Donald Trump politikai lépései következtében az Európai Unió keleti irányban keresi a szövetségeseit, ami Kína számára is figyelmeztető jelzésként értelmezhető.


Idén február végén bejelentették, hogy az Európai Unió és India végre elérkezettnek látja az időt a régóta tervezett szabadkereskedelmi megállapodás véglegesítésére. Narendra Modi, India miniszterelnöke, aki Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével folytatott megbeszélést, bejelentette, hogy az egyezmény részleteit az év végéig kell kidolgozniuk, olyan módon, hogy az mindkét fél számára előnyös legyen. Az EU emellett a védelmi és biztonsági kapcsolatok megerősítését is tervezi Indiával, hiszen a két fél stratégiai partnerségét a bizalom és a demokratikus értékek közös alapjára építik. A következő tárgyalási fordulóra márciusban kerül sor Brüsszelben.

Von der Leyen hangsúlyozta, hogy az Európai Unió és India közötti együttműködés jelentős mértékben hozzájárulhat a közös fenyegetések elleni védekezéshez, mint például a határokon átívelő terrorizmus, a tengerbiztonsági kihívások és a kibertámadások. Az uniós vezető rámutatott, hogy a tervezett szabadkereskedelmi megállapodás a világ egyik legnagyobb ilyen jellegű egyezménye lehet. Bár az eljárás nem mentes a nehézségektől, a megfelelő időzítés és a határozott elszántság elengedhetetlenül fontos szerepet játszik a siker elérésében.

Az Európai Unió és India közötti tárgyalások 2007-ben indultak el, de 2013-ban váratlanul megszakadtak. Csak 2021-ben kaptak új lendületet. Von der Leyen látogatása előtt néhány nappal az EU Indiát "egyik legmegbízhatóbb barátjaként és szövetségeseként" említette, ami tovább fokozza a két fél közötti kapcsolatokat. Szakértők véleménye szerint

Klemensits Péter, az Eurázsia Központ tudományos főmunkatársa az Indexnek adott nyilatkozatában kifejtette, hogy mindkét fél alapvető célja a kereskedelmi kapcsolatok megerősítése, illetve a különböző iparágakban fennálló akadályok csökkentése. Az amerikai vámok bevezetésének lehetősége új, sürgető motivációt jelent Indiának, amely arra ösztönzi az országot, hogy az amerikai kereskedelempolitika által előidézett gazdasági hatások mérséklése érdekében kedvezőbb megállapodásokat keressen az Európai Unióval.

Klemensits megítélése szerint az Európai Unió talán engedékenyebb lesz India követeléseivel szemben, tekintettel arra, hogy a gazdasági kapcsolatok erősítése elengedhetetlen az Egyesült Államok fenyegetései közepette. A szakértő úgy véli, hogy ez a helyzet hozzájárulhat egy olyan együttműködési légkör kialakulásához, amelyben mindkét fél kölcsönös engedményeket tesz, különösen azokban az iparágakban, ahol India jelentős előnyökkel bír, mint például a textil- és gyógyszeripar területén.

Az Eurázsia Központ tudományos főmunkatársa emlékeztetett arra, hogy a szabadkereskedelmi megállapodásról szóló tárgyalások még 2007-re nyúlnak vissza, amikor az egyeztetések hivatalosan megkezdődtek. Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a tárgyalások számos kihívással szembesültek, többek között a szabályozási normák, a piacra jutás és a vámcsökkentés terén mutatkozó különbségekkel. Hozzátette, hogy India hagyományosan óvatos piacainak széleskörű megnyitásával kapcsolatban, míg az EU igyekszik nagyobb hozzáférést biztosítani mezőgazdasági és ipari termékei számára.

Klemensits Péter kiemelte, hogy a közelmúltban bekövetkezett geopolitikai változások, különösen a protekcionizmus erősödése és az Egyesült Államokkal fennálló kereskedelmi kapcsolatok változása arra késztette mind az EU-t, mind Indiát, hogy átértékeljék kereskedelmi stratégiájukat.

Ursula von der Leyen és Narendra Modi februári találkozójával kapcsolatban Klemensits Péter kifejtette, hogy jelentős megállapodások születtek az Európai Unió és India közötti diplomáciai és gazdasági kapcsolatok megerősítése érdekében.

A felek megállapodtak abban is, hogy márciusban újabb tárgyalási fordulót rendeznek Brüsszelben, és idén egy India-EU csúcstalálkozó is napirendre kerül. Az Eurázsia Központ tudományos főmunkatársa a rendezvényt kulcsfontosságú eseményként említette, kiemelve, hogy a megbeszélések várhatóan a kereskedelmi tárgyalások, a befektetések védelme, az éghajlatváltozással kapcsolatos kezdeményezések, a technológiai együttműködés és a fenntartható fejlődés kérdéseire összpontosítanak majd.

A csúcstalálkozó célja a stratégiai partnerség megerősítése, továbbá a közvetlen gazdasági kihívások és a hosszú távú geopolitikai prioritások hatékony kezelése. Az esemény előkészítéseként a március 10. és 14. között Brüsszelben zajló tárgyalások következő szakasza kulcsfontosságú kérdésekre fog fókuszálni. Ilyen például a vámok csökkentése a kereskedelmi kapcsolatok erősítése érdekében, a kölcsönös befektetések védelme a beruházásvédelmi megállapodás keretein belül, valamint a szabályozási együttműködés elősegítése.

