Ez a helyzet vezetett Donald Trump és Elon Musk kapcsolatának megszakadásához.


Donald Trump elnök és Elon Musk szövetsége június elején omlott össze, és torkollott kölcsönös nyilvános trollkodásba.

A kezdetektől a levegőben lógott az a kérdés, meddig tarthat a szoros közreműködés két olyan ember között, akik hozzászoktak a primadonnaszerephez. A szakítás rávilágított arra is, hogy egy elhúzódó veszekedés milyen politikai és pénzügyi kockázatokkal járhat mindkét férfi számára: Musk, aki 2024-ben legalább 288 millió dollárt költött Trump és más republikánusok megválasztásának támogatására, hálátlansággal vádolta az elnököt, és nyilvánosan egy harmadik párt alapításáról elmélkedett. Trump válaszul Musk kormányzati szerződéseit fenyegette meg. A Musk tulajdonában lévő elektromos járművekkel foglalkozó Tesla részvényeinek árfolyama meredeken esett, az aznapi tőzsdezáráskor 14 százalékkal ért kevesebbet - írta meg a The Washington Post.

Amikor Musk elhagyta azt a gyakorlatilag az ő kezdeményezésére létrehozott Kormányzati Hatékonyságnövelő Hivatalt (DOGE), Trump a búcsúzó sajtótájékoztatón lekezelően nyilatkozott a távozásról, megjegyezve: "Elon valójában nem távozik. Csak egy kis időre lép vissza, de biztosan visszatér."

Négyszemközt Trump állítólag szkeptikusan nyilatkozott az üzletemberről, és arról kérdezett, hogy a kormányzati hatékonysági hivatal erőfeszítései kizárólag "csak baromságok" voltak-e. Ennek ellenére a tudósítások addig azt sugallták, hogy a Trump-Musk kapcsolat általában véve barátságos. Ekkor Elon Musk azonban személyeskedő támadásba kezdett - közölte a Vox.

A közvetlen szakításhoz egy X-bejegyzés vezetett. Jelenleg Donald Trump legfőbb célja, hogy sikeresen keresztülvigye a törvényhozáson a szenátus által már jóváhagyott költségvetési kiigazítási salátatörvényt, amelyet az elnök csak "Nagyszerű, Gyönyörű Törvénynek" hív. Musk a legérzékenyebb pontra tapintott, amikor tweetjében...

Nyilvánvalóan ő is tisztában volt azzal, hogy Trump mennyire fogja ezt a kirohanást személyesen érinteni. Az sem titok, hogy a világ leggazdagabb emberének vállalkozásai jelentős mértékben támaszkodnak az állami megrendelésekre. A SpaceX bevételeinek túlnyomó része az amerikai űrprogram keretein belül érkezik, míg a Tesla számára elengedhetetlenek a szövetségi támogatások, amelyek segítik az elektromos autókra való átállást.

Amíg közösen dolgoztak, Trump Muskot tanácsadóinak így írta le: "ötven százalékban zseni, ötven százalékban gyerekes."

Trump és tanácsadói kétségbeesetten reagáltak, amikor Musk februárban egy közösségi médiás bejegyzésben "mély állam bábjaként" bírálta Todd Young indianai republikánus szenátort. Az elnök és csapata napokig fáradozott azon, hogy Youngot meggyőzze arról, hogy támogassa Tulsi Gabbardot a nemzeti hírszerzés igazgatói posztjára, és biztosak voltak benne, hogy a szenátor igennel fog szavazni. J.D. Vance alelnök, aki a béketeremtés szerepét öltötte magára, felhívta Muskot, és kérte, hogy mérsékelje a nyilatkozatát. Musk végül eltávolította a posztot - számolt be róla a The Wall Street Journal.

A Fehér Ház tanácsadóit meglepte, hogy Elon Musk ennyire aktívan részt vett egy wisconsini legfelsőbb bírósági választás alakulásában. Azt hitték, hogy Brad Schimel, akit Musk és a helyi republikánus párt is támogatott, nem rendelkezik elegendő eséllyel a győzelemhez. A verseny azonban hamarosan a Musk és Trump körüli népszerűségi harccá vált. Musk határozottan elutasította a kétségeket, hivatkozva egy általa megrendelt közvélemény-kutatásra, amely szerint Schimelnek mégis van esélye. Trump viszont a tanácsadóinak világossá tette, hogy már nem bízik a jelöltben, mivel Schimel nem tudott meggyőzően reagálni az abortusz kérdésére. A választás végül a kihívója számára elsöprő győzelmet hozott.

