Helló Béták! Itt vagyunk egy újabb generációváltás kapujában. De vajon mit hoz nekünk az éppen most világra jövő nemzedék? Milyen értékekkel és elképzelésekkel fognak ők belépni a világba?

Bár még csak két hónapja láttak napvilágot, vagy éppen csak a születésük előtt állnak, máris világszerte ismertté váltak: ők a béta generáció. Ez a különleges nemzedék olyan környezetben nő fel, ahol a mesterséges intelligencia már a mindennapi élet szerves része, és ez csupán egy a sok kihívás közül, amellyel szembe kell nézniük. Felmerül a kérdés, mennyire lehet általánosítani a generációk jellemzőit, és vajon mennyire megbízhatóak a jövőt firtató merész előrejelzések.
Az alfa generáció, amely a 2010 és 2025 között született gyermekekből áll, még csak most kezdi felfedezni a világot, hiszen a legidősebbek is csupán tizenöt évesek idén. Eközben már a béták is megérkeztek, akik a McCrindle ausztrál kutatócég előrejelzése szerint 2025-től kezdik megformálni a jövő társadalmát. A béta generáció tagjai a 2025 és 2039 között született fiatalok lesznek, és várhatóan 2035-re a globális népesség 16%-át képviselik majd. E generáció tagjai közül sokan valószínűleg megélik a 22. századot, így jelentős hatással lehetnek a jövő alakulására.
Kiemelték, hogy a béta generáció olyan világban fog felnőni, ahol a mesterséges intelligencia és az automatizáció szervesen integrálódik a mindennapokba, beleértve az oktatást, a munkahelyeket, az egészségügyet és a szórakozást is. Az új nemzedék jövőjével kapcsolatban azonban megnyugtató szavakat is hallhattunk: habár a mesterséges intelligencia kulcsszerepet játszik majd a béta generáció életében, "a jövő továbbra is emberi tapasztalatokkal lesz tele, akár több száz év múlva is."
Kétségtelen, hogy a mostani generációra váró világ tele van kihívásokkal, amelyekkel a fiataloknak szembe kell nézniük. A klímaváltozás, a globális népességmozgások és a gyors ütemű urbanizáció következményeként a fenntarthatóság nem csupán egy opció, hanem elengedhetetlen elvárás lesz a jövő társadalma számára.
A 2025-ben és azután világra jövő gyermekek többségét Y- és Z-generációs szülők fogják nevelni. Ezek a fiatal szülők hangsúlyozzák az alkalmazkodóképesség, az egyenlőség, az elfogadás és a környezettudatosság fontosságát. Emellett értékeik között szerepel a sokszínűség tisztelete és a közösségi felelősségvállalás is, ami új perspektívákat és megközelítéseket hozhat a következő generáció nevelésébe.
A Z-generációs szülők különös figyelmet fordítanak arra, hogy mikor és hogyan nyitják meg gyermekeik előtt a digitális világ kapuit. Tudatosan választják meg a megfelelő pillanatokat és eszközöket, hogy a kicsik biztonságosan és éretten lépjenek be ebbe a technológiai környezetbe.
mikortól használhatnak majd kütyüket. "Az ő neveltetésükben nagyobb hangsúlyt kap az innováció, nemcsak kényelmi okokból, hanem azért is, hogy megoldást találjanak koruk sürgető kihívásaira" - fogalmaztak az optimista hangvételű elemzésben.
Ami a további előrejelzéseket illeti, szerintük a béta nemzedék minden eddiginél közösségközpontúbb, együttműködőbb lesz, és sokkal globálisabban gondolkozik majd, de emellett a béták lesznek a példa arra, hogy egy úgynevezett hiperkapcsolt világban hogyan lehet az embernek meghatározott identitása, egyénisége mind az online, mind az offline térben.
A McCrindle csapata által készített jövőbeli előrejelzésekre számos generáció- és jövőkutató reagált, köztük Rüdiger Maas, a "Konflikt der Generationen" (Generációk konfliktusa, 2024) című könyv írója. Maas nézőpontja sötétebb árnyalatokkal festi a jövőt: bár a fiatalok erkölcsi érzéke valóban fejlettebb, nem biztos, hogy a következő generációk – az úgynevezett béták – empátiája is fokozódni fog. Szerinte a digitális világ, ahol az emberek gyakran csupán egy képernyőn keresztül lépnek kapcsolatba egymással, csökkentheti az együttérzést, hiszen sok esetben passzív szemlélőkké válnak. Emellett hangsúlyozta, hogy a digitalizáció gyors előretörésével párhuzamosan növekednek az elvárások, és a folyamatos másokkal való összehasonlítás nyomot hagyhat a béták pszichéjén is.
Lehetséges, hogy az új generáció valóban AI-bennszülöttekké válik, de éppen ők lehetnek azok, akik a legnagyobb kockázatot hordozzák, amikor a valóság és a mesterséges intelligencia által létrehozott tartalmak közötti határvonalat próbálják megrajzolni. A közösségi média világában, ahol az információk és az élmények szinte azonnal elérhetők, még inkább felnőtté válik a digitális tartalmakra való függőségük, amely egyre inkább eltéríti őket a hagyományos valóságtól. Így nem meglepő, hogy terjed a gondolat, miszerint az elkövetkező években világra jövő gyermekek...
még kevésbé fognak bízni az társadalmi, politikai és tudományos intézményekben, miközben olyan szintű krízissel szembesülnek, amelyre talán még nem volt példa.
Az internet világában a nevek és címkék mindig is vitákat generáltak, és a "béta" kifejezés sem kivétel. Sokan hajlamosak negatív fényben látni ezt a szót, különösen bizonyos férfiakra vonatkoztatva, akik nem éppen a falkavezér szerepében tetszelegnek, ellentétben az "alfa" típusú egyénekkel. Bár a farkasfalka alfahímjeivel kapcsolatos elméletek már megdőltek, és a bétákhoz kötött tulajdonságok közül több is pozitív értéket képvisel, Mark McCrindle, a kutatócég vezetője, hangsúlyozta, hogy az elnevezés nem hordoz pejoratív jelentést. A görög ábécé sorrendje szerint az alfa után a béta áll, és ha mindenképpen szeretnénk valamilyen plusz értelmet adni neki, gondoljunk arra, hogy a béta a fejlődés és a kísérletezés szimbóluma, amely mindig is fontos része volt az innovációnak.