Hollywood népszerű mestereit elnyelték a sötét erők, míg az örökségéből mások már javukra fordítják a dolgot.


A valóság olyan, mint egy saját készítésű álom, amit te magad szőttél. Vagy talán valaki más, aki nem látja meg, mi a legjobb számodra. Én a kundalini jógatechnikát képviselem, melynek lényege abban rejlik, hogy ha megtanulod, hogyan hipnotizáld saját magadat, akkor senki más nem tud majd befolyásolni téged. Ez a tudás hatalom, ez a szabadság kulcsa.

A Guru Jagatként ismert Katie Griggsnek ezek a mondatai valószínűleg sok olyan emberrel rezonálnak, aki nem találja a helyét a világban, és aki szeretné valamiképpen visszanyerni a kontrollt az élete felett. Nem véletlenül indul ezzel a gondolattal a róla szóló négyrészes HBO-dokumentumsorozat, amelynek a végén azonban az üzenete már sokkal baljósabb értelmet nyer.

Manapság szinte folyamatosan érkeznek az újabb dokumentumfilmek és sorozatok, amelyek a szekták és a problémás közösségek világát járják körbe. Ezek a művek gyakran bemutatják, hogyan manipulálják karizmatikus vezetők a sebezhető embereket, akik saját magukon szeretnének dolgozni, meg akarják küzdeni belső harcaikkal, és keresik a spirituális fejlődés lehetőségeit. Az ilyen alkotások rávilágítanak arra a sötét dinamikára, amely a vágyott megváltás mögött húzódik.

Ebbe a világba enged betekintést a Tűzlégzés - Guru Jagat öröksége (eredeti címén Breath of Fire) című sorozat is, amely egyúttal megmutatja az óriási forgalmat bonyolító wellnessipar sötét oldalát. Ahogyan a sorozat egyik készítője, Hayley Pappas egy interjúban utalt rá, a közösségi médiának köszönhetően a félretájékoztatás, a dezinformáció komoly méreteket öltött, és a Tűzlégzés talán arra ösztönzi majd az embereket, hogy egészséges szkepticizmussal, kellően kritikus hozzáállással viszonyuljanak ehhez a világhoz. Guru Jagat története szerinte azért jó illusztrálása ezeknek a veszélyeknek, mert a szereplőkkel könnyen lehet azonosulni, és így könnyebb megérteni azt is, hogy (szinte) bárki bele tud csúszni a nyúl üregébe.

Guru Jagat, akit sokan a jóga Elizabeth Holmes-jaként ismernek, 1979 nyarán a középosztálybeli család gyermekeként érkezett a világra. Mindössze másfél éves korában elveszítette édesapját, de az édesanyjával való kapcsolata rendkívül szoros maradt, és ő játszotta a kulcsszerepet abban, hogy a spiritualitás fontos részévé váljon az életének. Állítólag hétéves korában kérte meg édesanyját, hogy gyújtsanak meg egy gyertyát, üljenek le mellé, és együtt meditáljanak, ami már akkor megalapozta a jövőbeli spirituális útját.

Gyerekkori barátnője szerint imádott szerepelni, és látszott rajta, hogy valami hajtja belülről, hogy valami többre vágyik. Az egyetemi tanulmányai megkezdése után viszont újabb törés következett be az életében, megerőszakolták, ő pedig kábítószerekkel és alkohollal próbálta tompítani a traumát.

Minden megváltozott, amikor rálépett a kundalini jóga világának ösvényére: az a különös érzés kerítette hatalmába, hogy végre rálelt arra, amit mindig is keresett. Hamarosan saját projektbe kezdett, és Kundalini Katie néven indította el online oldalát, miközben otthonában jógaórákat tartott. Bár nem ritka, hogy valakiből jógaoktató válik, az már sokkal különlegesebb, ha az illető a mentorával, aki a kundalini jóga egyik legismertebb alakjának közvetlen munkatársa volt, közösen alapít stúdiót. Ezen stúdió előtt pedig rendszeresen paparazzók várakoznak, hiszen a híres hollywoodi sztárok gyakori látogatói. Ez volt az első Ra Ma Intézet, amely Los Angeles szívében fogadta a gyakorlókat.