Klemensits Péter kifejtette, hogy a vezetők előreláthatóan szembesülni fognak olyan globális kihívásokkal, mint az éghajlatváltozás és a biztonság, miközben igyekeznek feltérképezni az együttműködés új lehetőségeit az innovatív szektorokban, például a digitális gazdaság, a megújuló energia és az infrastruktúra fejlesztésében.

Arról, hogy milyen engedményekre lehet számítani az EU és India közötti tárgyalásokon, a szakértő kifejtette, hogy

A megbeszélések várhatóan lépésről lépésre haladó vámcsökkentést és kölcsönös piacnyitási lehetőségeket teremtenek. Ugyanakkor a résztvevőknek figyelembe kell venniük a nem vámjellegű akadályokat is, amelyek gátolhatják a kereskedelmet. A céljuk egy kiegyensúlyozott kereskedelmi kapcsolat kialakítása, amely elősegítheti a gazdasági növekedést mindkét régió számára.

A két fél között létrejövő megállapodás nem csupán a technológiai és védelmi együttműködést erősíti, hanem új lehetőségeket is teremt az európai védelmi vállalatok számára a piacon való megjelenésre. Ez a megállapodás ösztönözheti a közös kutatásokat és fejlesztéseket, különös figyelmet fordítva a kiberbiztonság, a távközlés és a korszerű gyártás területeire. Továbbá, India védelmi iparában tudástranszfert és kapacitásépítést eredményezhet, ezzel elősegítve annak növekvő globális szerepét. Az egyezmény célja a szabványok harmonizálása, a beszerzési folyamatok javítása, valamint a védelmi technológiák közös gyártásának előmozdítása. Klemensits Péter véleménye szerint mindez stratégiai előnyt biztosíthat a geopolitikai kihívásokkal szemben.

Az Eurázsia Központ tudományos főmunkatársa hangsúlyozta, hogy Kína szerepe meghatározó az EU és India közötti szabadkereskedelmi megállapodás tárgyalásainál, mivel az EU második legnagyobb kereskedelmi partnereként Kína jelentős befolyással bír a globális gazdaságban. A szakértő hozzátette, hogy az EU-India szabadkereskedelmi megállapodás célja a gazdasági kapcsolatok erősítése, amely fokozhatja a versenyt Kínával szemben.

A szakértő hangsúlyozta, hogy a megállapodás lehetőséget teremt az uniós és indiai szabványok, valamint szabályozások összehangolására, ami ellentétes Kína jelenlegi gyakorlataival, és akár elszigetelheti Kínát a nemzetközi kereskedelem színterén. Klemensits Péter véleménye szerint az EU és India közötti kapcsolatok erősödése jelentős hatással lehet a regionális politikai tájképre, Indiát pedig Kína ázsiai dominanciájának hatékony ellentéteként pozicionálhatja. Kína válaszul valószínűleg a kétoldalú kereskedelmi megállapodásainak megerősítésére vagy regionális infrastruktúra-fejlesztésekre fog fókuszálni, hogy kiegyenlítse az EU és India közötti egyre szorosabb együttműködést.

Egyértelmű, hogy az EU és India közötti szabadkereskedelmi megállapodásnak jelentős világpolitikai következményei lennének. Megerősítené a két nagy piac közötti gazdasági kapcsolatokat, a vámok és a nem vám jellegű akadályok csökkentésével elősegítené a kereskedelmi és beruházási forgalom növekedését. Ez a gazdasági közeledés erősíthetné India pozícióját, mint kulcsfontosságú globális szereplő, lehetővé téve számára, hogy nagyobb befolyást gyakoroljon a nemzetközi fórumokon, és tárgyalásokat folytasson olyan globális kérdésekről, mint az éghajlatváltozás és a biztonság. Politikai szempontból a szabadkereskedelmi megállapodás Kína növekvő ázsiai befolyásának ellensúlyozására szolgálhat, mivel az EU az Indiával való kapcsolatok erősítésével diverzifikálná kereskedelmi kapcsolatait

- nyilatkozta az Eurázsia Központ tudományos főmunkatársa.

A szabadkereskedelmi megállapodás Klemensits Péter szerint összehangolhatja az EU és India együttműködését olyan kulcsfontosságú ágazatokban, mint a technológia és a tiszta energia, miközben elősegítheti a közös globális kihívások kezelését és tükrözheti a két fél demokratikus értékeit. A szakértő azt is hozzátette, hogy a megállapodás más országokat is hasonló kereskedelmi partnerségek kialakítására ösztönözhet, ami átalakíthatja a globális kereskedelem dinamikáját, és erősítheti a regionális együttműködést Dél-Ázsiában.

Az Eurázsia Központ tudományos főmunkatársa hangsúlyozta, hogy a fokozott gazdasági kölcsönös függőség hozzájárulhat a régió stabilizálásához, elősegítheti a béke megteremtését, és lehetőséget nyújthat az EU és India közötti álláspontok összehangolására a leglényegesebb globális kihívások kapcsán.

Related posts