**Hogyan béreljünk lakást? Az albérlet útmutatója nem csak diákoknak - Helló Magyar** Az albérlet keresés izgalmas, de egyben kihívásokkal teli feladat is lehet, különösen, ha első alkalommal vágsz bele. Az alábbiakban összegyűjtöttünk néhány hasznos tip

A 2025-ös őszi szemeszter közeledtével egyre nagyobb kihívás lakást bérelni Magyarországon: nem csak egyetemisták, de fiatal dolgozók és külföldiek számára is. Akár Budapestre, akár Debrecenbe, Szegedre vagy más nagyvárosba költöznél, az albérletpiac alapos ismerete nélkülözhetetlen.
Az elmúlt években folyamatosan emelkedtek a bérleti díjak, főként Budapesten, ahol egy egyszobás lakás már 150 000-250 000 forintba is kerülhet havonta, különösen a belvárosban vagy népszerű kerületekben. De Debrecenben és Szegeden is bőven 100 000 forint fölött vannak a lakbérek, miközben a fizetések, ösztöndíjak ezt gyakran nem követik le. Az árakat a magas kereslet, kevés elérhető lakás és az állami szabályozások is befolyásolják.
A magyarországi egyetemek lehetőséget kínálnak kollégiumi elhelyezésre is, kedvezőbb árakon (30 000-60 000 forint/hó), azonban a szálláshelyek gyorsan elfogynak. Emiatt sok diák magánalbérlet után kutat. A kollégiumi helyekről a felvett hallgatók május és július között kapnak értesítést, míg a késlekedők gyakran várólistára kerülnek.
Sokan, főleg diákok és fiatalok, közös lakásbérlésben gondolkodnak, így megosztva a költségeket. Budapesten egy szoba/hónap társbérletben általában 95 000-120 000 forint, vidéken valamivel olcsóbb. Szobatársakat legtöbben a közösségi médián, egyetemi csoportokban, vagy ismerősökön keresztül találnak.
Bár a szigorítások, mint például az Airbnb szabályozás, néhány ingatlant a hosszú távú bérleti piacra irányítottak, az árak továbbra is évről évre 10-15%-os növekedésre számíthatnak, különösen a belvárosi területeken. Az elemzők véleménye szerint a kereslet várhatóan egész évben stabilan magas lesz, különösen az egyetemi városrészekben, ahol a diákok és fiatal szakemberek iránti kereslet folyamatosan erősödik.