Elemzők véleménye szerint a költségvetés stabilitása továbbra is megőrzi helyét, és a várakozások szerint nem várható jelentős ingadozás.


is beszélt a 2025-ös év gazdasági kihívásairól.

A szakértők szerint az elhangzottak alapján azt látni, hogy a kormány igyekszik megőrizni az egészséges mozgásteret, a kamatfizetés terhében is van mozgástér, de amíg a háztartásoknál jó, ha a költségvetés pozitívumot mutat, azért egy jó kormány vállaljon költségvetési hiányt, mert ha plusz van, akkor számon kérhető, hogy miért nem költi el autópályára, kórházra - mondta Pásztor Szabolcs az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány kutatási igazgatója.

Nagy János, az Erste Bank tapasztalt elemzője rámutatott, hogy számos ország költségvetési hiánya jelentős növekedésnek indul az elkövetkező évek folyamán, míg Magyarország örömteli módon stabilitást képes fenntartani.

A költségvetés egyensúlyi helyzete, ha figyelmen kívül hagyjuk a kamatfizetéseket, közel áll egy stabil pályához. Tavaly ez az érték 4,8 volt, és nem lehetséges, hogy egyik évről a másikra nullára csökkenjen - emelte ki Árokszállási Zoltán. Hozzátette, hogy a költségvetés egyensúlyi állapota fenntartható, mivel az szja kedvezmény és az áfa-visszatérítés azt jelzi, hogy jelentős konszolidációra a költségvetésben nem számíthatunk.

Sok kis- és középvállalkozás küzd a tőkehiány problémájával, ezért minden ilyen kezdeményezés rendkívül lényeges és üdvözlendő. Ezek a lépések valóban pozitív irányba mutatnak.

A szakértők szerint a kkv-k tőkésítése sokszor azt jelenti, hogy nagy a forrásfüggőség, és leginkább az uniós forrásokat hiányolják. A függőség kialakult a magyar gazdaságban, ez kulturális tényező, amin változtatni kell - mondta Nagy János.

A külső konjunktúrával a vállalati hitelezés nem éri meg - tette hozzá, és utalt arra is, hogy a konferencián elhangzott hatékonyságnövelés nem kapacitásbővítést jelent. Ebben le vagyunk maradva az elmúlt évtizedben, és az egyik legjobb mondat Nagy Elek szájából hangzott el, hogy a jövőt azok fogják nyerni, akik a tudásba fektetnek.

Sok európai kis- és középvállalkozás erősen támaszkodik a támogatásokra, amit érdemes elkerülni. Ugyanakkor elengedhetetlen, hogy a vállalkozók figyelme ne csupán a pályázati forrásokra irányuljon. Pásztor Szabolcs hangsúlyozta, hogy a fiatalokat aktívan be kell vonni a vállalkozói szférába, mivel a jelenlegi tendencia inkább az alkalmazotti státusz irányába mutat.

Nagy János véleménye szerint a kormány által bejelentett tőkebefektetési támogatás a kis- és középvállalkozások számára egy jelentős fordulatot jelent, hiszen korábban inkább a kedvezményes hitelek révén valósult meg a támogatás. A kamara támogatásának kulcsszerepe van abban, hogy a szektor növekedésnek induljon, azonban jelenleg a kereslet még nem elég erős ehhez. Számos program kínál lehetőségeket a vállalatok számára, hogy kiaknázák a rendelkezésre álló lehetőségeiket – tette hozzá. A tőkéhez való hozzáférés lehetővé teszi, hogy az új ötletek, amelyeket a cégek kidolgoznak, hatékonyabban megvalósuljanak, mint a hagyományos banki hitelek esetében.

Related posts