célkitűzés volt, és ez a jövőben sem fog változni. Ugyanakkor kifejezte csalódottságát amiatt, hogy a csatlakozási folyamat jelenlegi állapota megegyezik azzal, ahol 20 évvel ezelőtt tartottak, miközben a macedón polgárok már számos áldozatot hoztak a cél elérése érdekében. A miniszterelnök arra is felhívta a figyelmet, hogy a tárgyalások bilaterális irányba terelése jelentős károkat okozott a folyamatban.
Kifejezte bizakodását, hogy a közeljövőben ismét lehetőség nyílik a folyamat folytatására, különösen Magyarország támogatásának köszönhetően. Hangsúlyozta, hogy ha a tárgyalások a valós koppenhágai kritériumokra alapozódnak, akkor Észak-Macedónia európai integrációja gyorsan és sikeresen megvalósulhat.
A kérdésre adott válaszában a kormányfő hangsúlyozta, hogy a jelölti státusz már több mint húsz éve húzódik, és eddig nem sikerült kézzelfogható eredményeket elérni. Rámutatott, hogy rengeteget dolgoztunk eddig, sőt olyan lépéseket is tettünk, amelyek a macedón identitás rovására mentek - fogalmazott. Szerinte a korábbi macedón politikai vezetők számos engedményt tettek Brüsszel felé, bízva abban, hogy ez javítja a tárgyalási pozíciókat. A jelenlegi kormány azonban nem hajlandó további ilyen jellegű engedményekre, ugyanakkor tiszteletben tartja a vállalt kötelezettségeket, és elvárja, hogy mások is így cselekedjenek.
Az ukrán-orosz konfliktus kapcsán hangsúlyozta, hogy elkötelezettek egy tartós és megbízható béke megteremtése iránt, amelyhez szoros együttműködés szükséges az Egyesült Államokkal. Céljuk egy olyan béke kialakítása, amely nemcsak az ukrán barátaink, hanem egész Európa érdekeit is szolgálja.
Megköszönte a magyar kormány állandó támogatását, amelyet az új macedón kormánynak nyújt. Emlékeztetett: komoly anyagi támogatást kapott Észak-Macedónia Magyarországtól, amelyet iskolák, óvodák és állami intézmények építésére, az ország modernizálására használtak.
Jelezte: a csúcstalálkozón szó esett a kétoldalú együttműködés további elmélyítéséről, elsősorban az infrastruktúra, valamint a katonai ipar területén.
Kérdésre válaszolva az észak-macedón miniszterelnök közölte: azt várja, hogy még több közös kormányülés lesz, arra számít, hogy folyamatos lesz a kommunikáció a két kabinet között, fontos egyezményeket írnak majd alá, és elkezdik áttekinteni a közös infrastrukturális, hadászati és kulturális együttműködés lehetőségeit.
Hrisztijan Mickoszki dicsérte a magyar miniszterelnököt, Orbán Viktor egyedi képességeit kiemelve. Szerinte Orbán már régóta bizonyítja, hogy olyan vezető, akinek minden helyzetre van egy jól átgondolt víziója, és képes másokat is inspirálni. Mickoszki úgy fogalmazott, hogy a miniszterelnök szavai olyan súlyt képviselnek, mint egy hegy. Kifejezte azt a meggyőződést, hogy Orbán Viktor hosszú távon fogja irányítani Magyarországot, biztosítva a stabilitást a jelenlegi "zavargásokkal teli" időszakban, mindeközben a nemzet érdekeit szem előtt tartva.
Kifejezte támogatását a magyar álláspont iránt, amely az európai határok védelmét célozza, és hangsúlyozta, hogy a két ország szoros együttműködésben dolgozik ezen a területen.
Kiemelte, hogy Észak-Macedónia gazdasága a tavalyi negyedik negyedévben 3,2 százalékos növekedést mutatott, és folyamatosan dolgoznak lakóik életszínvonalának emelésén. Célunk egy stabil, erős és fejlődő Macedónia megteremtése az Európai Unió tagjaként; ebben a folyamatban Magyarország támogatása és a két nép együttműködésének erősítése kiemelten fontos - hangsúlyozta.