Drámai összegzés: Tavaly tragikus események következtében 81 ember veszítette életét lakástűzben, míg 12-en szén-monoxid-mérgezés áldozataként távoztak közülünk.

Tavaly Magyarországon 81 ember vesztette életét lakástűz következtében, míg 12 fő halálát szén-monoxid-mérgezés idézte elő - tájékoztatott a hétfői napon az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF).
Az elmúlt évben 6372 lakástűz keletkezett, ami 81-gyel kevesebb, mint 2023-ban, illetve 113 ezer négyzetméternyi épített terület égett le, 2 ezerrel kevesebb, mint egy évvel korábban. A lakástüzekben elhunytak száma kettővel kevesebb, mint 2023-ban, ám így is átlagosan négynaponta követelt áldozatot lakástűz - tartalmazza az éves adatokat összegző közlemény.
Azt írták: a kigyulladt lakóházakban 602 ember sérült meg, 49-cel kevesebben, mint egy évvel korábban. A sérülések többsége a belélegzett füst miatt keletkezett.
A tűzesetek okainak, helyszíneinek és időpontjainak pontos feltárására 327 lakástűz kivizsgálására került sor. A leggyakoribb okok között szerepeltek az elektromos meghibásodások, a nyílt láng használata, a fűtési rendszerek hibái, valamint a főzés és dohányzás. Ezen kívül néhány esetben avar- vagy szemétégetés is tűzesethez vezetett. A nyomozás során 143 lakóház tüzénél merült fel a bűncselekmény gyanúja.
A leggyakoribb tüzek helyszínei közé tartozik a konyha (1239 eset), a kémény (701 eset), valamint a hálószoba (687 eset) - állapították meg. Kiemelték, hogy a 6372 tűzesettel érintett ingatlan közül csupán néhány rendelkezett füstérzékelővel. Érdekes módon, ahol ilyen eszköz volt, ott elkerülték a tragédiákat.
A szén-monoxid-érzékelők elterjedésének pozitív hatása egyértelműen megmutatkozott: az elmúlt év során 116 személlyel kevesebben szenvedtek szén-monoxid-mérgezést, mint 2023-ban. Az OKF tájékoztatása szerint az érintett ingatlanok 87,3%-ában működtek ezek az érzékelők, és sok esetben időben figyelmeztették a lakókat a veszélyre.