A Momentum elmúlt időszaka: egyfajta tükör a politikai táj változásairól | ma7.sk


Úgy tűnik hirtelen ér véget a Momentum politikai szerepvállalása Magyarországon. A pár éve még a magyarországi baloldal csodafegyverének kikiáltott párt mára ugyanis alig létező erővé silányult, ami miatt több vezető politikusuk - és végül maga a párt is - úgy döntött, hogy nem indul a 2026-ban esedékes országgyűlési választásokon. A Momentum ezzel gyakorlatilag kiszállt az országos politikai versenyből, ami nemcsak a párt saját bukását, hanem a baloldali ellenzék több éve tartó válságát is újabb szintre emeli.

A 2017-ben a NOlimpia kampány után ismertté vált mozgalom rövid idő alatt jelentősebb támogatást tudott maga mögé állítani a magyar ellenzéki oldalon. A párt vezetői kezdettől fogva nagyravágyó ígéreteket tettek: nem csupán kormányt, hanem a teljes ellenzéket is szerették volna kicserélni, az első időszak lendülete alapján pedig úgy tűnt, hogy meghatározó szerepet tudnak majd betölteni a magyarországi baloldalon. 2019-ben aztán a párt két politikust is delegálni tudott az Európai Parlamentbe - miközben Komáromban a Progresszív Szlovákia politikusai mellett is volt ideje kampányolni -, 2022-ben pedig, igaz a korábban leváltani kívánt baloldali ellenzék összefogásának részeként a parlamentbe is bejutott a párt.

Cseh Katalin egy többmilliárd forintos uniós támogatási botrány középpontjába került, és egy kiszivárgott jegyzőkönyv alapján már 2017-ben olyan súlyos belső konfliktusok alakultak ki, hogy Fekete-Győr András lemondásával is megfenyegette a pártot. A belső harcok nem csillapodtak, sőt, az azt követő években továbbra is intenzíven folytatódtak.

Ennek fényében pedig nem meglepő, hogy a párt élén végül nyolc év alatt ötször történt elnökváltás, és időközben több vezető politikusuk is visszavonult a közélettől. A parlamenti és EP-szereplés ellenére így a képviselők egyáltalán nem tudtak érdemi politikai súlyt felépíteni, ami miatt szinte folyamatosan olvadt a Momentum támogatottsága. Mindez végül a 2024-es EP-választáson mutatkozott meg igazán, amikor az előző sikeres választást követően egy képviselőjüknek sem sikerült bejutni az Európai Parlamentbe és az addig a párton belül vezető szerepet betöltő politikusok szinte teljes egészében eltűntek a közéletből.

Mindössze két év leforgása alatt, a Demokratikus Koalícióval karöltve, a Momentum is a kispártok sorába szorult Magyarországon. Ezzel párhuzamosan a szavazók, akiknek nem maradt más választásuk, a Momentum korábbi gyors felemelkedéséhez hasonló tempóban kezdtek el érdeklődni Magyar Péter és a Tisza Párt iránt.

A népszerűség visszaesésének hatására a Momentum így stratégiát váltott és különböző akciókkal igyekezett visszaszerezni az egykori szavazóit. Ennek részeként a párt tagjai pár hónapja még füstgránátot is bevetettek egy szavazás megzavarására az Országgyűlésben, később pedig különféle látványos tüntetésekkel igyekeztek felhívni a pártra az emberek figyelmét. A sok esetben kapkodásba hajló performanszok azonban a legtöbbször még a baloldali szavazókból is inkább további ellenszenvet váltottak ki a párt iránt, ami így mára mindössze 2-3 százalékon áll a közvéleménykutatások szerint.

2025 tavaszára a Momentum politikai pályafutása látszólag véglegesen leáldozott. A párt vezetői sorra jelentették be, hogy nem kívánják megmérettetni magukat a 2026-os választásokon. Először Fekete-Győr András osztotta meg döntését, majd Orosz Anna és Hajnal Miklós is követte őt. A folyamatos nyomás hatására a párt végül úgy döntött, hogy ők is hasonló lépésre szánják el magukat.

Valószínűbbnek tűnik, hogy az egykor virágzó baloldali párt végleg eltűnik a politikai színtérről, és a tagjai inkább más politikai alakulatokban keresnek majd lehetőségeket. Találkozhatunk velük például a Gyurcsánytalanítást célzó Demokratikus Koalícióban, vagy akár a jelenleg az ellenzéket teljes mértékben háttérbe szorító Tisza Párt színeiben is, ahol új kihívásokkal próbálnak majd megküzdeni.

A Momentum története kétségtelenül egy figyelemreméltó bukás, amely kiválóan szemlélteti, miként tűnhet el egy politikai ígéret varázslatos gyorsasággal. Az események tanulsága rávilágít arra, hogy a nagy ígéretek mögött mennyire fontos a valóságos tartalom és a következetesség.

Related posts