Ezért aggódhat Donald Trump a Németországból Amerikába irányuló export miatt.


A tavalyi évben a német kereskedelmi többlet új csúcsot ütött meg.

Németország és az Egyesült Államok közötti kereskedelmi többlet 2024-ben elérte a lenyűgöző 70 milliárd eurót (72 milliárd dollárt), ami jelentős növekedést mutat a 2023-as évre bejelentett 63,3 milliárd eurós eddigi rekordhoz képest. Ezt a friss adatokat a német statisztikai hivatal tette közzé, amelyet a Reuters is jelentett.

A német export az Egyesült Államokba, különösen az autók és gyógyszeripari termékek terén, 2,2 százalékkal gyarapodott az előző év hasonló időszakához viszonyítva. 2024-ben a német termékek értéke rekordot döntött, elérve a 161,3 milliárd eurót, ezzel megerősítve az Egyesült Államok szerepét mint a "Made in Germany" termékek legnagyobb vásárlóját. Ezzel szemben az Egyesült Államokból érkező import 3,4 százalékkal 91,4 milliárd euróra csökkent tavaly.

Trump hétfőn drasztikus lépést tett, és 25 százalékra növelte az acél- és alumíniumimport vámját, mindezt "kivételek és mentességek nélkül". Holger Goerg, a Kieli Világgazdasági Intézet (IfW) szakértője úgy vélekedett, hogy "nehéz lenne számunkra ennél kedvezőtlenebb időpontot találni".

Goerg szerint az Egyesült Államok kereskedelmi hiánya az amerikai áruk nemzetközi versenyképességének hiányát tükrözi, amelyet vámokkal nem lehet megoldani.

Goerg véleménye szerint a német kereskedelmi többletek növekedése megváltozhat, amennyiben Trump új vámokat vezetne be a német importtermékekre. Az amerikai elnök ezzel szemben úgy látja, hogy egy ilyen lépés erősítené az Egyesült Államok feldolgozóiparát. A szolgáltatások kereskedelme azonban más képet mutat: itt az Egyesült Államok jelentős exporttöbblettel rendelkezik, amely magában foglalja az EU-t és Németországot is – hívta fel a figyelmet a szakértő. "Trumpnak ezt a tényezőt is figyelembe kellene vennie a tervezése során" – tette hozzá Goerg.

Olaf Scholz német kancellár az új amerikai intézkedések kapcsán hangsúlyozta, hogy az Európai Unió türelmetlenül várja a hivatalos tájékoztatást az új vámtarifákkal kapcsolatban. Kiemelte, hogy bármilyen ilyen lépésre válaszul határozott megtorló intézkedésekkel fognak reagálni.

Európa legnagyobb gazdaságaként Németország tavaly különös helyzetbe került, hiszen az egyetlen G7-ország volt, amely két egymást követő évben is visszaesett. A legjelentősebb kereskedelmi partnerével, az Egyesült Államokkal fennálló feszültségek és konfliktusok súlyosan befolyásolják a jövőbeli növekedési lehetőségeit.

Related posts