Donald Trump akár a káosz szélére is sodorhatja a helyzetet, válaszai pedig olyan drámai következményekkel járhatnak, mintha atomcsapásként csapódnának le.


Fotó: Reuters / Carlos Barria - Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke a Fehér Ház falai között, 2025. január 21-én.

Donald Trump február 1-től általános, 10 százalékos vámtételt tervez bevezetni a Kínából érkező termékekre - jelentette be az amerikai elnök egy keddi sajtótájékoztatón.

Trump szerint több országnak is "aggasztó kereskedelmi többletei" vannak az Egyesült Államokkal szemben.

- mondta a Reuters beszámolója szerint.

Trump nyilatkozata szerint az Európai Unió kereskedelmi többlete az Egyesült Államokkal szemben 2024-re akár a 230 milliárd dollárt is túllépheti, amint a végleges statisztikák nyilvánosságra kerülnek.

Trump hétfőn figyelmeztette Mexikót és Kanadát, hogy 25 százalékos vámot vet ki rájuk, ha nem tesznek hatékony lépéseket az illegális migráció visszaszorítása érdekében, illetve a Kínából az Egyesült Államokba irányuló fentanil kereskedelem megfékezésére.

"A közelmúltban Hszi elnökkel is folytattam egy beszélgetést erről a témáról. Kifejeztem, hogy nem kívánjuk, hogy ez a problémás helyzet az országunkban fennmaradjon. Cselekednünk kell, hogy megakadályozzuk."

Az elnök a hivatalba lépésének első napján nem teljesítette korábbi ígéretét, miszerint magas vámokat vezetne be. Ehelyett egy végrehajtási rendelet keretében arra utasította minisztereit, hogy alaposan elemezzék az Egyesült Államok külföldi országokkal szembeni kereskedelmi hiányának okait, valamint azt is, hogy felülvizsgálják a meglévő kereskedelmi megállapodásokat a helyzet javítása érdekében.

Továbbá, kezdeményezte az általa az első ciklusában aláírt amerikai-mexikói-kanadai kereskedelmi megállapodás (USMCA) átfogó felülvizsgálatát is.

A kereskedelmi és pénzügyminiszterek, továbbá a kereskedelmi főtárgyaló által készített jelentések április 1-jére várhatóak.

Kínával szemben újabb vámok bevezetését tervezik, amelyek kiegészítik azokat, amelyeket Trump első ciklusában állapítottak meg. Ezek a vámok körülbelül 300 milliárd dollár értékű kínai importot érintenek. Joe Biden is megőrizte ezeket a korábbi intézkedéseket, sőt, további vámokat vezetett be a kínai elektromos járművekre, napelemekre, félvezetőkre és akkumulátorokra is.

Trump korábban megjegyezte, hogy "jelentős bevételt fognak generálni a vámokból". Tavaly a szövetségi kormány körülbelül 85 milliárd dollár vámot gyűjtött be az amerikai importőröktől, ami a teljes szövetségi adóbevétel közel 3 százalékát teszi ki.

Az amerikai elnök nyilatkozatát követően a kínai válaszra nem kellett sokáig várni. Ting Hszüe-hsziang miniszterelnök-helyettes a davosi Világgazdasági Fórumon éles szavakkal bírálta a protekcionista intézkedéseket.

- mondta.

Guo Jiakun, a kínai külügyminisztérium szóvivője kedden felszólította az Egyesült Államokat, hogy félúton egyezzen meg Kínával a kétoldalú gazdasági és kereskedelmi kapcsolatok stabil, egészséges és fenntartható fejlődésének elősegítése érdekében.

A Global Times beszámolója szerint a szóvivő arról is beszélt, hogy a kínai-amerikai gazdasági és kereskedelmi kapcsolatok stabil fejlődésének fenntartása mindkét ország és népeik alapvető érdekeihez igazodik, és a globális gazdaság fejlődése szempontjából is előnyös.

Az Európai Unió gazdasági és termelékenységi felelőse, Valdis Dombrovskis, Davosban kifejtette véleményét a CNBC-nek. A biztos hangsúlyozta, hogy a jelenlegi globális kihívásokra való reagálás érdekében elengedhetetlen a végrehajtás hatékonyságának növelése és a bürokrácia csökkentése. Dombrovskis úgy véli, hogy a fenntartható növekedés érdekében fontos a tagállamok közötti együttműködés erősítése, valamint az innováció és a technológiai fejlődés előmozdítása.

"Amennyiben a gazdasági érdekeink védelme indokoltá válik, arányos válaszlépéseket fogunk tenni. Elkötelezettek vagyunk értékeink, érdekeink és jogaink megóvása mellett, ha a helyzet megkívánja."

Az uniós biztos emlékeztetett, hogy Európa és az Egyesült Államok szövetségesek, éppen ezért fontos, hogy geopolitikai és gazdasági vonalon is együttműködjenek. Az uniós és az amerikai tisztviselők már tárgyalnak a kialakult vita "pragmatikus megoldásáról".

