Egyre többen állnak ki a románok közül a magyar elnökjelölt mellett.
Tánczos Barna, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) szenátorjelöltje, aki korábban környezetvédelmi miniszteri posztot is betöltött, megjegyezte, hogy egyre többen támogatják Kelemen Hunor jelöltségét Romániában. Az ellenfelei is kezdenek átvállalni bizonyos elemeket a programjából, ami azt mutatja, hogy Hunor pozíciója egyre erősödik. Ennek következtében komoly lehetősége nyílik arra, hogy bejusson a román parlamentbe.
A politikai tájékoztatón, amely az M1 aktuális csatornán zajlott szerdán, a politikus hangsúlyozta, hogy a magyar társadalom racionálisan és józan ésszel közelít a kérdésekhez. Kiemelte, hogy a magyar pártok egy közös listával készülnek a választásokra, és Kelemen Hunor államelnökjelölt programjának egyre több eleme kezd elérni az ellenfelek körében is. Szerinte ez azt jelzi, hogy van esélyük a parlamentbe való bejutásra, sőt, akár a kormányba is - tette hozzá.
Emlékeztetett, a június 9-i választáson olyan sok szavazatot hozott az erdélyi magyarság, amire az elmúlt 20 évben nem volt példa, ezt szeretnék megismételni.
Kifejtette, hogy az RMDSZ a józanság elveit képviseli. Kelemen Hunor számos román közvélemény-formáló véleménye szerint a legalkalmasabb jelölt, azonban még mindig nem sikerült teljesen megszabadulnia a "jó ember, de sajnos magyar" szemlélettől - tette hozzá.
Csak neki vannak családközpontú üzenetei, ő gondolkodik közpolitikákban, foglalkozik az oktatás és az egészségügy kérdésével, a román kis- és középvállalatokat helyezné előtérbe a multinacionális cégekkel szemben, és az ő javaslatai csökkentenék a bürokráciát és állítanák meg a nem csak a magyarokat érintő népességcsökkenést. "Büszkék lehetünk a magyar jelöltre" - húzta alá Tánczos Barna.
Hozzátette, ezért lenne szükség több tízezer román szavazatra is, "hogy ne ürüljön ki az ország". Kérte, hogy a külföldön élők is szánják rá azt a néhány órát a szavazásra.
Közölte, bizonyították már azt is, hogy nemcsak a jelöltjeik, hanem a minisztereik is jobbak a románoknál. Példaként említette, hogy az ő minisztersége idején sikerült csökkenteni a Tiszán Magyarországra jutó szemét mennyiségét, és akkor vezették be a betétdíjat.
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szavaira hivatkozva megemlítette, hogy Magyarország és Románia diplomáciai viszonya akkor a legkedvezőbb, amikor az RMDSZ pozíciója erős a kormányban.
A Kossuth Rádió "Jó reggelt, Magyarország!" című műsorában a szenátorjelölt kifejtette, hogy "most valóban nagy a felfordulás Romániában", hiszen 13 elnökjelölt verseng, és nehéz megjósolni, ki kerülhet be az elnökválasztás második körébe.
Beszámolt arról, hogy nagy valószínűséggel a második fordulóba kerül a nacionalista Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR), valamint a belőlük kiváló, szintén szélsőséges és magyarellenes csoportosulás.
Tánczos Barna a romániai megyeátszervezés tervezett intézkedéseivel kapcsolatban hangsúlyozta, hogy a román politikai diskurzusban folyamatosan megjelennek olyan javaslatok, amelyek a magyar közösség érdekeit sértik. Az átszervezés következtében a magyar többségű megyék megszűnnének, ami komoly fenyegetést jelentene a magyar nyelvhasználatra és az eddigi fejlesztések folytatására. Kiemelte, hogy az önkormányzatiságban rejlő magyar közösségi erő éppen ezért különösen irritáló a szélsőséges nézeteket valló politikai csoportok számára.
"Erdély és Székelyföld senkinek nem fontos, csak az RMDSZ-nek"
- jelentette be.
A politikus kifejezte bizakodását, hogy a hagyományokhoz híven, immár 35 éve, most is képesek leszünk bizonyítani, hogy a magyar közösség összetartása erőt ad számunkra. Ezen összefogás révén a határon túli erdélyi magyarság is biztonságban érezheti magát, hiszen együtt sokkal erősebbek vagyunk.