Egy Habony Árpádhoz köthető vállalkozásnak is elővásárlási jogi igénye van Rákosrendező területén.


Ha a főváros nem tudja érvényesíteni az elővásárlási jogát, akkor minden szükséges jogi lépést meg fog tenni. Kiss Ambrus, a Városháza főigazgatója, újságírók kérdéseire válaszolt.

A bírósági tárgyaláson jelen volt Kiss Ambrus főigazgató, így pontosan emlékszik arra, mi hangzott el az ítélet szóbeli ismertetésekor. A sajtó képviselői előtt úgy mesélt a történtekről, hogy a bíróság érvénytelenítette a MÁK azon tájékoztató leveleit, amelyekben meghatározták, hogy mennyit kell a kötelező feladatok költségeinek levonása után az Államkincstárnak befizetnie. A bírósági határozat szerint ezek a "bekérők" érvénytelenek, mivel nem állt mögöttük közigazgatási aktus; a fővárost nem értesítették, ezáltal pedig sérült a tisztességes eljáráshoz való jog.

Megjegyezte, hogy a 2024-es per még nem kezdődött el, de hasonló ítélet várható. Kiss Ambrus beszédesnek nevezte a felkészültséget illetően, hogy az Államkincstár közleménye és a kormányhivatal vezetője is adóról beszélt, holott ez nem az, hanem hozzájárulás.

A főváros álláspontja szerint az ingatlan teljes egészét egyetlen szerződés keretében rögzítették, így az oszthatatlan entitásként kell kezelni, ami azt jelenti, hogy a fővárosnak elővásárlási joga van az ingatlanra. Bár a nemzetközi megállapodások elvileg felülírhatják ezt a jogot, jelen esetben a szerződés szövegébe kifejezetten belefoglalták az elővásárlási jogot. Ha a kormányzat megakadályozza, hogy a főváros érvényesítse ezt a jogát, akkor a főváros jogi lépéseket fontolgat, hogy a bíróság előtt támadja meg a szerződést. Kiss Ambrus azt kifogásolta, hogy a városvezetés nem folytathatott tárgyalásokat az arab befektetővel, így a szerződés részleteiről csak késve értesült, ami miatt csak most tudta kifejezni, hogy nem támogatják a több száz méteres toronyépületek megvalósítását, és más fejlesztési elképzeléseik vannak.

Jövő szerdán a közgyűlés határoz az elővásárlási jog érvényesítéséről. Amennyiben a javaslatot elfogadják, már másnap bejelentik az MNV-nek az elővásárlási igényt. De miből is finanszíroznák a vásárlást? Az első részlet, amely 12 milliárd forintot tesz ki, a BKM likviditásának köszönhetően megvalósítható, hiszen a társaság eredménytartalékából kerülne kifizetésre. E pénzforrás akkor keletkezett, amikor a MOL-nak eladták a hulladékégetőt, és ezt az összeget a későbbi fejlesztések érdekében tartották fenn.

Az elővásárlási jogot biztosító BKM épület a távfűtőművek egyik jelentős központjaként funkcionál, és az alatta elhelyezkedő földterületre vonatkozóan is érvényes ez a jog. Ezzel párhuzamosan a Habony Árpád nevével kapcsolatos Stockton Zrt.-nek szintén van elővásárlási joga. A kérdés most az, hogy a társaság kész-e vállalni a vételár kifizetését. Kiss Ambrus utalt arra, hogy ha a helyzet megkívánja, valószínűleg rendelkezésükre fog állni a szükséges pénzügyi forrás.

A főváros vezetősége a jövőben szorosabb együttműködést tervez a frakciókkal a fejlesztési koncepciók kidolgozásában, de először fontos, hogy belső egyeztetéseket folytassanak. Kiss Ambrus egy kérdésre válaszolva elmondta, hogy elméletileg lehetséges, hogy a fővárosi telket kizárják a fejlesztési területek közül, azonban ehhez új szerződés megkötésére lenne szükség.

Related posts