Dombrovskis hangsúlyozta, hogy elengedhetetlen a kereskedelmi és befektetési kapcsolatok fenntartása, mert enélkül a világgazdaság könnyen széteshet. Ez nem csupán hipotetikus veszély, hiszen a Nemzetközi Valutaalap figyelmeztetése szerint a globális GDP akár 7%-os visszaesése is bekövetkezhet.

Kanada és Mexikó gazdasága szoros kapcsolatban áll az Egyesült Államok exportjával, ugyanakkor a vámok bevezetése komoly következményekkel járhat az amerikai gazdaságra is. A The Economist elemzése rávilágít, hogy a 25%-os vámok jelentős nyomást gyakorolhatnak az amerikai autóiparra, hiszen a gyártási folyamataik szorosan összekapcsolódnak Mexikóval és Kanadával.

Emellett pedig mindkét ország kormánya megtorlást helyezett kilátásba, ezzel elindítva egy esetleges eszkalációs ciklust.

Juan Ramón de la Fuente, Mexikó külügyminisztere, a közeljövőben telefonos egyeztetést folytat Marco Rubio amerikai külügyminiszterrel, hogy átbeszéljék Trump követeléseit. Claudia Sheinbaum, Mexikó elnöke, a helyzet kapcsán kijelentette, hogy "megőrzi a nyugalmát" a kihívások közepette.

Sheinbaum tavaly azt mondta, hogy az amerikai vámok megtorlást hozhatnak Mexikó részéről. 2018-ban Mexikó saját vámokkal válaszolt az acélra és alumíniumra kivetett amerikai vámokra, amelyek az acéltól a sertéshúsig, a sajtoktól az almáig terjedő amerikai termékekre irányultak.

Justin Trudeau, leköszönő kanadai miniszterelnök, figyelmeztette Donald Trumpot, hogy ha 25%-os vámot vezet be minden kanadai importtermékre, az komoly veszélyt jelenthet Amerika "aranykorának" elindítására irányuló törekvéseire. Trudeau szavai szerint ez a lépés nem csupán a kereskedelmi kapcsolatokra lenne negatív hatással, hanem a gazdasági növekedésre is, amelyre Trump hivatkozott terveiben.

A kormányfő hangsúlyozta, hogy kész akár erőszakos intézkedésekkel is válaszolni az amerikai vámokkal szemben. Eközben pénzügyi segítséget kínál a háztartásoknak és a vállalkozásoknak, hogy könnyebben megbirkózzanak a kereskedelmi konfliktusok következményeivel.

- jelentette ki.

Kanadai hatóságok ezzel összefüggésben akár 150 milliárd dollár értékű vámot is kilátásba helyeztek amerikai termékekre, mint például a kentuckyi bourbon és a floridai narancslé, mint lehetséges válaszlépést.

Kanada kiemelkedő szereplője az Amerika északi részén zajló kereskedelmi kapcsolatoknak, mivel a két ország közötti éves kereskedelem volumene közelít az 1 billió dollárhoz. Érdekes módon a kanadai export mintegy 75%-a az Egyesült Államok irányába áramlik, és Kanada az Egyesült Államok nyersolajimportjának körülbelül felét biztosítja. Ez a szoros gazdasági együttműködés alapvető fontosságú mindkét ország számára.

Sokan már a kezdetektől fogva kétségeket fogalmaznak meg a kereskedelmi deficit csökkentésének szükségességével kapcsolatban. Gyakran említik, hogy olyan országok, mint Németország és Kína, jelentős kereskedelmi többletet mutatnak, ennek ellenére mindkettő egy lassuló növekedési ütemmel küzd.

Trump első ciklusának statisztikái azt tükrözik, hogy a vámok reális terheit lényegében az amerikai vásárlók hordozzák, akik a megnövekedett importárakon keresztül kénytelenek megfizetni azt.

Közgazdászok figyelmeztettek arra, hogy egy esetleges globális kereskedelmi konfliktus felerősítheti az inflációt, és lassíthatja az Egyesült Államok gazdasági növekedését.

A Deutsche Bank legújabb elemzése rámutat, hogy a jelenlegi 2,2 százalékos ütemben emelkedő személyes fogyasztási kiadások (PCE) akár egy teljes százalékponttal is emelkedhetnek az idei évben. Ez a tendencia kihívások elé állíthatja a Fed kamatcsökkentési stratégiáit, hiszen a fogyasztás élénkülése befolyásolja a monetáris politika irányvonalát.

A The Washington Postnak nyilatkozó, névtelen amerikai vezető kifejtette, hogy a vámok bevezetése jelentős áremelkedéseket idézhet elő. Ezen emelkedések érinthetik a kanadai kőolajat, gázt és fűrészárut, továbbá a mexikói sör, valamint a friss gyümölcsök és zöldségek árait is.

Related posts