A Ra Ma és Guru Jagat sikere mögött számos tényező áll. Sok fiatal nő, aki az önmegvalósítás útját kereste, úgy érezte, hogy a hagyományos vallási keretek nem biztosítanak számukra megfelelő lehetőségeket a spirituális fejlődéshez. Ezzel együtt a "girl boss" mozgalom virágkorát éljük, amely új perspektívát nyújtott azoknak a nőknek, akik a férfiak dominálta világban is szeretnék megmutatni, hogy képesek vezető szerepet betölteni és sikeres vállalkozásokat működtetni. Guru Jagat ebben a kontextusban kiemelkedő példaként tűnt fel. Korán felismerte a közösségi média erejét, és személyisége is vonzóvá tette: közvetlen, laza, humoros és őszinte volt, ami miatt sokan még inkább azonosulni tudtak vele. Az őszinte megnyilvánulásai és a szavak szabad áramlása emberibbé tették, távol a klasszikus guru képétől. Ahogy teltek az évek, igazi jógahírességgé vált, és ruhakollekciójáról olyan neves divatlapok, mint a Vogue, a Harper's Bazaar és a Women's Wear Daily is írtak.

És aztán a csontvázak egyszer csak elkezdtek kihullani a szekrényből.

A keleti tájakról érkezett férfi

Katie Griggs története szorosan összefonódik Yogi Bhajan életével, hiszen az ő hatása nélkül nem lenne teljes. Ahhoz, hogy megértsük Guru Jagat felemelkedését és végül bukását, elengedhetetlen, hogy megismerjük azt a férfit, aki a hatvanas évek végén érkezett az Egyesült Államokba. Ő volt az, aki a spiritualitásra vágyó fiatalok számára bemutatta a kundalini jógát, mégpedig a saját, egyedi értelmezésében.

Yogi Bhajan, azaz Harbhajan Singh Puri vámtisztként dolgozott Indiában, majd miután teherbe ejtett egy nőt, úgy döntött, Amerikában kezd új életet. Látva, hogy az emberek mennyire éhezik a keleti tanokat, gyűjteni kezdte maga köré a tanítványokat, és alulról építkezve egyre nagyobb népszerűségre tett szert, egyre több helyen nyitott ashramot. A kundalini jógáról azt tanította, hogy ősi, titkos tudáson alapul, de ezt a tudást ő hajlandó megosztani azokkal, akik csatlakoznak hozzá.

A Tűzlégzés című műben megszólalnak a szikhizmus első generációs követői, valamint azok, akik kritikus szemmel tekintenek rá. Felfedik, hogyan rejtőzik a szikhizmus mögött egyfajta kulturális kisajátítás, amely lehetővé tette számára, hogy több millió dolláros birodalmat építsen ki, és azt irányítsa. Az ő nevéhez fűződik a Yogi Tea márka, és emellett megalapította saját őrző-védő cégét is, amely – Donald Trump elégedett csettintése mellett – az amerikai bevándorlási hatóság egyik szerződéses partnereként működött. Követői között olyan sikeres üzletemberek is megtalálhatóak, mint Cameron Healy, a Kettle Foods alapítója. Befolyását mi sem bizonyítja jobban, mint az, hogy az évek során találkozott Indira Gandhi indiai miniszterelnökkel, II. János Pál pápával, valamint a dalai lámával. Bill Richardson, Új-Mexikó akkori kormányzója a halálakor elrendelte, hogy a zászlókat félárbocra engedjék, sőt, a New York Times is méltató nekrológot írt róla.

Bhajat tevékenysége több jel alapján is egy szektás működésre utal. A követői számára ő maga választotta meg a házastársakat, mindenkinek új nevet adott, és az élet szinte minden aspektusára szigorú szabályokat állított fel. A gyerekeket elválasztotta szüleiktől, és Indiába küldte őket iskolába, ahol borzalmas körülmények között kellett élniük, ráadásul erről még a családjuknak sem volt szabad beszélniük. Hosszú ideig az is rejtve maradt, hogy több női követője szexuális erőszak és zaklatás áldozatává vált.

