A bírák és bírósági alkalmazottak a függetlenségük és a tisztességes bér megkaparintásáért vonultak utcára, és a Nádor utcát szinte teljesen ellepték.

Több ezer ember gyűlt össze szombaton Budapesten, hogy hangot adjon az igazságszolgáltatás függetlenségének megőrzéséért, a bírói véleménynyilvánítás jogáért, valamint a hivatásukkal összhangban álló méltányos bérért. A demonstrálók között megfogalmazódott, hogy a jogalkotóknak átlátható módon, a szakmai közösség véleményét is figyelembe véve kellene végrehajtaniuk bármilyen igazságügyi reformot. Emellett hangsúlyozták, hogy az Országos Bírósági Tanács (OBT), az Országos Bírósági Hivatal (OBH) és a bíróságok véleményezési jogkörének megőrzése elengedhetetlen, és azt nem szabad formális keretek közé szorítani.
A demonstrálók a Kossuth térről indultak el, hogy megjelenjenek az Igazságügyi Minisztérium előtt, ezzel megtöltve a Nádor utcát. A rendezvény, amelyet a Magyar Bírói Egyesület (MABIE) hirdetett meg pártfüggetlenként, számos résztvevőt vonzott, akik között voltak, akik aktívan felszólaltak is a helyszínen.
Boros Katalin a Telex tudósítása alapján hangsúlyozta, hogy véleményük kifejezése elengedhetetlen, mivel az utóbbi időszakban sokan kezdték kételkedni abban, hogy a bírók jogai ne sérüljenek. A bírók helyzete kritikus lett, hiszen az elmaradt béremelések következtében kiszolgáltatottá váltak, és emellett a nyilvános megszólalás jogát is megfosztották tőlük. A társadalom érdekeinek szolgálata érdekében alapvető, hogy a bírói függetlenség és a megfelelő egzisztenciális körülmények biztosítva legyenek.
Mikael Sjoeberg úgy fogalmazott beszédében, hogy "szabad és független bírók nélkül nem működik a demokrácia".
A tüntetés hátterében álló egyik jelentős esemény, hogy decemberben az Országgyűlés több, a bírókat érintő jogszabály-módosítást fogadott el anélkül, hogy az Országos Bírói Tanács véleményét figyelembe vette volna. Ez a lépés arra késztette az OBT-t, hogy érvénytelenítse a korábban kötött megállapodást.
Tuzson Bence igazságügyi miniszter többször is hangsúlyozta, hogy a bírák átlagos jövedelme az emelések hatására meghaladhatja a 2 millió forintot. Azonban fontos megjegyezni, hogy a bírósági munkát legnagyobb részben végző járásbírók többsége nem keres ennyit; az átlagbér növekedését elsősorban a magasabb beosztású és a kúriai bírák jövedelme generálja.
Amikor kiderült, hogy lesz ez a tüntetés, Bayer Zsolt úgy reagált, hogy "pontosan kell regisztrálni", kik azok a bírók, akik elmennek a tüntetésre. Bayer a listázás szükségességét azzal indokolta, hogy ha ezután egy kormánypárti embernek bármilyen peres ügye akad,