Mi a pozíciója a "Futni mentem" című filmnek a legnépszerűbb magyar filmek rangsorában?


Herendi Gábor legújabb filmje, a Futni mentem, igazi meglepetést okozott, hiszen a stáb és a forgalmazó is meglepődött, amikor február elején a filmet választották a legnépszerűbb magyar mozifilmnek 1989 óta. Január közepén már sikerült letaszítania Herendi korábbi nagy sikerét, a Valami Amerikát a második helyről, és végül a 662 ezer nézőig jutó A miniszter félrelépet is maga mögé utasította.

A filmtörténelmi siker apropóján úgy döntöttünk, megnézzük, hol lenne a helye a Futni mentemnek az összesített magyar mozis toplistán. Előtte azonban érdemes tisztázni pár dolgot: a mozi a 30-as évektől a legnépszerűbb szórakozási forma lett, azért azokat a látogatottsági adatokat manapság egyetlen film sem tudja megközelíteni. A mozi még a televíziós adások 50-es évekbeli elindulása után sem szorult vissza, és a látogatottság csökkenése csak a VHS-korszak beköszöntével kezdődött meg, hogy aztán a kereskedelmi tévék elindulása felgyorsítsa a folyamatot.

Éppen ezért célszerűbb, ha nem a "minden idők" listáján próbáljuk elhelyezni a Futni mentemet, hanem a 80-as éveket vesszük górcső alá, amikor a mozik komoly versenytársakkal néztek szembe. A top 10-be Herendi filmje valószínűleg nem kerülne be, de ha az évenkénti statisztikákat vizsgáljuk, akkor az látható, hogy 1980-ban, 1982-ben, 1983-ban és 1985-ben 662 ezer nézővel a második helyre, 1981-ben a hetedik, 1984-ben a harmadik, míg 1986-ban a negyedik helyre lett volna elegendő.

A 80-as évek top 10-es listáját nézve nem meglepő, hogy a Futni mentem nem találta meg a helyét a rangsorban. A lista élén klasszikus animációs filmek tündökölnek, mint például a Vuk, a Vízipók-csodapók, a Szaffi és a Macskafogó, amelyek nemcsak a gyerekek, hanem a felnőttek szívét is meghódították. Ezen kívül Ötvös Csöpi kalandjai, mint A Pogány Madonna, az Elvarázsolt dollár és a Csak semmi pánik, szintén dominálják a kultúrát. Nem feledkezhetünk meg a valaha volt legnépszerűbb magyar rockoperáról, az István, a királyról, valamint a 80-as évek egyik ikonikus generációs filmjéről, a Szerelem első vérigről sem. 2025-ből visszatekintve talán csak a Kojak Budapesten aratott sikere tűnik meglepőnek.

Ma már a Vuk 2 milliós nézőszáma is elérhetetlennek tűnik, pedig Dargay Attila filmje még az összesített top 20-ba sem fér el, ahol a

Érdemes kicsit elhelyezni a „Futni mentem” című film nézőszámát a mai médiakörnyezet tükrében. Ha megnézzük, hogy egy ország lakosságának 6,6%-a jegyet vált egy hazai produkcióra, akkor ez valóban figyelemre méltó eredmény, hiszen nem mindennapi, hogy ennyi ember érdeklődjön egy helyi film iránt. Érdekes párhuzamot vonni a cseh filmmel, amelynek ez a remake-je, hiszen Csehországban a hasonló arányok is kiemelkedőnek számítanak. 2019-ben a hazai filmek iránti érdeklődés növekedése megfigyelhető volt, így a „Futni mentem” sikerével a magyar filmes szcéna is egy újabb lépcsőfokot lépett meg.

Csehország, amely szintén 10 milliós népességgel bír, nem ismeretlen a hazai filmek sikere előtt, hiszen előfordul, hogy egy-egy helyi produkció átlépi a milliós nézőszámot. Franciaországban is hasonló a helyzet: tavaly a nézők nagy része a hazai alkotásokat részesítette előnyben. A Szeretetreméltók című vígjátékot 10,3 millióan látták, míg az új Monte Cristo grófja 9,1 millió nézőt vonzott, és még a harmadik helyezett, az L'Amour Ouf - Őrült szerelem is 4,7 millió érdeklődőt csábított a mozikba. Ha lakosságarányosan vizsgáljuk, Franciaország 68 milliós népességében ez azt jelenti, hogy a lakosság körülbelül 14 százaléka tekintette meg a Szeretetreméltókat. Ebből adódóan a Futni mentem című film esetében is hasonló sikerről beszélhetnénk, ha Herendi alkotását - a cseh eredetihez hasonlóan - majdnem másfél millió néző választaná.

Bár a mozikban talán már nem látható, online még mindig összegyűjtheti a nézők figyelmét: február 13-án debütál a Netflix kínálatában a Futni mentem című film.

Related posts