**Hogyan alakítsunk ki egyedi sziklakertet saját kezűleg? - Kertépítés és Kerttervezés** A sziklakert nem csupán dekoratív elemként szolgál, hanem egy különleges ökoszisztémát is teremt a kertünkben. Az alábbi lépések segítségével könnyedén megvalósíthat


Egy csodás sziklakert létrehozása otthonunkban teljesen lehetséges, és ehhez néhány alapvető szabály megismerése nagy segítséget nyújthat!

Egy tájképi sziklakert nem egyenlő az építkezésből kimarad sitt és kőtörmelék összehordásával, majd beültetésével. A természetben előforduló kő és növényzet természetes megjelenését próbálja visszaadni, elhiteti a szemlélővel, hogy valóban egy sziklás vidéken jár, ami a táj szerves része.

A sziklakert elhelyezése a kertben legyen olyan természetes, mintha a táj része lenne: tökéletesen mutat domboldalon, lejtős területen, rézsűk mentén vagy lépcsők mellett. Sík területen azonban ez a feladat bonyolultabbá válik, hiszen egy hagyományos, sziklakerti elrendezés könnyen csak egy kőhalom benyomását keltheti a sok előkert között. Ha a kertünk közel vízszintes, akkor érdemes lapos, elnyújtott formákat kialakítani, amelyeket ferdén kiemelkedő sziklák díszítenek, így a kompozíció harmonikusan simul a környezetbe.

A sziklakert kertünk egyik leglenyűgözőbb ékessége, ezért érdemes olyan helyre telepíteni, ahol gyakran felfedezhetjük és könnyedén elérhetjük. Mivel rendszeres gondozást és karbantartást igényel, fontos, hogy mindig a szemünk előtt legyen, hogy a szépsége ne csökkenjen.

3. Egy másik gyakori tévhit, hogy a sziklakertbe különféle kőzetfajtákat halmozunk össze, csupán azért, mert könnyen hozzáférhetők. Ez azonban természetellenes és zavaró hatást kelthet. A legjobb, ha a kövek egységes típusúak, amelyek összhangban állnak a ház lábazatával, a lépcsőkkel vagy a teraszon használt anyagokkal. Ezzel nemcsak esztétikailag vonzóbbá tehetjük a kertet, hanem harmonikus összképet is kialakíthatunk.

5. Minél nagyobb, annál jobb! Kis kövekből ugyancsak nem lehet harmonikus sziklakertet kialakítani, hiszen az a célunk, hogy úgy tűnjön a terület, mintha egy nagy szikla különböző részei bukkannának fel a felszínen.

6. A legszembetűnőbb eredményt akkor érhetjük el, ha a kövek állnak a középpontban a sziklakertünkben: a terület egyharmadát érdemes növényekkel benépesíteni, míg a fennmaradó részt kövekkel és murvás elemekkel érdemes díszíteni. Fontos, hogy a túlburjánzott növényzetet rendszeresen karbantartsuk, így biztosítva a harmonikus összhangot a kert összképében.

7. A növények ültetése során fontos, hogy a különböző fajok jól elkülönüljenek egymástól. Használjunk köveket vagy murvát, hogy természetes határokat képezzünk közöttük, így minden növény szabadon fejlődhet, és megőrizheti saját jellegét.

8. A növények összhangban álljanak egymással, valamint a megálmodott stílussal: lehet ez a bájos alepsi vadvirágos sziklagyep, vagy a mediterrán félcserjék idilli látványa, esetleg a télálló kaktuszokkal díszített köves "sivatag". Fontos, hogy a különböző stílusokat ne keverjük, így megőrizve a kert harmonikus összképét.

A világos színű kövek környezetében remekül érvényesülnek az élénk virágok színei és a harsány zöld levelek, míg a sötétebb kőfelületek előtt a lágy, pasztell tónusok dominálnak, így harmonikus összképet alkotnak.

Related posts