Trump számára különösen zavaró volt, hogy Musk mennyire éles kritikát fogalmazott meg a minisztereivel szemben, és nyíltan támadta Peter Navarrot, a kereskedelmi tanácsadóját. Musk nem kímélte Trump egyik legfontosabb embereit, és "idiótának" nevezte Navarrot, hozzátéve, hogy "olyan ostoba, mint egy zsák tégla". A Fehér Ház munkatársai szerint Trumpot meglepte Musk lekezelő magatartása, amelyet egy kabinetülésen tanúsított a kormány más tagjaival szemben.

A Fehér Ház tanácsadói egyre inkább csalódottak lettek Katie Miller iránt, aki Elon Musk elsődleges tanácsadójaként gyakran hangoztatta, hogy ő a milliárdos nevében nyilatkozik. Musk különösen közeli kapcsolatot ápolt Stephen és Katie Millerrel, akik nemcsak a munka világában, hanem a magánéletben is szoros barátságot ápoltak vele.

Marco Rubio külügyminiszter figyelmeztette a Fehér Ház tisztviselőit, hogy Musk ügynökségének tevékenységét vissza kell fogni, miután az üzletember drámai megszorításokat hajtott végre az amerikai Nemzetközi Fejlesztési Ügynökségnél anélkül, hogy előzetesen egyeztetett volna más érintett felekkel. Sean Duffy közlekedési miniszter is éles kritikát fogalmazott meg Muskkal szemben, miután az a légiforgalmi irányítás rendszerébe való beavatkozást javasolt.

A színfalak mögött Musk éles hangon bírálta azokat a vámokat, amelyek Trump számára oly jelentőséggel bírnak, és figyelmeztette munkatársait, hogy ezek katasztrofális következményekkel járhatnak a globális gazdaság számára.

A Fehér Ház hivatalos forrásaiból származó információk szerint Elon Musk kapcsolatba lépett a legnagyobb vállalati vezetőkkel, és arra ösztönözte őket, hogy találkozzanak Donald Trumppal, hogy részletezzék a vámokkal kapcsolatos aggályaikat. Trump tanácsadói viszont jelezték Musknak, hogy az elnök megingathatatlanul hisz a vámok értelmében, és nem tervez változtatni a jelenlegi politikáján.

Trump áprilisban ingerült lett, amikor megtudta, hogy Musk szigorúan titkos eligazítást kapott a Pentagonban Kínáról. Ez különösen azért érzékeny kérdés, mert Musk cégeinek jelentős kínai érdekeltségei vannak. Trump tanácsadói azt mondták, hogy Musk valamennyi lépése közül emiatt volt a legdühösebb. Az elnök arról beszélt tanácsadóinak, hogy Musknak, akinek űrkutatási szerződései vannak, nem kellene a Pentagonnal dolgoznia.

Musk az utolsó hetekben is képes volt komoly fejtörést okozni a Fehér Ház munkatársainak, amikor az Egészségügyi és Szociális Minisztériumban végrehajtott megszorításokat kritizálta. Ezek a lépések a nyugati szárnyban nem mindenki tetszését nyerték el, és Musk nyíltan támadta a kongresszusi adókiigazítási törvényt is, ezzel még inkább feszültté téve a politikai légkört.

Az üzletember hivatali idejének végén egyre inkább háttérbe szorult a Fehér Ház, ahová kezdetben heti öt, sőt néha hét napot is eltöltött. Ahogy teltek a hónapok, ez a szám fokozatosan csökkent, míg végül csak három napra zsugorodott. Az utolsó hónapokban már csak ritkán tette be a lábát a hivatali rezidenciára, és a látogatások inkább kivételes alkalmakra korlátozódtak.

Mandátumának befejezésekor az Ovális Irodában Musk Trump mellett állt, időnként összefont karokkal, a szeme körül pedig egy zúzódással. "A kormány időnként egy kicsit csúnyán viselkedik" - fogalmazott Trump.

Musk távozása után Donald Trump bejelentette, hogy fontolóra veszi a Tesla és más Musk által irányított vállalatok állami támogatásának felülvizsgálatát, amivel komoly aggodalmat keltett az elektromos autók jövőjével kapcsolatban.

Trump a Truth Social nevű platformján fejtette ki véleményét, miszerint a DOGE, a hatékonyságot ellenőrző hatóság, alaposabb vizsgálatot kellene végeznie Elon Musk vállalatainak állami támogatásaival kapcsolatban. Megjegyezte, hogy Musk talán hihetetlen mértékű támogatásban részesül, ami páratlan a történelemben. E támogatások hiányában Musk valószínűleg kénytelen lenne "bezárni a boltját", és visszatérni Dél-Afrikába. "Ha nem lenne több rakétakilövés, műhold vagy elektromos autókra vonatkozó támogatás, az országunk jelentős összegeket takaríthatna meg" - áll a német Manager Magazin beszámolójában.

Related posts