Fertőzés terjedése fenyegeti az embereket és a kutyákat az ország területén: a kórokozó éveken át rejtve maradhat, tünetek nélkül.


Az ókorban a kutyák szerepe sokkal szélesebb volt, mint csupán házi kedvenceknek lenni: meglepő, hogy milyen feladatokat bíztak rájuk.

Magyarországon egyre növekvő aggodalomra ad okot egy olyan betegség, amely állatokról emberekre terjed, és a galandféreg okozza: ez az echinococcosis. A fertőzés fő forrásai az aranysakálok, a rókák és a kutyák, amelyek komoly egészségügyi kockázatot jelentenek - figyelmeztet dr. Kardics Kinga.

A Semmelweis Egyetem Gyermekgyógyászati Klinika infektológiai osztályának szakorvosa kiemeli, hogy a velünk élő, rendszeresen gondozott és a paraziták ellen védett kutyák és macskák lényegében ritkán jelentenek veszélyt az emberekre, mint fertőző betegségek hordozói.

Az utóbbi időben emelkedő esetszámot mutat egy igen komoly kockázatokat rejtő zoonózis (állatról emberre terjedő fertőző betegség), az echinococcosis. Az Európai Járványügyi Központ adatai szerint 2023-ban 929 emberi megbetegedést regisztráltak a kontinensen, míg 2022-ben 739, 2021-ben 592, 2020-ban pedig 574 esetet. Magyarországon is emelkedő az esetszám: tavalyelőtt 19, 2022-ben 9, 2021-ben 7, 2020-ban pedig még csak 4 ilyen beteget diagnosztizáltak.

Az echinococcosis egy galandféreg által előidézett betegség, amely nemcsak a háziállatainkat, hanem minket, embereket is komoly veszélynek tesz ki - figyelmeztet dr. Kardics Kinga. A fertőzött rókák és aranysakálok bélsarával ürülő férgek vagy azok petéi akár egy évig is életben maradhatnak, így fontos, hogy mindannyian tisztában legyünk a kockázatokkal.

Ha a peték azután a szimatoló kutyák szájába, orrába jutnak, vagy lábukra, szőrükre kerülnek, és lenyalják onnan, az állat béltraktusába jutva a peték őket is megfertőzik. Az állatok pedig tovább fertőzhetnek minket például úgy, hogy megnyalja a kezünket, mi pedig kézmosás nélkül megeszünk mondjuk egy almát.

Dr. Kardics Kinga hangsúlyozza, hogy az echinococcosis egy rendkívül súlyos betegség, melyet a fertőzés következtében kialakuló ciszták jellemeznek. Ezek a ciszták a májban, lépben, tüdőben, sőt, akár az agyban vagy a csontokban is megjelenhetnek, mind az emberek, mind az állatok esetében. Az emberi fertőzés különösen alattomos, mivel gyakran hosszú éveken át lappang, mivel a ciszták ritkán nőnek olyan méretűre, hogy észlelhető tüneteket okozzanak. Így a diagnózis gyakran véletlenszerűen, más okból végzett képalkotó vizsgálatok során derül ki. Amennyiben tünetek jelentkeznek, azok súlyossága a ciszták méretétől és elhelyezkedésétől függ. Például, ha a májban találhatóak, hasi fájdalmat és sárgaságot okozhatnak, míg ha a tüdőben helyezkednek el, akkor köhögést és véres köpetet is eredményezhetnek.

Nemcsak annak fontos orvoshoz fordulnia, akinek ilyen tünetei vannak, de annak is, akinek a kutyája igazoltan echinococcosisban pusztult el.

Az echinococcosisos cisztákat, amennyiben lehetséges, műtéti úton távolítják el, illetve a beteg gyógyszeres kezelést kap. Nagyon fontos ugyanakkor a megelőzés, vagyis a házi kedvencek rendszeres féregtelenítése és az állattartói higiéné - mutat rá a szakorvos. Dr. Kardics Kinga hozzáteszi: miután a galandféreg petéi az állati ürülékkel az alacsonyan termő gyümölcsökre, zöldségekre is rákerülhetnek, ezeket mindig alaposan meg kell mosni, különösen, ha a kertünkbe betévedhet róka, aranysakál.

Képek forrása: Getty Images Hungary.

Related posts