Európa új korszakra készül, mivel a Starlink rendszere helyett innovatív megoldások lépnek színre.

Berlin finanszírozza Ukrajna hozzáférését a francia Eutelsat által üzemeltetett műholdas internethálózathoz, mivel Európa alternatívákat keres Elon Musk Starlinkjével szemben.
Az Eutelsat vezérigazgatója, Eva Berneke (képünkön) a Reuters-szal azt közölte, hogy a szolgáltatást a német kormány finanszírozza, de a költségekről nem kívánt nyilatkozni. Elmondása szerint kevesebb mint ezer terminál csatlakozik Ukrajnában az Eutelsat hálózatához, ami elenyésző a Starlink által biztosított mintegy ötvenezer terminálhoz képest. "Most arra törekszünk, hogy viszonylag gyorsan öt- és tízezer közé növeljük az Eutelsat termináljainak számát" - mondta, hozzátéve, hogy ez akár hetek alatt megtörténhet. Arra a kérdésre, hogy Németország finanszírozná-e a további terminálokat is, az Eutelsat szóvivője, Joanna Darlington közölte, hogy ez még tárgyalás alatt áll.
Európa egyre inkább aggasztónak találja a Starlink rendszere iránti függőséget. A globális internetkapcsolat megteremtésére szolgáló műholdas hálózat terjedése új kihívások elé állítja a kontinens országait, akik tartanak attól, hogy a túlzott függés veszélyeztetheti a digitális szuverenitásukat és a helyi szolgáltatók versenyképességét. A helyzet különösen figyelemre méltó a geopolitikai feszültségek kontextusában, ahol a technológiai függőségek nem csupán gazdasági, hanem politikai következményekkel is járhatnak. Az európai döntéshozók ezért sürgetik a helyi alternatívák fejlesztését, hogy csökkentsék a külső hatásokra való érzékenységet és biztosítsák a kontinens digitális jövőjét.
Donald Trump Ukrajnával kapcsolatos kiszámíthatatlan politikai álláspontja fokozta Európa aggodalmait a Starlinktől való függőség kapcsán. A Musk által birtokolt Starlink kulcsszerepet játszik Ukrajna internetkapcsolatának biztosításában, különösen a hadsereg számára az oroszokkal vívott háború során. A Starlink legfőbb riválisa, az Eutelsat OneWeb, alacsony Föld körüli pályán működő műholdakkal versenyez, amelyek gyors internetkapcsolatot nyújtanak. Ezek a műholdak alacsonyabb magasságban keringenek, mint a hagyományosak, így hatékonyabb adatátvitelt tesznek lehetővé távoli közösségek, hajók és katonai egységek számára egyaránt.
Az Eutelsat nemrégiben bejelentette, hogy aktív tárgyalásokat folytat az Európai Unióval Ukrajna internetkapcsolatának javítása érdekében. Berneke megerősítette, hogy ezek a megbeszélések egy EU által támogatott konzorcium keretein belül zajlanak, amely az IRIS² műholdas projekt fejlesztésére összpontosít. Az Eutelsat geostacionárius műholdhálózata is képes lenne kapacitást biztosítani Ukrajna számára, bár ezek a műholdak nagyobb távolságban keringenek a Földtől, ami alacsonyabb adatátviteli sebességet eredményez. Ennek ellenére a hálózat által használt olcsóbb terminálok révén a megoldás lakossági felhasználásra is alkalmas lehet, vagy alternatív lehetőségeket kínálhat az internet hozzáférésére.
Rendelkezésre állnak alternatív megoldások
"Ukrajnában a jelenlegi helyzetben minden lehetőséget nyitva kell hagyni" - mondta Berneke. Amíg a Starlink működik, nincs értelme nem használni, de fontos, hogy legyen egy "B terv", főleg, amikor "feszültség alakult ki" a Starlink elérhetősége körül. Ukrajna állítása szerint az ötvenezer Starlink termináljának körülbelül felét a lengyel kormány biztosította, amely 2022 óta mintegy 84 millió dollárt költött a terminálokra és a szolgáltatásra. Az amerikai kormány és a SpaceX szintén hozzájárult a Starlink elérhetőségéhez Ukrajnában.
Az Európai Bizottság a múlt hónapban közzétett egy fehér könyvet, amelyben javaslatot tett arra, hogy az EU támogassa Ukrajna hozzáférését az uniós kereskedelmi szolgáltatók által kínált űralapú szolgáltatásokhoz. Andrius Kubilius, az Európai Bizottság védelmi vezetője, Varsóban folytatott megbeszélést a lengyel védelmi miniszterrel, ahol a Reuters kérdésére reagálva elmondta, hogy vannak alternatív megoldások a "váratlan események" kezelésére, de a részleteket nem osztotta meg. Kubilius hangsúlyozta, hogy Európának sürgősen szüksége van saját képességeinek fejlesztésére. Kiemelt két európai kezdeményezést: az egyik a GOVSATCOM program, amely a nemzeti műholdakat integrálja és várhatóan az év közepére elkészül, míg a másik az IRIS² projekt, amely köz- és magánszféra együttműködésében valósul meg, de működőképessé válása csak 2030 környékén várható.
Sure! Please provide the text you'd like me to summarize or make unique, and I'll be happy to help.
Germany has been funding Ukraine's access to Eutelsat's satellite internet as Europe seeks alternatives to Elon Musk's Starlink, amid growing concerns over reliance on his network. Fewer than 1,000 Eutelsat terminals are active in Ukraine, but that number may soon rise to 10,000. Eutelsat is in talks with the EU to expand services via the IRIS² project. With geopolitical tensions high, Europe is aiming to boost its own satellite capabilities to ensure secure and independent internet access for Ukraine.