A fiatalok energiaital-vásárlásának tilalma - a túlzott fogyasztás következményei Az energiaitalok körüli viták egyre inkább felerősödnek, és a döntéshozók komolyan fontolóra veszik a fiatalok számára történő vásárlási tilalom bevezetését. A túlzott ener

Hamarosan tilos lesz a fiatalok számára, hogy energiaitalt vásároljanak. Az ilyen italok túlzott fogyasztása ugyanis számos egészségügyi problémához vezethet, különösen a gyerekek és serdülők esetében.
Az országgyűlés jóváhagyta azt a törvényjavaslatot, amely megtiltja a 18 év alatti fiatalok számára az energiaitalok vásárlását. A jogszabály a kihirdetést követő 30 napon belül lép érvénybe.
Az indoklás szerint a 18 év alatti korosztályban folyamatosan növekszik az energiaitalt fogyasztók aránya, a közelmúltban készült felmérések szerint a középiskolás és felső tagozatos diákok 10 százaléka napi rendszerességgel fogyaszt energiaitalt. Az elmúlt években több száz olyan eset történt, amikor energiaital túlfogyasztása miatt fiatalok orvosi ellátásra szorultak. A rendelkezésre álló szakértői álláspontok - Magyar Kardiológusok Társasága, Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ - egybehangzóan állítják, hogy a fiatalok túlzott energiaital-fogyasztása annak szív- és érrendszerre gyakorolt hatása következtében jelentős veszélyt jelent az egészségre. Az energiaital és az alkohol együttes fogyasztása pedig végleges károsodást okozhat a májban, a szívben és a vesékben is.
A törvényjavaslat tavaly tavasszal került a nyilvánosság elé, azóta pedig számos szakértő kifejtette véleményét a kérdésben. Ahogy már mi is beszámoltunk róla, a központi probléma a koffeintartalom és az elfogyasztott mennyiség, hiszen sok középiskolás diák üdítőitalként tekint az energiaitalokra, és ennek megfelelően fogyasztja is azokat. A tisztifőorvosi hivatal 2011 óta körülbelül ötszáz olyan esetről tud, amikor a diákok orvosi segítségre szorultak a túlzott energiaital-fogyasztás következtében. A mértéktelen fogyasztás ugyanis szív- és érrendszeri, valamint idegrendszeri problémákhoz vezethet, továbbá álmatlanságot, szorongást és emésztési zavarokat is okozhat.
Juhász Anna Evelin, a Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége (MDOSZ) Tudományos Bizottságának tagja, a 24.hu-nak adott interjújában rámutatott, hogy a koffeintartalmú üdítőitalok, mint például a kóla, lényegesen kevesebb koffeint tartalmaznak, mint a kifejezetten energiaitalok. Érdekes módon, egy presszókávé koffeintartalma szinte megegyezik egy 250 milliliteres energiaitaléval. Azonban a kávéval ellentétben az energiaitalok fogyasztása napjainkban egyre inkább népszerűvé vált, sokan naponta többször is fogyasztanak belőlük, ami jelentősen megnöveli a koffeintúladagolás kockázatát.
Egy friss kutatás kimutatta, hogy már néhány korty energiaital drámai módon, akár 74 százalékkal is megemelheti a kamaszok stresszhormonszintjét, még azoknál a fiataloknál is, akik egyébként egészségesek és erős szívvel rendelkeznek. Ez különösen aggasztó lehet a magasvérnyomás-betegek számára. A kutatás eredményei alapján a szívritmuszavar, a fejfájás, a megemelkedett vérnyomás és a szorongás gyakori problémákká váltak a rendszeres energiaital-fogyasztók körében.
"A koffein és az energiaitalokban található serkentő összetevők gyermekeknél különféle egészségügyi problémákat okozhatnak, mint például heves szívverés, szapora pulzus, fejfájás, szorongás, idegesség, túlpörgés, alvászavarok, sőt, akár hányás vagy hasmenés is. A krónikus betegséggel élő gyerekek esetében a mellékhatások kockázata különösen magas" - figyelmeztetett Dr. Havasi Katalin, a Házi Gyermekorvosok Egyesületének (HGYE) elnöke a 24.hu portálnak. Egy másik interjúban, amely az RTL Híradónak készült, így fogalmazott: "Nincs olyan mennyiségű koffein vagy energiaital, amelyre egy gyermeknek vagy serdülőnek valójában szüksége lenne."
A Magyar Energiaital Szövetség reagálása az új törvényre figyelemre méltó. Közleményükben kiemelik, hogy az energiaitalok célcsoportja az egészséges felnőttek, akiknek szükségük van a gyors energialöketre és a fokozott éberségre, mindezt vitaminokkal gazdagítva. Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) adatai szerint a felnőttek naponta akár 400 milligramm koffeint is biztonságosan fogyaszthatnak, ami körülbelül öt csésze kávénak vagy öt doboz energiaitalnak felel meg. Hangsúlyozták, hogy minden forgalmazott energiaital biztonságos élelmiszernek minősül, és teljes mértékben megfelel a szigorú magyar és uniós élelmiszer-biztonsági előírásoknak, amit a Nébih részletes vizsgálatai is alátámasztanak.
A MESZ hangsúlyozta, hogy a koffein fogyasztása gyermekek számára semmilyen formában nem ajánlott. Legyen szó energiaitalokról, kóláról vagy kávéról, a koffein hatása mindegyik esetben hasonló. Egy 2025-ben közzétett átfogó kutatás alapján a 18 év alatti fiatalok legfőbb koffeinforrása a kávé, amely napi átlagosan 48,6 mg-ot jelent. Ezt követi a kóla 21,2 mg/dia, majd a tea 9,6 mg/dia mennyiséggel. Érdekes módon az energiaitalok csak a negyedik helyet foglalják el, mindössze 8,2 mg/dia fogyasztással. Ez arra utal, hogy a fiatalok koffeinbevitelének legnagyobb része nem az energiaitalokból, hanem más, korlátozás nélkül elérhető italokból származik.
A 2023-as online kérdőív adatai szerint a fiatalok is jól tudják, milyen negatív következményei lehetnek az energiaitalok fogyasztásának. A felmérésben részt vevő 9246 ember közül közel negyedük fiatalkorú volt. A válaszok azt mutatják, hogy a 18 év alattiak fele heti rendszerességgel fogyaszt energiaitalt, még akkor is, ha több mint 97%-uk tisztában van a lehetséges kockázatokkal, és 53%-uk egyetértene azzal, hogy ezek az italok függőséget okozhatnak. Meglepő módon, minden kilencedik fiatal üdítőként használja ezeket a felnőtteknek szánt, magas koffeintartalmú italokat. A kiskorúak több mint fele tudatosan nézi át az energiaitalok összetevőit vásárlás előtt, azonban a hatóanyagok ismerete mégsem tántorítja el őket a fogyasztástól.
Zacher Gábor toxikológus korábban az RTL-nek azt nyilatkozta a törvénytervezettel kapcsolatban, hogy szerinte a fiatalok a tiltás ellenére is meg fogják tudni oldani, hogy hozzájussanak az energiaitalokhoz. "A felvilágosítás többet ér, mint a tiltás" - mondta.