Hihetetlen, milyen megpróbáltatásokon ment keresztül György, aki kerekesszékben él.
Elképesztő: ezzel a pályázattal akár 2,5 millió forintot is elnyerhet egy intézmény (x)
A férfi több mint 20 évvel ezelőtt, egy autóbaleset után került kerekesszékbe. Miután felépült, visszaült a volán mögé, 22 éve vezeti így átalakított autóját.
- Az autó számomra nem csupán egy szórakoztató eszköz vagy hobbim, hanem egy elengedhetetlen használati tárgy, amely nélkülözhetetlen a mindennapi életemhez. Nélküle nem tudnék eljutni a munkába, A-ból B-be, vagy éppen a gyereket óvodába, iskolába, nagymamához vinni. Ráadásul a bevásárlás is komoly kihívássá válna, így hát elmondható, hogy az autó nélkülözhetetlen része az életemnek - fogalmazott György.
Az év elején úgy döntöttem, hogy megválok az autómtól, és beszereztem egy újabb modellt. Az átalakítás során, miután beépítettem a kézi gáz- és fékkart, elérkezett az idő, hogy a közlekedési hatóságnál elvégezzem a szükséges vizsgát.
Ez nem számít különösebben drámai átalakításnak; csupán arról van szó, hogy a sofőr a gáz- és fékpedált kézzel működteti. Ennek ellenére az országban mindössze néhány helyszínen foglalkoznak az ilyen autók utólagos vizsgáztatásával. György tisztában volt ezzel, így azonnal a szigetszentmiklósi vizsgaállomás felé vette az irányt, amelyet a legjobbnak talált. A helyszínen azonban váratlanul érte a meglepetés: bár azt hitte, mindössze fél óra alatt túlesik a procedúrán – hiszen minden papírja és engedélye rendben volt –, a hivatali ügyintézés nehézkes labirintusába került. Kiderült, hogy szüksége van egy autószerelői igazolásra is – nem is attól, aki az átalakítást végezte, hanem elég, ha olyan szakember állítja ki, aki a gépjárműfenntartó tevékenységet végző szervezetek nyilvántartásában szerepel. Ezen kívül be kellett mutatnia egy orvosszakértői véleményt is arról, hogy alkalmas a jármű vezetésére.
- 2021-ben hajtották végre nálam ezt a vizsgálatot, amely 2031-ig érvényes - nyilatkozta György.
Ennek ellenére azt mondták, hogy mivel ez már régi, újra le kellene folytatnom a vizsgálatokat. De akkor miért érvényes még mindig 2031-ig? Ha pedig nem váltok autót, akkor az nem számít réginek?
Ráadásul Györgynek érvényes jogosítványa is van, ami azt jelenti, hogy orvosilag alkalmas a vezetésre, ez mégsem volt elég bizonyíték. Így aztán újra elment a háziorvoshoz a szükséges engedélyekért, majd azzal szembesült, hogy a műszaki vizsga mellett egy alvizsgán is át kell mennie a kocsinak, ami még plusz 30 900 forintba került. György összesen két hónapot töltött azzal, hogy mozgássérültként körbejárja az illetékes szerveket, beszerezze a papírokat, amik egy része már amúgy is megvolt neki, más részük pedig átlagos autós számára teljesen ésszerűtlennek tűnik.
György így fogalmazott: - Tudom, hogy a vizsgaállomás munkatársai nem tehetnek róla, a rendszer, ami működik, valójában a mozgássérültek ellen dolgozik.
Több mint 100 ezer sorstársamhoz hasonlóan én is autót használok, hiszen a mindennapi élethez elengedhetetlen. Számosunk számára az autó nem csupán közlekedési eszköz, hanem a munkavégzés és a társadalmi szerepvállalás lehetőségét is biztosítja. Néha úgy érzem, hogy ezt a lehetőséget szándékosan próbálják megnehezíteni számunkra.
Lapunk felvette a kapcsolatot az Építési és Közlekedési Minisztériummal, azonban eddig sajnos nem kaptunk választ kérdéseinkre. György is hasonló lépéseket tervez: szeretné, ha a döntéshozók párbeszédet folytatnának a mozgássérültek képviselőivel az adott témában.