Bár az új megállapodás életbe lép, jövőre a reálbérek drámai mélypontra süllyedhetnek. Egyre többen keresnek menedéket más lehetőségek után. - Pénzcentrum


Idén a fehérgalléros szakemberek béremelése jellemzően 6-10% között mozgott, de a Grafton Recruitment toborzócég előrejelzése szerint jövőre 5-8%-os emelkedés várható. A cég Salary Guide kiadványai alapján a munkavállalók egyre nyitottabbak az új lehetőségekre, így várhatóan sokan fognak új munkahelyet keresni a következő évben. A felmérésből az is kiderült, hogy a munkaadók idén figyelembe vették a dolgozók igényeit, és ennek megfelelően egyre több cég kínál egészségbiztosítást és egyéb juttatásokat.

Idén a fehérgalléros munkavállalók többsége 6-10%-os béremelést könyvelhetett el, ám bizonyos szakterületeken figyelemre méltó növekedések figyelhetőek meg – derül ki egy frissen kiadott jelentésből. A pénzügyi szektor szakemberei különösen kedvező helyzetben vannak, hiszen 17-20%-os fizetésemelést érhettek el, ami a kereslet növekedésének tudható be. Az üzleti szolgáltatóközpontokban 8-10%-os emeléseket vezettek be, azonban az IT szektor stagnálásra kényszerült. Itt csupán a magasan képzett szakemberek bére emelkedett, míg a többiek fizetése gyakorlatilag változatlan maradt. A gyártás és termelés területén az autóipari válság hatásai érezhetőek, ami a járműgyártásban jelentős leépítéseket vonzott maga után.

Az IT-szakemberek bérezése továbbra is kiemelkedő, még akkor is, ha az idei évben nem tapasztalható jelentős emelkedés a fizetések terén. A legfrissebb Salary Guide adatai alapján a friss diplomás fejlesztők bruttó 700-800 ezer forint körüli jövedelemre számíthatnak, míg a tapasztaltabb, senior szintű kollégák bére a 2 millió forintot is megközelíti. Ezen a területen ilyen magas jövedelmeket jellemzően csak vezetői pozíciókban, például csapatvezetőknél tapasztalhatunk. A szolgáltatóközpontokban a senior szakemberek bruttó 1 millió forint körüli fizetéssel rendelkeznek, míg a csoportvezetők és menedzserek bére 1-1,5 millió forint között mozog. A gyártási és termelési szektorban a pályakezdő mérnökök bére bruttó 500-600 ezer forint körüli, de a seniorok esetében itt is egyre inkább 1 millió forint körüli jövedelmekről beszélhetünk.

Idén csupán azok a munkavállalók élvezhették a 15-20%-os béremelést, akik mertek új munkahelyet keresni.

A legfrissebb felmérésünk alapján a munkavállalók 70%-a hajlandó új munkahely után nézni. A legmeghatározóbb tényező továbbra is a jövedelem, azonban egyre nagyobb szerepet kap a munka és a magánélet közötti egyensúly, amely magában foglalja a cégek által kínált otthoni és hibrid munkalehetőségeket is. Vannak, akik a karrierépítési lehetőségek és a szakmai kihívások vonzereje miatt döntenek a váltás mellett, míg mások a közvetlen főnökük vagy a nem túl kedvező irodai légkör miatt keresnek új alternatívákat.

„Kérlek, tedd különlegessé a mondanivalódat!” – emelte ki Farkas Tamás, a toborzócég vezetője. Az adatok szerint azok körében, akik csupán 1-5% közötti béremelést kaptak az idén, a válaszadók 88%-a hajlandó lenne váltani. Ez azt jelenti, hogy csak a magasabb mértékű béremelés tudott valódi megtartó erőt képviselni számukra.

Amíg tavaly 10-15% között volt a leginkább jellemző béremelés, addig az idei évre ez 6-10%-ra csökkent. A jövő évben a legtöbb vállalat 5-8%-os béremelést adhat a fehérgallérosoknak. Ez a várható, 3-4%-os infláció felett lesz, de a bérek emelkedése csak kismértékben haladhatja meg a pénzromlás ütemét, ami fenntarthatja a magas váltási hajlandóságot.

Ha a béremelések üteme csökken is, a cégek egyre jobban alkalmazkodnak a munkavállalói igényekhez az egyéb juttatások terén, hogy meg tudják őket tartani.

A béren kívüli juttatások terén a munkavállalók számára régóta kiemelkedő jelentőséggel bír az egészségbiztosítás. Azonban a vállalatok eddigi prioritásai között ez nem szerepelt az élen. Az idei évben azonban úgy tűnik, hogy a cégek végre figyelembe vették a dolgozók igényeit: legújabb felmérésünk alapján az egészségbiztosítás a második legfontosabb juttatássá lépett elő, közvetlenül a SZÉP-kártya mögött. Ez a változás jól tükrözi a magánegészségügyi ellátások iránti egyre növekvő keresletet.

- mondta Farkas Tamás.

A jövő év első felében az egyes szektorok vegyesen teljesíthetnek. A várakozások szerint az IT-szektor fellendülésére még minden bizonnyal várni kell, de az év második fele már a létszám bővítéséről szólhat. Az autóipar válsága ugyanakkor folytatódhat, hiszen itt még nem látni a fellendülés jeleit, sőt, akár újabb leépítések is lehetnek. A gyártás-termelés területén az elektronika és a gyógyszergyártás növekedésnek indulhat. A globális gazdasági problémák miatt mindeközben egyre több üzleti szolgáltatóközpont jöhet Magyarországra is, hiszen a költségcsökkentési kényszer miatt a drága nyugat-európai és tengerentúli egységeket a kelet-közép-európai térségbe szervezhetik ki.

Related posts