Pál Norbert tette következtében egy havi 80 ezer forintos jövedelemmel rendelkező kisgyerekes család került nehéz helyzetbe, és az utcára kényszerült.

Két kárpátaljai menekült család sikeresen lépett át az első jogi akadályon a bíróságon, miután tavaly augusztusban elvesztették az államilag támogatott lakhatásukat egy nyáron életbe lépett kormányrendelet következtében. A Fővárosi Törvényszék szerdán reggel kezdte meg a tárgyalást a két család ügyében, akik méltányossági kérelmet nyújtottak be a 2023 májusában hivatalba lépett Pál Norbert kormánybiztoshoz, aki az orosz-ukrán háború elől menekülők ügyével foglalkozik. Jogvédők szerint a kormányrendelet végrehajtása már a kormánybiztos feladatkörébe tartozott, és az intézkedés emberiességi szempontból megkérdőjelezhető.
Az ügy hátterében az áll, hogy a magyar kormány még júniusban egy kormányrendelettel alapjaiban változtatta meg a háború elől Magyarországra menekült ukránok elhelyezésének szabályait. Eszerint augusztus 21-étől csak az "Ukrajna katonai műveletekkel közvetlenül érintett közigazgatási egységeiből" érkezők jogosultak lakhatási támogatásra. Hogy mely megyék tartoznak ide, arról Pál Norbert dönt Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi és Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter közreműködésével.
A háborúval sújtott ukrajnai régiókról készült egy lista, amelyet a kormánybiztos eddig egyetlen alkalommal sem frissített, noha erre minden hónapban lehetősége lenne. A legutóbbi bővítés lehetősége novemberben merült fel, amikor Kárpátalja is érintett volt egy intenzív orosz rakétatámadásban. Az ukrán légvédelem által megsemmisített egyik rakéta maradványai éppen egy magyar többségű település közelében lévő erdőbe csapódtak be. Ennek ellenére a magyar állam nem tartotta indokoltnak, hogy Kárpátalját katonai műveletekkel közvetlenül érintett közigazgatási egységként nyilvánítsa.
A Pál Norbertet beperlő kárpátaljai családok - miután utcára tették őket - azt szerették volna elérni, hogy körülményeikre tekintettel továbbra is részesülhessenek államilag támogatott lakhatásban. Képviseletüket a Magyar Helsinki Bizottság ügyvédei látják el.
A két kárpátaljai család ügye kiemelkedő jelentőséggel bír, hiszen számos hasonló per várakozik a bírósági tárgyalásokra. Ez az eset precedensértékű lehet, és irányadónak szolgálhat a jövőbeli ügyek elbírálásában is.
A családok egyike különösen nehéz helyzetben van, hiszen egy egyedülálló kárpátaljai anya három kiskorú gyermekével érkezett Magyarországra a háború elől menekülve. A gyerekek közül a legidősebb még csak tizenhárom éves. Az asszony férje azért nem tudott a családdal jönni, mert katonakorú férfiként nem hagyhatta el Ukrajnát. Most katonai szolgálatot teljesít - tudta meg a 24.hu az eredetileg Szentesen menedéket találó család egyik ügyvédjétől, Kovács Tímeától.
A nő sorsa tavaly augusztusban fordult igazán tragikusra.