A Szövetség hangot ad ellenérzéseinek a szélerőművek felállításának felgyorsítása kapcsán: elengedhetetlen, hogy a helyi közösségek aktívan részt vegyenek a döntési folyamatokban.


Felháborodásának adott hangot a Magyar Szövetség, mert a párt szerint Tomáš Taraba (SNS-jelölt) környezetvédelmi miniszter nincs tekintettel a helyiek véleményére a szélerőműparkok kiépítésekor.

Nagy József, a Magyar Szövetség elnökségi tagja és korábbi környezetvédelmi miniszter, a szélerőművekkel kapcsolatos álláspontját már 15 éve képviseli. Véleménye szerint a szélerőművek telepítése Szlovákiában több problémát okoz, mint amennyi előny származik belőlük. Kiemelte, hogy bár a megújuló energiaforrások alkalmazása elengedhetetlen, a szélenergia nem bizonyul költséghatékony megoldásnak a jelenlegi körülmények között.

A Kürt közelében tervezett szélerőműpark kapcsán kifejtette, hogy a természeti adottságok, különösen a szélerősség, nem igazán indokolják a régió választását. Szerinte a hegygerincek lennének az ideális helyszínek a turbinák számára, azonban ezek megépítése jelentős költségekkel járna. Éppen ezért a befektetők az ország déli területeit célozzák meg, ahol a viszonyok kedvezőbbek.

A megkezdett projekten kívül a minisztérium által kidolgozott környezetvédelmi javaslatot sokkal inkább problémásnak tartja. Ez a javaslat ugyanis a jövőben közérdekű beruházássá minősítené át a szélerőművek telepítését. Bár ez valóban felgyorsítaná a kivitelezési folyamatokat, a nyilvánosságot szinte teljesen kizárná a döntéshozatali folyamatból. A párt határozottan kijelenti:

Az érintettek hozzájárulása elengedhetetlenül fontos az ilyen jelentős hatású projektek megvalósításához.

Jelen pillanatban az önkormányzatok lehetőséget kaptak arra, hogy tárgyalásokat folytassanak a befektetőkkel, ezzel pedig megfelelő kompenzációt is elérhetnek. Az így befolyó éves összeg a település fejlesztésére, ingatlanvásárlásra, valamint új építési területek megnyitására használható fel, az igényeknek megfelelően.

Más kérdés viszont, hogy például Kürt esetében a lakossági fórumon - amelyen a beruházó ismertette terveit - a községi hivatal alkalmazottjain és a képviselőkön kívül nem vettek részt a lakosok. A helyiek ezt azzal magyarázzák, hogy az első találkozó nem volt eléggé propagálva, ráadásul munkaidőben tartották. Tény, hogy a környék lakosait megosztja a beruházás. Egy részük támogatja a tervet, de petíció is indult ellene - ezt eddig több mint négyszázan írták alá.

A volt környezetvédelmi miniszter felháborodása olyan szempontból teljesen érthető, hogy a nyilvánosság kizárásával a helyiek elveszítenék egyetlen "fegyverüket", amennyiben nehezményezik egy szélfarm létrehozását. Az is egyértelmű, hogy hatással van az életükre egy ilyen ipari park kialakítása és működtetése, de az már több kérdést felvet, hogy ez mennyire negatív befolyás.

A Magyar Szövetség véleménye alapján a turbinák zavarják a természetes ökoszisztémákat, ami hátrányosan befolyásolhatja a biodiverzitást, ráadásul a táj esztétikai értékét is csökkenthetik. Ennek következményeként a turizmus is szenvedhet a káros hatásoktól.

A felmerülő aggályok között említést nyer, hogy a szélerőművek potenciálisan káros hatással lehetnek az emberek egészségére. Nagy hangsúlyozta, hogy az úgynevezett "szélerőmű szindróma" tudományos alátámasztás nélküli jelenség, ugyanakkor az ezzel kapcsolatos beszámolók - szavai szerint - aggodalmat váltanak ki benne.

A "szélturbina-szindróma" kifejezés egy olyan vitatott egészségügyi állapotot jelöl, amelyet a szélturbinák közelségével hoznak összefüggésbe. Az elmélet hívei különféle panaszokat sorolnak fel, mint például rákos megbetegedések, szédülés, hányinger, autizmus spektrum zavarok, ADHD, fülzúgás, stressz, fáradtság, memóriazavar, migrén és alvási nehézségek. Fontos megjegyezni, hogy a tudományos közösségben nincs egyértelmű bizonyíték arra, hogy a szélturbinák közelsége közvetlenül káros hatással lenne az emberi egészségre.

Related posts