A magyar mezőgazdaság jövője súlyos veszélyben van, ha nem találunk megoldást a fiatal generáció bevonására. A fiatalítás hiánya komoly következményekkel járhat, amelyek nemcsak a termelési kapacitás csökkenését, hanem a vidéki közösségek elöregedését is


A NAK-tagok és NAK-szaktanácsadók most 35%-os kedvezménnyel vehetnek részt a regisztráción! Ne hagyd ki ezt a remek lehetőséget!

Az Agrárszenzus legutóbbi, 2020-as felmérése a mezőgazdasági vállalkozások vezetőinek életkorát vizsgálta, és az eredmények meglehetősen árulkodóak. A statisztikák szerint a vezetők mindössze tíz százaléka fiatalabb 40 évesnél, míg a gazdaságok 35%-át 65 év feletti személyek irányítják. Az Agrárközösség Kft. pályázati üzletágvezetője hangsúlyozta, hogy ez a helyzet valószínűleg nem változott azóta sem, mivel az elmúlt öt évben nem jelentek meg olyan pályázati lehetőségek, amelyek igazán vonzóak lettek volna a fiatal generáció számára.

A tavalyi évben már elindultak a KAP (Közös Agrárpolitika) stratégiai tervből a beruházási pályázatok, ahol már a fiatal mezőgazdasági termelők magasabb intenzitást érhetnek el egy pályázatnál, viszont mivel ez nem egy tőkeerős csoport, ezért ők általában egyrészt kisebb beruházásokat valósítanak meg, másrészt pedig csak ezért nem kezdenek el egy gazdaságot létrehozni

„Kérlek, tedd egyedivé a mondandódat!” – hangsúlyozta Kovács Viktória az Agrárszektor munkatársainak.

A szakember hangsúlyozta, hogy a fiatalok rendkívül nyitottak és érdeklődőek a mezőgazdaság iránt, különösen azok, akik családi háttérrel rendelkeznek, amely már gazdálkodási tapasztalatokat is magában foglal. Ezen fiatalok számára fontos, hogy a családi örökséget tovább vigyék, ezért az idei évben megjelenő gazdaságátadási és a fiatal mezőgazdasági termelők indulását, valamint beruházásaikat támogató pályázatok iránti érdeklődés kiemelkedően magas.

A fiatal gazda pályázat hivatalos felhívása még nem került nyilvánosságra, jelenleg 2024 decembere óta társadalmi egyeztetés folyik róla. Ezen a vonalon már elkészült egy tervezet a feltételekről, de fontos kiemelni, hogy ez még nem a végleges, hivatalos verzió.

A szakértő kifejtette, hogy a leggyakoribb gyakorlat az, hogy az idősebb vezetők a családon belül kívánják átadni a gazdaságot. A mezőgazdasági átadásra vonatkozó jogszabály szerint két lehetőség áll rendelkezésre: vagy a családi gazdaságokra vonatkozó törvény alapján, a hozzátartozói láncolaton keresztül történik az átadás, vagy olyan személy veheti át a gazdaságot, aki legalább hét éve áll valamilyen munkaviszonyban vagy egyéb jogviszonyban az átadóval.

A 2020-as felmérés során a vezető gazdálkodók véleményét is megvizsgálták. Az eredmények azt mutatták, hogy a fiatalabb generációk többsége elkötelezett a gazdálkodás iránt, és a következő évtizedben is folytatni kívánja tevékenységét. Ezzel szemben az idősebb gazdák inkább a családi örökség átadására koncentrálnak, és azt kizárólag a család tagjai között tervezik.

Kovács Viktória véleménye szerint a fiatal generáció rendkívül nyitott az új technológiák iránt, bátrabb hozzáállással rendelkezik, és sokkal aktívan törekszik a tudásuk fejlesztésére különböző területeken. Az ifjúság bevonásának sikertelensége komoly következményekkel járhat a termelési folyamatokra, ami miatt jelentős lemaradásba kerülhetünk az EU többi országához képest, és hatékonyabb gazdálkodásra sem leszünk képesek. Viktória kiemelte, hogy léteznek olyan idősebb gazdálkodók, akik a 75 éves korosztályba tartoznak, és nyitottak az újításokra, de általában sikerül megtalálniuk azokat a szakembereket, akik segíthetnek nekik a korszerűsítésben.

A fiatal gazdák számára 2025 harmadik negyedévében nyílik lehetőség a pályázatra, amely várhatóan jelentős támogatást kínál. Ez a pályázati forma egy különleges kombinációt jelent: egyrészt egy egyszeri átalánytámogatást, másrészt pedig kötelező beruházások végrehajtását írja elő a gazdaságokban. A támogatás mértéke elérheti a 75 millió forintot, míg az átalánytámogatás kerete 14,6 millió forintra rúg. Érdemes megemlíteni, hogy a beruházásokhoz kapcsolódó támogatás intenzitása viszonylag kedvező, hiszen 70%-os támogatási arányt kínál.

Szerintem ez a pályázat nem elsősorban az újoncokat célozza meg, hanem inkább a kisebb üzemméretű gazdaságoknak, illetve azoknak a gazdálkodóknak nyújt kedvező lehetőséget, akik az utóbbi 5 évben kezdték meg tevékenységüket. Számukra ez egy igazán előnyös fejlesztési alkalom.

- nyilatkozta az Agrárszektornak Kovács Viktória.

Related posts