Estétől kezdődően viharos időjárás várható, amely jelentős károkat okozhat. Érdemes felkészülni a szélsőséges körülményekre!

A perzselő hőség viharos éjszakába fordulhat ma: a HungaroMet előrejelzése alapján az esti órákban északnyugat felől egy gyorsan mozgó hidegfront érkezik, amely jelentős időjárási változásokat hozhat, különösen Magyarország északi területein. A nyugat-európai országokat már sújtó viharrendszer - amely Franciaországban tragikus következményekkel járt - este hazánk határait is átlépheti.
A legfrissebb figyelmeztetések alapján ma késő délutántól a nyugati határszél közelében már megjelenhetnek az első heves zivatarok, melyeket 80-90 km/órás széllökések, nagy méretű jég (akár 2 cm felett), valamint intenzív csapadék (akár 25 mm) kísérhet. A viharzóna az esti, késő esti órákban főként az ország északi felét érinti majd, de az éjszaka folyamán a zivatarok továbbterjedhetnek kelet és dél felé is - tájékoztat a hungaromet.hu.
Zivatarzóna érkezik - holnap is folytatódhat az esős időjárás
A meteorológiai hivatal előrejelzése szerint péntek reggel és délelőtt is folytatódik a viharos időjárás, különösen az ország keleti és déli részein. Az északkeleti területeken számíthatunk a leghevesebb zivatarokra, ahol a nap során intenzív cellák alakulhatnak ki, 70-80 km/órás széllökésekkel és jégesővel kísérve. Azonban a nap végére várhatóan mindenütt megszűnik a zivatarok aktivitása.
Marad a nyári meleg - de már nem mindenhol
A váratlan időjárási fordulat ellenére a nyár melege még mindig kitart: csütörtökön az ország jelentős részén 25-27 fok közötti hőmérsékletet mérhetünk, míg az Alföld és a középső területek még ennél is melegebbek lehetnek, 27 fok feletti középhőmérséklettel. Pénteken viszont a nyugati és északnyugati régiókban némi enyhülés várható, ugyanakkor a Dél-Alföldön továbbra is 27 fok feletti napi átlaghőmérsékletre számíthatunk.
**Lépjünk felkészülten a vihar előtt: alapvető óvintézkedések** A viharok jelentős károkat okozhatnak, ezért elengedhetetlen, hogy előre felkészüljünk. Íme néhány alapvető lépés, amely segíthet megóvni magunkat és környezetünket: 1. **Tervezzünk előre**: Ismerjük a helyi időjárás-előrejelzéseket és figyeljük a viharjelzéseket. Készítsünk vészhelyzeti tervet, amely tartalmazza a menekülési útvonalakat és a biztonságos helyeket. 2. **Készítsünk vészcsomagot**: Gyűjtsünk össze alapvető szükségleteket, mint víz, tartós élelmiszerek, elemlámpa, elsősegélycsomag, és az esetleges gyógyszereink. Ne feledkezzünk meg a fontos iratok másolatáról sem! 3. **Zárjuk be az ablakokat és ajtókat**: A szél és az eső károkat okozhat, így fontos, hogy a nyílászárókat jól zárjuk be, és ha szükséges, használjunk szalagot vagy deszkákat a védelmük érdekében. 4. **Tartsuk távol a szabadban lévő tárgyakat**: Minden olyan dolgot, ami elszállhat a szélben, mint például kerti bútorok vagy dísztárgyak, vigyünk be a házba vagy rögzítsük őket. 5. **Figyeljünk a szomszédokra**: Különösen az idősebbekre és rászorulókra. Kérdezzük meg, hogy szükségük van-e segítségre, és ajánljuk fel támogatásunkat. 6. **Készüljünk fel az áramkimaradásra**: Ellenőrizzük, hogy a telefonjaink feltöltve vannak, és ha lehetséges, szerezzünk be egy hordozható töltőt. A vihar előtti felkészülés kulcsfontosságú lehet a biztonságunk megőrzésében. Ne hagyjuk az utolsó pillanatra a védekezést, és gondoljunk a családunk és a közösségünk biztonságára!
A hatóságok sürgetik a lakosságot, hogy alaposan készüljön fel a közelgő viharra. A viharos széllökések megérkezése előtt érdemes biztonságos, zárt helyre helyezni a kerti bútorokat, cserepes növényeket és minden olyan könnyen mozgatható tárgyat, amelyet a szél könnyedén elmozdíthat. Emellett fontos, hogy azokat a helyiségeket, ahol eső vagy befolyó víz kárt tehet, áramtalanítsuk, ezzel is növelve a biztonságunkat.
A közlekedőknek fontos, hogy fokozott figyelmet fordítsanak a környezetükre: az áradások és a hirtelen jövő villámárvizek komoly baleseteket idézhetnek elő. Autóval érdemes kerülni a fák, reklámtáblák és omlásveszélyes épületek közelségét. Ha viharba kerülünk, a legjobb megoldás, ha félre húzódunk, és megvárjuk, míg a vihar elvonul. A biztonság mindig legyen az első!
Villámláskor érdemes elkerülni a fák alatti tartózkodást, és ha lehetséges, keressünk menedéket egy zárt épületben. Otthonunk biztonsága érdekében célszerű kihúzni az elektromos készülékeket a konnektorból, hogy megelőzzük a villámcsapás okozta potenciális károkat.