Az Európai Bizottság 99 millió eurós sürgősségi támogatást nyújt öt ország mezőgazdasági termelőinek, köztük Magyarországnak is. - Agrotrend

A Bizottság a következőképpen osztja el a rendkívüli támogatást: Spanyolország 68 millió eurót, Magyarország 16,2 millió eurót, Horvátország 6,7 millió eurót, Lettország 4,2 millió eurót, míg Ciprus 3,5 millió eurót kap.
Ez a lépés támogatást nyújt azoknak a gazdáknak, akik termelési és jövedelmi veszteségekkel néznek szembe. A felsorolt összegek világosan tükrözik az EU elkötelezettségét az érintett mezőgazdasági szereplők iránt, és a tagállamok akár 200%-os nemzeti hozzájárulással is fokozhatják ezt a pénzügyi támogatást.
A nemzeti hatóságoknak legkésőbb 2025. szeptember 30-ig ki kell osztaniuk ezt a támogatást, és biztosítaniuk kell, hogy annak végső kedvezményezettjei a gazdák legyenek. Az öt tagállamnak 2025. május 31-ig értesítenie kell a Bizottságot az intézkedések végrehajtásának részleteiről, beleértve az egyéni támogatás odaítélésére alkalmazott kritériumokat, az intézkedés várható hatását, a kifizetések havi bontását szeptember végéig, valamint a biztosított további támogatás szintjét. Az értesítésnek tartalmaznia kell továbbá azokat az intézkedéseket is, amelyek a versenytorzulás és a túlkompenzáció elkerülését szolgálják.
A tagállamok jóváhagyását követően a Bizottság elfogadja javaslatát. Ezután az Európai Unió Hivatalos Lapjában közzéteszik, és a közzétételt követő napon hatályba lép, lehetővé téve az érintett öt tagállam számára, hogy késedelem nélkül végrehajtsák azt.
A spanyol, horvát, ciprusi, lett és magyar mezőgazdasági termelők súlyos károkat szenvedtek el, valamint komoly gazdasági veszteségeket könyvelhettek el a kedvezőtlen időjárási viszonyok és a természeti katasztrófák következtében.
A 2023-2027-es időszakra vonatkozó közös agrárpolitika (KAP) évente 450 millió eurós mezőgazdasági tartalékkal bővül, amelyet a piaci zavarok és a termelést, illetve forgalmazást érintő rendkívüli helyzetek kezelésére szánnak. A kedvezőtlen éghajlati események egyre gyakoribb előfordulása miatt a Bizottság kiemelte a kockázatkezelési eszközök megerősítésének fontosságát, valamint azok szélesebb körű alkalmazásának elősegítését az Unió területén. Ezenfelül hangsúlyozta a megelőző intézkedések szerepét, amelyek célja a gyökérokok kezelése és a mezőgazdasági üzemek ellenállóbbá tétele a középtávú kihívásokkal szemben.