A tünetmentes szívritmuszavarok az egészségügyi állapotok olyan formái, amelyek gyakran észrevétlenek maradnak, miközben komolyabb problémákra utalhatnak. A következő jelek és módszerek segíthetnek a felismerésükben: 1. **Rendszeres ellenőrzés**: A szív

Akár csendes, akár zajos formában jelentkezik, a pitvarfibrilláció hátterében ugyanaz a kiváltó ok áll. Egy kardiológus osztotta meg velünk, hogyan ismerhetjük fel ezt a betegséget.
Pitvarfibrilláció esetén a szív pitvara sokkal gyorsabban húzódik össze, mint a kamrák. Ez általában gyors, szabálytalan szívverést okoz tünetként, de előfordulnak olyan esetek is, amikor tünetmentesen van jelen ez a szívritmuszavar. Miért lehet mégis fontos a diagnosztizálás és a kezelés, ha a páciens nem érzi rosszul magát? Dr. Müller Gábor, a Kardioközpont kardiológusa válaszolt a kérdésre.
A pitvarfibrilláció a szívritmuszavar egyik leggyakoribb típusa, amely bár általában jellegzetes tüneteket okoz, bizonyos esetekben tünetmentesen is jelen lehet. Ilyenkor nyilvánvalóan sokkal nehezebb a felismerés, mint amikor az alábbi panaszok hívják fel a figyelmet a kórképre:
Ezek a tünetek változó gyakorisággal jelentkezhetnek: néha ritkábban, máskor viszont gyakrabban. Azonban figyelemfelkeltő jellegük miatt az érintettek előbb-utóbb jellemzően orvosi segítséghez fordulnak.
A normál szívműködés során az elektromos impulzusok következtében a szív pitvarai a vért a kamrákba juttatják, majd újra megtelnek. Ez a folyamat biztosítja a szívritmus szabályosságát, lehetővé téve ezzel a vér folyamatos keringését a szervezetben. Azonban pitvarfibrilláció esetén az elektromos jelátvitel zavara miatt a bal pitvar gyorsabb ütemben pumpál, mint a kamrák, ami a kamrák összehúzódását is gyorsítja, de sokkal hatékonytalanabb formában. Ennek következményeként a kamrákból kevesebb vér juthat a vérkeringésbe, mint a normális ritmus mellett. A pitvarfibrilláció kockázatai kétféle veszélyt rejtenek: egyrészt a megváltozott ritmus miatt embóliák alakulhatnak ki, amelyek a tüdőbe vagy az agyba kerülve maradandó károsodást vagy akár halált is okozhatnak. Másrészt a tartósan szabálytalan szívműködés szívelégtelenséghez vezethet. Érdemes megemlíteni, hogy a pitvarfibrilláció néha teljesen tünetmentes, és csupán rutin kardiológiai vizsgálatok vagy más orvosi kivizsgálások során derül fény rá, ami különösen fontos, hiszen ilyenkor is fennáll az embóliaveszély. Ezért kiemelten fontos a véralvadásgátló gyógyszerek szedése és a rendszeres kardiológiai ellenőrzések elvégzése.
A legújabb kutatások azt mutatják, hogy a csendes, tünetmentes pitvarfibrilláció kockázata jelentősen megnő azoknál, akik idősebbek, korábban már átestek iszkémiás stroke-on vagy átmeneti iszkémiás rohamon, valamint azoknál is, akik cukorbetegséggel, szívelégtelenséggel, koszorúér- vagy pajzsmirigyproblémákkal, illetve krónikus vesebetegségekkel küzdenek. A magas vérnyomás is hozzájárulhat a kockázat növekedéséhez. Különösen a férfiakat, valamint az elhízással élőket fenyegeti ez a szívritmuszavar. Dr. Müller Gábor, a Kardioközpont kardiológusa elmondja: "A szív elektromos aktivitását monitorozó EKG vizsgálat az, amely révén fény derülhet a csendes pitvarfibrillációra. Ezt követően hasznos lehet egy akár 7 napos Holter EKG elvégzése, amely kis méretének és praktikusságának köszönhetően nem zavarja a mindennapi tevékenységeket. Ezzel az eszközzel a ritkább tüneteket okozó problémák is azonosíthatók. A szívultrahang szintén fájdalommentes eljárás, amely lehetővé teszi a szív működésének megfigyelését akár terhelés alatt is. Ezen kívül a modern technológia, mint például okosórák és okostelefonok, szintén képesek észlelni a ritmuszavarokat, de a végső diagnózist mindig kardiológusnak kell felállítania." Ha a pitvarfibrillációt tünetek nélkül is fel tudjuk ismerni, a kezelési megközelítés hasonlóan alakul, mint a klasszikus esetekben. A fő cél a tromboembóliás kockázat csökkentése véralvadásgátló gyógyszerekkel. Ezt követően mérlegelhetjük, hogy reális-e a normális szinuszritmus helyreállítása, vagy a szívfrekvencia stabilizálására kell összpontosítanunk. A legfontosabb, hogy a lehető leghatékonyabb és legbiztonságosabb kezelést alkalmazzuk, miközben személyre szabott életmódot alakítunk ki, optimális esetben életmódbeli tanácsadással együtt.