Mesés tavaszi pillanatok ragadták meg a Felső-Tisza vidékét, ahol a természet ébredezik és a békák kuruttyolása tölti meg a levegőt. A fotók lenyűgöző látványt nyújtanak, bemutatva a románc színes és varázslatos világát. A Pénzcentrum cikke rávilágít, hog


Megkezdődött a békanász Szatmárcseke külterületén, melyről Habarics Béla természetvédelmi őr készített egészen lenyűgöző fotókat, amik a Hortobágyi Nemzeti Park honlapján jelentek meg.

A Felső-Tisza-menti holtágak és mélyebb medrek, amelyek a folyó alacsony vízállása következtében idén vízutánpótlás nélkül maradtak, nem kezdhetik el a szezont a megszokott kerékvágásban. Számos meder komoly vízhiánnyal küzd, és több kubikgödör már teljesen kiszáradt. A Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatósága közösségi platformján közzétett információk alapján a megmaradt élőhelyek azonban továbbra is kulcsszerepet játszanak, különösen a békák szaporodásának támogatásában.

Habarics Béla szakértő szerint a Szatmárcseke külterületén, az egykori Luby család birtokán, az Eskámborja közelében pezsgő élet bontakozik ki. A területet főként barna varangyok (Bufo bufo) népesítik be, amelyek jellegzetes, messzire hallható hangjukkal már a távolból felhívják magukra a figyelmet. E mellett kisebb számban erdei békák (Rana dalmatina) és vöröshasú unkák (Bombina bombina) is fellelhetők. Az unkák hímjei, miközben a víz felszínén lebegnek, fenséges "énekükkel" hívják fel a figyelmet territóriumukra. Habarics Béla ezeket a varázslatos nászi jeleneteket egy lenyűgöző fotósorozaton örökítette meg, amely a természet csodáit hivatott bemutatni.

A békanász a tavasz egyik leglátványosabb és legizgalmasabb természeti jelensége, amikor a téli pihenőjüket követően a békák tömegesen indulnak szaporodóhelyeikre. A hímek ilyenkor hangos kuruttyolással próbálják magukhoz csalogatni a nőstényeket, akiket nászmarokkal, vagyis elülső lábukkal szorosan megragadnak. A párzás során a nőstény több száz, akár ezer petét rak le, amelyeket a hím egyidejűleg megtermékenyít.

Related posts