A sorsdöntő romániai elnökválasztás kimenetele a magyar közösség kezében rejlik.


"Ez egy életen át kísérő fájdalom" - Jolly fia még mindig nem érti, miért döntött úgy az édesapja, hogy elhagyja őt. Szilveszter mélyen a gondolataiba merül...

A politikai feszültségek közepette, a román elnökválasztási kampány utolsó napjaiban több szélsőjobboldali incidens is napvilágot látott. Mindez arra enged következtetni, hogy Simion támogatói jelezték, mi várhat a Romániában élő kisebbségekre, amennyiben jelöltjük győztesen kerül ki a választásból. Egy szélsőséges csoport tagjai antiszemita és náci szimbólumokat festettek több sírra és emlékműre, ezen kívül rongálás nyomaira bukkantak az úzvölgyi világháborús katonatemetőnél is, ahol a földről gyűjtötték össze az eredetileg a temető falára kifüggesztett, összetépkedett tájékoztató táblákat. A Blikk többször is beszámolt arról, hogy Simion hírnevet szerzett az úzvölgyi magyar temető ellen irányuló szélsőséges támadásokkal, amelyek a magyar kisebbség ellen irányuló kijelentéseivel együtt példátlanok az európai politikai színtéren.

Legutóbb nem vett részt egy meghirdetett élő tévévitán, viszont ellenfelét, Nicusor Dant, leplezetlenül autistának titulálta. Nem meglepő, hogy Orbán Viktor tihanyi kijelentése komoly politikai hullámokat vert mind itthon, mind a határon túl. A miniszterelnök a jövőbeli együttműködés lehetőségeiről beszélt Simionnal kapcsolatban, aki a választási szórólapján a magyar kormányfőt támogatóként tüntette fel.

Simion lenyűgöző támogatottsága komoly meglepetéseket okozott az első forduló után, hiszen szavazatai száma majdnem kétszerese volt annak, amit a "döntőbe" jutott Dan kapott. Ugyanakkor a közvélemény-kutatások egyre szorosabb versenyt jeleztek előre a két jelölt között, sőt, néhány nappal ezelőtt olyan eredmények láttak napvilágot, amelyek szerint Dan 52-48 százalék arányban felülmúlná Simiont. A szakértők egyetértenek abban, hogy a leghevesebb küzdelem a diaszpórában fog zajlani, ahol a külföldön élő románok, valamint a magyar és más kisebbségek szavazatai döntő szerepet játszhatnak május 18-án.

Az Európai Unió is ideges a román elnökválasztás vasárnapi, második fordulója miatt. Ha a szélsőjobbos, ultranacionalista Simion lesz a befutó, akkor újabb nagyhangú, destruktív vezető foglalhat helyet az állam- és a kormányfők asztalánál. Márpedig jók az esélyei - írja a Politico.

A lap információi szerint a provokatív román politikus csatlakozhat magyar és szlovák társaihoz, akik jelenleg közösen dolgoznak azon, hogy akadályozzák az EU előrehaladását és megnehezítsék Ukrajna támogatását. Eközben a többi tagállam azon fáradozik, hogy fokozza a nyomást Oroszországra, hogy mielőbb véget vessen a háborúnak.

A szakértő véleménye egyértelmű: a külföldi magyarság számára nem kétséges, hogy kire szavaznak.

- Az RMDSZ egészen világossá tette, méghozzá meglehetősen drámai hangnemben, hogy a saját jelöltjük kiesése után minél nagyobb számban Nicusor Dan mögé sorakoznak fel. A választói aktivitás ebben az esetben sorsdöntő lehet. Dan támogatottságának mért növekedése azzal is összefüggésben lehet, hogy egy vállaltan szélsőséges politikus elleni összefogásnak máskor is tanúi lehettünk Romániában - vélekedett a hírekről Gyarmati István politikai szakértő, korábbi diplomata.

Kiemelte, hogy a győztes személye különösen jelentős lehet a magyar kisebbség számára, azonban a román-magyar politikai kapcsolatokra nézve nem várható drámai változás.

Ha Simion győzelmet arat, úgy vélem, hogy mindkét fél hajlandó lesz kompromisszumokra az együttműködés előmozdítása érdekében. Ő mérsékelni fogja a magyarsággal szembeni támadásait, míg a magyar kormány is visszafogja kritikáit a magyarokkal való bánásmód kapcsán - fejtette ki véleményét a szakértő.

Gyarmati szerint az unióban két probléma vetődhet fel Simionnal kapcsolatban. Az egyik, hogy miként áll hozzá a több mint három éve tartó orosz-ukrán háborúhoz, azok után, hogy jelezte, nem pártolja a fegyverszállításokat Ukrajnának. A másik, hogy az integráció elmélyítésével szemben a nemzetek Európája nézeteket vallja, hasonlóan a szlovák és a magyar vezetéshez - mondta Gyarmati István a Blikknek.

Ezzel szemben Dan igyekszik egy nyitási politikával növelni a népszerűségét.

Tiszteletre méltó, hogy Orbán Viktor kiáll a Romániában és más országokban élő magyar közösségek mellett. Ez mindenképpen pozitív lépés. Ugyanakkor aggasztó, hogy már régóta akadályozza az európai együttműködést számos kulcsfontosságú ügyben, így például az ukrajnai háborúval kapcsolatban - fogalmazott a független politikus egy tévévitában.

Related posts