EP: Az Európai Uniónak aktívan támogatnia kell Ukrajna szilárd biztonsági garanciáinak megteremtését.


Az Európai Parlament szerdán elfogadott állásfoglalásában hangsúlyozta, hogy az Európai Uniónak aktívan támogatnia kell Ukrajna erős biztonsági garanciáit, hogy ezzel elrettentse Oroszországot a további agressziótól.

Az állásfoglalásban az uniós törvényhozó testület hangsúlyozza, hogy az EU Ukrajna legfőbb stratégiai szövetségesévé vált, és kiemelten fontos, hogy támogassa az országot az önvédelem jogának megőrzésében.

Az Európai Parlament képviselői üdvözlik a március 11-én bejelentett 30 napos tűzszüneti javaslatot, és határozottan "elvárják", hogy Oroszország ezt elfogadja, valamint azonnal leállítja minden támadását az ukrán civilek, az ország infrastruktúrája és területe ellen.

Az állásfoglalás támogatói határozottan elutasítják az Ukrajna kormányzata ellen irányuló zsaroló taktikákat, amelyek célja egy úgynevezett "békemegállapodás" erőszakos ráerőltetése.

A dokumentumban hangsúlyozzák, hogy az európai biztonsági kérdések megvitatása elképzelhetetlen az Európai Unió részvétele nélkül. A képviselők üdvözlik a "hajlandók koalíciójának" megalakulását, amely célja egy lehetséges, Európa által irányított békemegállapodás végrehajtása.

Meglepetésüknek adnak hangot az Egyesült Államok kormányának Oroszországgal folytatott megbékélési politikája, valamint a szövetségesek elleni célzott intézkedések kapcsán.

A képviselők határozottan kiállnak amellett, hogy Ukrajna jövője az Európai Unió keretein belül valósulhat meg, és sürgetik a csatlakozási tárgyalások gyorsabb ütemű lebonyolítását.

Az EU-t arra ösztönzik, hogy készüljön fel Ukrajna háború utáni újjáépítésére, új finanszírozási forrásokat keresve. A képviselők hangsúlyozzák, hogy Oroszországnak kell viselnie a felelősséget az Ukrajnában okozott óriási károkért. Az állásfoglalás szerint az EU-szankciók keretében lefoglalt orosz állami vagyontárgyakat el kell kobozni, és ezeket Ukrajna védelmére, valamint újjáépítési célokra kell felhasználni.

Az Európai Parlament emellett hatékonyabb szankciók bevezetését sürgeti Oroszország ellen, valamint korlátozó intézkedések alkalmazását minden olyan entitás ellen, amely elősegíti a szankciók megkerülését, illetve katonai és kettős felhasználású technológiákat szállít az orosz hadiipari komplexumnak.

Az állásfoglalást 442 szavazattal hagyták jóvá, míg 98 szavazó ellene voksolt, és 126-an tartózkodtak a döntéstől.

Related posts