Donald Trump kijelentette, hogy az Egyesült Államok újraindítja a vámtárgyalásokat Kínával, ezzel új fejezetet nyitva a két ország kereskedelmi kapcsolatában.

Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke, közösségi platformján osztotta meg a hírt, hogy újraéledtek az amerikai és kínai vámtárgyalások. Mindkét nemzet számára kulcsfontosságú, hogy a vámháború ne mélyüljön el tovább. A legfrissebb értesülések szerint a megbeszélésekre szombaton Cologny városában, Svájcban került sor, és a felek vasárnap újabb találkozót terveznek. Trump kiemelte, hogy már eddig is jelentős előrelépés történt a tárgyalások során.
Donald Trump örömmel üdvözölte az amerikai és kínai kereskedelmi kapcsolatok "teljes újraindítását", miután Genfben az amerikai és kínai vezetők első napja során megbeszéléseket folytattak a vámok bevezetése által kiváltott kereskedelmi konfliktus enyhítése érdekében – számolt be róla a The Guardian. Az amerikai elnök a "nagyon jó" megbeszéléseket dicsérte, és úgy vélekedett, hogy "barátságos, de ugyanakkor konstruktív módon zajlott a teljes újrakezdésről folytatott diskurzus".
Kína és az Egyesült Államok javára egyaránt azt szeretnénk, ha Kína megnyílna az amerikai üzleti élet előtt
- tette közzé vasárnap kora reggel Truth Social platformján az amerikai elnök, hozzátéve: "Nagy előrelépés történt!". Ezt azonban nem részletezte. A tárgyalások várhatóan vasárnap folytatódnak - mondta egy, a megbeszélésekhez közel álló forrás.
Kína miniszterelnök-helyettese, He Lifeng, nyolc órás intenzív egyeztetést folytatott Scott Bessent amerikai pénzügyminiszterrel és Jamieson Greerrel, az Egyesült Államok kereskedelmi képviselőjével. Ez volt az első személyes találkozójuk azóta, hogy a világ két legnagyobb gazdasága egymás termékeire 100 százalék feletti vámokat vetett ki, ami jelentős feszültséget okozott a kereskedelmi kapcsolatokban.
A Trump által idén Kínára kivetett vámok jelenleg összesen 145 százalékon állnak, az egyes kínai árukra kivetett amerikai vámok kumulált értéke pedig eléri a 245 százalékot. Kína 125 százalékos megtorló vámokat vetett ki az amerikai árukra, ami a két ország közötti kereskedelmi embargóhoz közeli helyzetet betonoz be.
Ezt követően egyik fél sem osztotta meg a megbeszélések részleteit, és nem adtak hírt arról, hogy bármiféle konkrét előrelépés történt volna a vámcsökkentés ügyében. A Svájc ENSZ-nagykövetének rezidenciáján zajló tárgyalások helyi idő szerint este 8 óra körül zárultak le.
Bessent, Greer és He Genf szívében találkoztak, miután hetek óta egyre élesebbé vált a feszültség Trump februárban kirobbant vámválsága és a pekingi válaszlépések következtében. Ez a konfliktus szinte teljesen megbénította a közel 600 milliárd dolláros éves kétoldalú kereskedelmet. A kereskedelmi nézeteltérések, valamint Trump legutóbbi döntése, amely több tucat más országra is vámokat kivetett, zűrzavart hozott az ellátási láncokba, megingatta a pénzügyi piacok stabilitását, és felerősítette a globális gazdasági visszaesés miatti aggodalmakat.
A svájci diplomáciai központban zajló tárgyalások helyszínét titokban tartják, de szemtanúk beszámolói szerint mindkét delegáció az ebédszünetet követően visszatért az ENSZ nagykövetének, Cologny-ban található, zárt kerítéssel övezett villájába. Az amerikai delegáció tagjai, köztük Bessent és Greer, vidáman távoztak szállodájukból, hogy részt vegyenek a megbeszéléseken. Bessent azonban nem volt hajlandó nyilatkozni az újságíróknak.
Washington célja, hogy jelentősen mérsékelje a Pekinggel szembeni 295 milliárd dolláros kereskedelmi hiányt, és arra ösztönözze Kínát, hogy lépjen vissza az USA által merkantilistának tartott gazdasági modellről, valamint járuljon hozzá a globális fogyasztás növeléséhez. Peking viszont határozottan reagált az általa külső beavatkozásnak minősített helyzetre, és azt követeli, hogy Washington csökkentse a vámokat, valamint világosan kommunikálja, milyen konkrét célokat szeretne elérni.
A kínai hivatalos Hszinhua hírügynökség szombati kommentárjában azt írta, hogy az Egyesült Államok "a vámokkal való meggondolatlan visszaéléssel" destabilizálta a globális gazdasági rendet, de hozzátette, hogy a tárgyalások
A gazdasági szakértők nem igazán várnak jelentős változásokra. Trump pénteken megjegyezte, hogy az 80%-os vám a kínai termékekre "jónak tűnik", ezzel először javasolt egy konkrét alternatívát a kínai importot sújtó 145%-os vámok helyett.
Azt sugallta, hogy a megbeszélések Kína részéről indultak. Peking viszont jelezte, hogy az Egyesült Államok kezdeményezte a találkozókat, és hangsúlyozta, hogy a Kínai Népköztársaság álláspontja, miszerint ellenzi az amerikai vámokat, változatlan maradt. Howard Lutnick, az amerikai kereskedelmi miniszter, pénteken a Fox Newsnak adott interjújában kifejtette: "Az elnök célja, hogy megállapodásra jusson Kínával. Szeretné csökkenteni a feszültségeket."
Trump sajtótitkára, Karoline Leavitt egyértelművé tette, hogy Amerika nem fogja egyoldalúan csökkenteni a vámokat, Kínának engedményeket kell tennie. A svájci gazdasági miniszter, Guy Parmelin pénteken Genfben találkozott mindkét féllel, és már azt is sikernek minősítette, hogy a tárgyalásokra sor került.
"Ha létrejöhet egy útiterv, és úgy döntenek, hogy folytatják a megbeszéléseket, az csökkenteni fogja a feszültséget" - mondta pénteken újságíróknak, mondván, hogy a tárgyalások vasárnap vagy akár hétfőn is folytatódhatnak.