Duna House: Az érdeklődők újra felfedezik a belvárosi ingatlanpiac varázsát.


Az ingatlanpiac kereslete idén januárban új, többéves csúcsot ért el, és a vevők, valamint befektetők figyelme egyre inkább Budapest belvárosára irányul. A Duna House Barométer adatai alapján tavaly decemberhez és idén januárhoz viszonyítva a VI. kerület népszerűsége ismét meghaladta a 18 százalékot a potenciális vásárlók körében. A belvárosi használt téglalakások átlagos négyzetméterára pedig már az 1,3 millió forintot is túllépte. Érdekes módon a vevők felújítás iránti kedve továbbra is alacsony maradt, hiszen az idén januári belvárosi adásvételek 75 százalékában kiváló vagy jó állapotú ingatlanok keltek el.

"Csupán néhány hónapig éreztették hatásukat a tavaly szeptemberi népszavazás eredményei az Airbnb-típusú lakáskiadásra, és máris újból megjelentek az érdeklődők a belvárosi ingatlanpiacon. Egy friss felmérés alapján, amely a fővárosi kerületek népszerűségét vizsgálta, kiderült, hogy 2024 decemberében és az idei év első hónapjában a vásárlók 18 százalék feletti arányban jelölték meg a VI. kerületet, mint preferált területet az ingatlankeresés során" - nyilatkozta Máté Ferenc, a Duna House ügyvezető-helyettese.

A rövid távú lakáskiadás a terézvárosi lakosság kérésére 2026. január 1-től már egyáltalán nem engedélyezett tevékenység a kerületben, a szabályozás bejelentésére pedig szinte azonnal reagáltak is a lakásvásárlók. "2024 októberében a korábbi hónapok 14-16,6 százalékos eredménye után 12,5 százalékra esett vissza a kerületi ingatlanok iránti érdeklődés. Hasonlóan alacsony keresletre utoljára a járványidőszakban volt példa, amikor a város sűrűjét a tágasabb, zöldebb környezetre cserélő családok kiköltözési hulláma, valamint a külföldi turisták és expatok elmaradása hozta hátrányba a belvárosi kerületeket" - folytatta a szakértő.

A terézvárosi lakások iránti kereslet visszaesése nyomot hagyott az ingatlanárakon is.

Az ingatlanközvetítő által közzétett információk szerint a fővárosban a négyzetméterárak 2023-hoz viszonyítva 2024-ben, az ingatlanpiac trendváltásának évében, 7%-kal növekedtek. Ugyanakkor a belvárosi részeken a drágulás mértéke valamivel mérsékeltebb volt.

A KSH Ingatlanadattár 2023-as adataihoz képest a Duna House tavalyi tranzakciói a belvárosi kerületekben mérsékelt árnövekedést jeleznek: az V. kerületben mindössze 3, míg Erzsébetvárosban csupán 2 százalékos emelkedést tapasztaltunk. Ennek eredményeként a 2024-es várható átlagárak az említett kerületekben 1,3 millió forint/m, illetve 950 ezer forint/m körül alakulnak.

-Terézvárosban ezzel szemben a KSH által 2023-ban mért 994 ezer forintos kerületi középértékhez képest 4 százalékos csökkenés után, 950 ezer forintra változott a lakások négyzetméteréért fizetett átlag.

A Duna House Barométer legfrissebb, 2025. januári jelentése szerint az új esztendő és a befektetői érdeklődés növekedése a belvárosi kerületekben is éreztette hatását, ami az ingatlanárak ismételt emelkedéséhez vezetett. A három kerület összesített adatait szemügyre véve a használt téglaépítésű ingatlanok átlagos négyzetméterára már meghaladta az 1,3 millió forintot, míg az átlagos ingatlanvásárlásra fordított összeg körülbelül 76 millió forint tájékán alakult.

Az eladók a hirdetési folyamat során az irányáron csupán 2 százalékos engedményt adtak, ami jelentős csökkenést jelent a tavaly januári 6 százalékhoz képest. Ezen kívül az alku mértéke is csökkent, hiszen a korábbi 4 százalék helyett most már csak 3 százalékot engednek el az üzletek során.

A januári ingatlantranzakciók alapján a fővárosban tapasztalt vásárlói motivációk között a befektetési célú vásárlások 32 százalékot képviseltek. A belvárosi kerületekben azonban ez a szám még jelentősebben emelkedik, hiszen itt a nem saját célra vásárló ügyfelek aránya elérte az impozáns 55 százalékot.

A vásárlói preferenciák a magasabb árak ellenére egyre inkább az energetikai hatékonyság és esztétikai szempontok tekintetében kiemelkedő ingatlanok irányába mozdulnak el a főváros területén, különösen a belvárosi kerületekben. Az idei év januári értékesítési statisztikái alapján a vevők leginkább a kiváló és jó állapotú ingatlanokat részesítették előnyben a belvárosban. Az adásvételek több mint felénél azonnal költözhető, kitűnő állapotú ingatlanokra szerződtek, míg a tranzakciók 21 százaléka minimális, főként esztétikai felújítást igénylő, de még mindig jó állapotú ingatlanokra vonatkozott.

A jelentősebb korszerűsítést igénylő, de még mindig lakható lakások a tranzakciók 18 százalékát alkották, míg a teljes felújítást igénylő ingatlanok csupán a belvárosi ügyletek 7 százalékában bukkantak fel.

Máté Ferenc hangsúlyozta, hogy "az állampapírhozamok kifizetésének következtében januárban máris több éves rekord született az ingatlanpiaci kereslet terén. Félő, hogy a kínálat nem tud lépést tartani sem mennyiségben, sem minőségben, így sürgető szükség van a rosszabb állapotú ingatlanok felújítására és modernizálására. Ezért kiemelten fontos a befektetői ingatlanflipping tevékenység, amely mind a belvárosi kerületekben, mind a főváros egyéb részein jelentős szerepet játszhat."

Related posts