Baján a művészetek iránti elkötelezettség jegyében emlékeztek meg Déri Frigyes műgyűjtő gazdag örökségéről. A rendezvény célja, hogy méltó módon tiszteletet adjunk a gyűjtő páratlan életművének és hozzájárulásának a kultúra világához. Az esemény során a r
A Keresztény Értelmiségiek Szövetsége bajai csoportja különleges eseményt rendezett Déri Frigyes műgyűjtő és iparvállalkozó halálának századik évfordulója alkalmából, amelyre november 26-án kerül sor Baján. Déri Frigyes, aki a Debreceni Déri Múzeum névadója, nem csupán Debrecenben, hanem Baján is jelentős örökséget hagyott maga után.
Déri Frigyes, a neves műgyűjtő és iparos életét, munkásságát és kulturális örökségét bemutató előadásra került sor, amelyet dr. Lakner Lajos PhD, a debreceni Déri Múzeum tudományos igazgatóhelyettese tartott. Az esemény a városháza dísztermében zajlott, és a közönség számára izgalmas bepillantást nyújtott a gyűjtő gazdag életművébe és annak jelentőségébe.
Déri Frigyes (1852-1924), a Debreceni Déri Múzeum névadója és alapítója, nemcsak országos, hanem helyi szinten is jelentős nyomot hagyott maga után. Apja, Déri Károly, bácskai földbirtokos és kereskedő révén kötődött Bajához, ahol maga Frigyes is maradandót alkotott. Az általa 1916-ban megvásárolt ferences parkot közművelődési könyvtárral gazdagította, majd később a városnak ajándékozta, mely ma is az ő nevét viseli: Déri-kert. Gyűjteményét nemcsak Baján, hanem bécsi lakásában és stájerországi vadászkastélyában is gondosan ápolta. Az értékes könyvtár és műtárgygyűjtemény nagy része a debreceni múzeumba került, amely máig őrzi Déri Frigyes emlékét.
Az esemény során Dr. Lakner Lajos, a Déri Múzeum tudományos igazgatóhelyettese, alaposan bemutatta Déri Frigyes életútját, szenvedélyes gyűjtői tevékenységét, valamint a kulturális életben játszott jelentős szerepét. Az előadás nem csupán a műgyűjtő páratlan munkásságát emelte ki, hanem hangsúlyozta a művészeti és kulturális értékek megőrzésének elengedhetetlen fontosságát is a mai világban. A beszélgetés során a résztvevők betekintést nyerhettek abba, hogyan formálta Déri Frigyes öröksége a kortárs kultúrát, és miért érdemes odafigyelnünk a múlt értékeire.
A rendezvény támogatásáról dr. Bari Bernadett, Baja polgármestere is gondoskodott, amiért Vedelek Norbert, a Keresztény Értelmiségiek Szövetsége bajai csoportjának elnöke hálás szavakat mondott.
"A neves műgyűjtő olyan kincseket bocsátott ránk, amelyek megőrzésre és gondozásra érdemesek! Nagy örömünkre szolgál, hogy sikerült létrehoznunk ezt a különleges előadást, és szívből köszönjük mindenkinek, aki hozzájárult a rendezvény sikeréhez!" - osztotta meg Vedelek Norbert közösségi oldalán.
Az esemény nem csupán Déri Frigyes emlékének adózás volt, hanem egy kivételes alkalom arra, hogy a résztvevők mélyebb betekintést nyerjenek Baja történetének egy jelentős szakaszába. Déri öröksége élő bizonyítéka annak, hogy a kultúra és a művészet iránti elkötelezettség milyen tartós hatással lehet egy közösség életére. A Keresztény Értelmiségiek Szövetsége bajai csoportjának rendezvénye nem csupán lokális szinten, hanem országos viszonylatban is fontos kulturális eseményként vonult be az év emlékezetes programjai közé.