Bírságok és feljelentések hosszú sora.

Jelenleg több párhuzamos kutatás folyik a négy gyermekotthon környezetében.
Összesen 60 ezer lejre bírságolta meg a Maros Megyei Közegészségügyi Igazgatóság a Maros Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Igazgatóságot a fogyatékkal élő gyermekeket gondozó négy marosvásárhelyi központnál észlelt rendellenességek miatt. A Maros Megyei Kifizetési és Szociális Felügyeleti Ügynökség ennél jóval nagyobb összegű, 320 ezer lejes bírsággal sújtotta az intézményt a működési engedélyek hiánya miatt.
A közegészségügyi igazgatóság azt követően végzett ellenőrzéseket a szóban forgó központokban, hogy a fogyatékkal élők jogainak tiszteletben tartását felügyelő országos bizottság, valamint a Jogi Források Központjának a munkatársai rendellenességeket véltek felfedezni a szombat hajnalban tett látogatásuk során.
A Maros Megyei Közegészségügyi Igazgatóság által lapunkhoz eljuttatott tájékoztatás szerint a helyszíni ellenőrzések során komoly hiányosságokra bukkantak az étkeztetési és mosodai szolgáltatások terén. Az ellenőrök megállapították, hogy több bútordarab rendkívül rossz állapotban van, továbbá a hűtőszekrények nem feleltek meg a megfelelő tisztítási és fertőtlenítési követelményeknek. Számos helyiségben szivárgást és penészesedést is észleltek, emellett lejárt szavatosságú fertőtlenítőszereket is találtak. Ennek következtében a közegészségügyi hatóságok elrendelték a mosodai tevékenység azonnali felfüggesztését mind a négy központ esetében, továbbá három otthonban az étkeztetést is leállították. A súlyos szabálytalanságok miatt összesen 60 ezer lej bírságot szabtak ki.
A Maros Megyei Kifizetési és Szociális Felügyeleti Ügynökség igazgatója, Cristian Răduț, hétfő este sajtótájékoztatón tájékoztatta a közvéleményt arról, hogy a Maros Megyei Gyermekvédelmi Igazgatóságra 320 ezer lejes bírságot szabtak ki. Ezt a szankciót a négy marosvásárhelyi központ működési engedélyének hiánya miatt alkalmazták, amelyek a fogyatékkal élő gyermekek gondozásával foglalkoznak. Răduț hangsúlyozta, hogy ez a legmagasabb összeg, amelyet valaha is egy állami intézményre kiszabtak Maros megyében egyetlen ellenőrzés keretében. A gyermekvédelmi igazgatóság vezetősége a sajtóeseményen elmondta, hogy bár az engedélyek tavaly decemberben lejártak, a központok átszervezése, átnevezése és az új működési engedélyek megszerzése jelenleg is folyamatban van.
A megyei gyermekvédelmi hatóságra özönlöttek a feljelentések.
A Szervezett Bűnözés és Terrorizmus Elleni Ügyészség (DIICOT) keddi bejelentése alapján büntetőeljárást indítottak a Jogi Források Központja által tett feljelentés nyomán, amely a marosvásárhelyi fogyatékkal élő gyermekeket gondozó négy intézmény körüli aggasztó helyzetet célozta meg. A DIICOT közleménye szerint a 2024. december 20-án érkezett feljelentés alapján kiskorúakra irányuló emberkereskedelem, hivatali visszaélés, valamint a kiskorúak veszélyeztetése, továbbá szervezett bűnözői csoport létrehozása miatt indították el a nyomozást. Az ügyészség hangsúlyozta, hogy jelenleg in rem, vagyis a gyanú megalapozottságának vizsgálatára irányuló eljárás zajlik. Az ügy fejleményei különös figyelmet érdemelnek, hiszen a gyermekek védelme kiemelten fontos társadalmi kérdés.
Az Álampolgárok Védelmében Alapítvány (FACIAS) büntetőfeljelentést nyújtott be a legfőbb ügyészségen, amelyben a Maros Megyei Gyermekvédelmi Igazgatóság alá tartozó, fogyatékkal élő gyermekek számára fenntartott négy marosvásárhelyi központban elhelyezett 63 kiskorú veszélyeztetését kifogásolja. Az Agerpres hírügynökség közleménye szerint az alapítvány aggasztó állapotokra hívja fel a figyelmet.
Az alapítvány keddi közleményében rámutat, hogy bár a négy központban uralkodó körülményekről már 2024 márciusában jelentek meg információk, az illetékes hatóságok nem tettek semmit a helyzet orvoslásáért. Mindezt figyelembe véve és az igazságszolgáltatás esetleges befolyásolásának megelőzése érdekében a FACIAS azt kéri, hogy az ügyet a legfőbb ügyészség vegye át, és sürgősségi ügyként kezelje.
Az ügyben párhuzamosan több hatóság több vizsgálatot folytat, többek között a prefektúra, valamint a Maros megyei önkormányzat - amelynek az intézmény az alárendeltségébe tartozik - is saját vizsgálóbizottságot hozott létre. Péter Ferenc tanácselnök kijelentette, amennyiben bármely felvetett vád beigazolódik, számonkérik a felelősöket - ígérte az elnök, aki vasárnap személyesen is végigjárta a szóban forgó központokat, és ennek nyomán úgy ítélte meg, az ott élő gyerekek biztonságban vannak. A megyei önkormányzat közleménye szerint a Maros Megyei Tanács képviselője, aki tagja a prefektusi hivatal által létrehozott vizsgálóbizottságnak, a következő észrevételeket fogalmazta meg: az ellenőrzések során a hatóságok nem találtak olyan rendellenességeket, amelyek veszélyeztethetnék a bentlakók egészségét, testi épségét, életét. A helyszínen tapasztaltak és a rendelkezésükre bocsátott adatok alapján nem merült fel semmilyen bűncselekmény gyanúja, ahogyan azt a Jogi Források Központja állította.
Tavaly egy közös munkában vettek részt a szervezettel, amelynek vádjai most felmerültek.
Amint arról korábban már beszámoltunk, az ellenőrzések és feljelentések lavináját az indította el, hogy a Jogi Források Központjának képviselői szombaton hajnali fél hatkor bejelentetlen látogatást tettek a fogyatékkal élő gyermekeket ellátó négy marosvásárhelyi központban, és állításaik szerint súlyos rendellenességeket találtak, többek között túlzsúfoltságot, valamint nem megfelelő higiéniai körülményeket. A látogatást követően rövid idővel tele volt az országos sajtó a súlyos beteg gyerekeket ábrázoló fotókkal, az intézmény vezetősége is onnan szerzett tudomást a vádakról. Miklea Hajnal Katalin, a Maros Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Igazgatóság vezérigazgatója a hétfői sajtótájékoztatón többek között arra is kitért, hogy a Jogi Források Központja szervezet nem ismeretlen számukra, tavaly együttműködési szerződést kötöttek vele, amelynek értelmében felmérték a gyermekek állapotát, illetve támogatták a központot a gyermekek fejlesztését szolgáló segédeszközök beszerzésében. Mint mondta, az együttműködést a gyerekvédelmi igazgatóság decemberben felbontotta, mivel úgy gondolták, a megfogalmazott célokat sikerült megvalósítani, azonban amennyiben a helyzet úgy hozta volna, nyitottak lettek volna idén egy újabb megállapodásra a szervezettel.