Bhajan már nem élt, amikor 2019-ben megjelent a titkárának, Pamela Saharah Dysonnak a memoárja Premka: White Bird in a Golden Cage: My Life with Yogi Bhajan címmel. Ez indította el a lavinát. Miután egy vizsgálat igazolta, hogy nagy valószínűséggel megtörtént az, amivel a férfit vádolták, Guru Jagat közössége várta, hogy Bhajan utódjának tekintett spirituális vezetőjük hogyan reagál a vádakra - már csak azért is, mert olyan fontos volt számára a nők érdekérvényesítése.

Nem olyan választ kaptak, amilyet vártak.

Guru Jagat egy Instagram bejegyzésében világosan kifejezte támogatását Bhajan iránt. "Ez a történet nem valóságosabb, mint bármely más történet - az igazság, ahogyan mindig is, szubjektív" - fogalmazott.

Összeesküvés-elméletek tengerében A világunk tele van rejtélyekkel és titkokkal, és ezek közepette az összeesküvés-elméletek olyanok, mint a füst a levegőben: mindent áthatnak és sokszor nehezen észlelhetők. Míg egyesek a valóság torzítását szolgálják, mások mélyebb igazságokat keresnek, amelyek a felszín alatt húzódnak. Az elméletek sűrűjében bolyongva könnyen elveszhetünk, de éppen ez az izgalom, ami sokakat vonz. A kérdések sorozata, a megfejtések keresése egyfajta kaland, ahol a tudomány és a fikció határvonalán egyensúlyozunk. Ki tudja, talán a válaszok ott lapulnak a háttérben, csak arra várnak, hogy felfedezzük őket.

Guru Jagat 2019-ben ment feleségül Teg Namhoz, egy nála majdnem két évtizeddel fiatalabb egykori tanítványához. Egyik alkalmazottja szerint a férfi miatt kezdett el egyre szélsőségesebb nézeteket vallani, sőt terjesztette is a QAnon-hívők elméleteit. Mindez nemcsak tanítványait ijesztette meg, hanem anyját is. "Folyton azt kérdeztem, hogy ki ez a nő? Nem ismerem" - mondta.

A koronavírus-járvány csak rontott a helyzeten. Egyes, a témával foglalkozó cikkek szerint amikor a pandémia kezdetén a stúdióknak be kellett zárni, sok jógaoktató kezdett el kacsintgatni a QAnon felé, de az irányváltás a többségnél csak átmeneti volt. Nem úgy Guru Jagatnál, aki sokak szerint akkor lépte át igazán a határt, amikor a podcastjába meghívta David Icke összeesküvés-elmélethívőt, aki többek között azt állítja, hogy a gyíkemberek irányítják a világot, és akit az interjú előtt már kitiltották a Twitterről a Coviddal kapcsolatos hazugságok terjesztése miatt. Guru Jagat mostohaapja szerint a kundalini jóga volt az, amit lehetővé tette, hogy elszakadjon a valóságtól. "Úgy döntött, hogy a saját igazságod éppoly valóságos, mint a körülötted lévő objektív valóság. Azt hiszem, a tanárától ered ez" - nyilatkozta.

Miközben egyre nyilvánvalóbbá vált, hogy Guru Jagat az összeesküvés-elméletek foglya lett, kevesen sejtették, mi zajlik a színfalak mögött. Yogi Bhajanhoz hasonlóan ő is kedvelte a luxust, a drága divatcikkeket, az utazásokat és a gasztronómiai élvezeteket. Ahogy egykori könyvelője megfogalmazta: ha adtál neki egy dollárt, abból ötöt költött el. Voltak olyan befektetők, akik végül bírósághoz fordultak, mert állításuk szerint, hiába termelt több ezer dollárt az órákkal és képzésekkel, a Ra Ma Intézet bevételéből nem részesültek, ráadásul leleplezték, hogy pénzt utalt át a saját üzleti számlájára.

Miközben ő a luxus életstílusát éli, a jelentések szerint az alkalmazottai megélhetési gondokkal küzdenek, hiszen alig jutnak bérhez. Guru Jagat ugyanakkor folyamatosan maximális elkötelezettséget vár el tőlük, és egyre inkább elviselhetetlen módon bánik velük. Elizabeth Grignon, aki 2015 és 2016 között az Ra Ma könyvelője és stúdióvezetője volt, elmondta, hogy az alvásmegvonás és a szigorú kalóriakorlátozás, amelyet az elkötelezett munkatársak követtek, hosszú ideig engedelmességre kényszerítette őket. Ám végül a feszültség átlépte a határt, amit jelentősen elősegített a WRONG AT RAMA Instagram-oldal, ahol egyre többen osztották meg negatív tapasztalataikat. Alig kezdődött el a visszaélések feltárása, amikor megérkezett a sokkoló hír: Guru Jagat mindössze 41 évesen elhunyt.

Halálával kapcsolatban számos elmélet terjedt el, amelyek közül néhány igencsak meglepő volt. Volt, aki úgy vélekedett, hogy nem is hunyt el, csupán eltűnt a nyilvánosság elől, elkerülve az egyre fokozódó botrányokat. Mások azt állították, hogy önkezével vetett véget életének, míg egyesek, akik nem is hittek a létezésében, azt sugallták, hogy a Covid vitte el. A valóság azonban más irányt mutatott: Németországban balesetet szenvedett, és eltörte a bokáját. Nem akarta, hogy ott végezzék el a szükséges műtétet, ezért visszatért az Egyesült Államokba. Ott, bár a műtét sikeres volt, sajnos tüdőembóliát kapott, ami végül elvitte az életét.

Az, hogy egy wellness-körökben igazi ikonként tisztelt, negyvenes éveiben járó nő ilyen tragikus módon távozik az élők sorából, sokak számára felfoghatatlan volt. Akik közelebbről ismerték, sejtették, mi állhatott a háttérben. Guru Jagat, aki mindig is kegyetlenül magasra tette a lécet saját magának, folyamatosan úton volt, miközben az egészségére egyre kevesebb figyelmet fordított. A helyzetét tovább súlyosbította, hogy körülötte egyre több sötét titok látott napvilágot, és anyagi gondokkal is viaskodott. Végül Katie Griggs a Hollywood Forever temetőben találta meg az örök nyugalmát.

A szívemben mély együttérzés élt iránta, mivel úgy érzem, hogy ő is saját útvesztőjében bolyongott, válaszokat keresve. Azon az úton, amelyre tévedt, egyre inkább kezdeti téveszméi hatása alá került, ugyanakkor mindezek mellett hitte is az általa művelt dolgokat. A küldetése iránti hite egyfajta vezérfonalként szolgált számára – fogalmazza meg Hayley Phelan, a Vanity Fair újságírója a Tűzlégzés című írásának záró részében. Phelan cikkében, mely a The Second Coming of Guru Jagat (Guru Jagat második eljövetele) címet viseli, Katie Griggs és a kundalini jóga történetét tárgyalja.

A történetben rejlő ellentmondás különösen figyelemre méltó. Noha egyikük sem mentes a hibáktól, Guru Jagat vétségei és bűnei nem teljesen azonosíthatók Yogi Bhajanéval. Míg a férfi, aki köztiszteletnek örvendett és jelentős vagyonnal bírt, méltósággal távozott az élők sorából, addig a nő, akit utódjaként tiszteltek, egészen más sorsra jutott. Ahogy Hayley Phelan is megfogalmazta: miközben buzdítjuk és ünnepeljük azokat a nőket, akiknek sikerül áttörniük az üvegplafont, hajlamosak vagyunk kárörvendeni és visszahúzni őket, ha úgy érezzük, hogy megbuktak.

Bár a Los Angeles-i jógaintézet nemrégiben lehúzta a rolót, a világ számos pontján továbbra is zajlanak a kundalini jóga órák. A Ra Ma platformján pedig még mindig hozzáférhetők Guru Jagat által vezetett, különböző fizetős kurzusok és programok, amelyek lehetőséget nyújtanak a tanulásra és a fejlődésre.

Related posts