A kutató izgalmas felfedezésekről számolt be, amelyek új fényt vetnek a témára.

Szebenyi István, a Had- és Kultúrtörténeti Egyesület elnöke és elismert hadszíntérkutató, szombat délután hírportálunkat értesítette egy fantasztikus felfedezésről. Évek óta tartó kitartó munkájának gyümölcseként sikerült rábukkannia az 1. huszárhadosztály 80 évvel ezelőtt elrejtett iratanyagára, amely egy osztrák kastély gyönyörű parkjában rejtőzködött. Izgatottan ígérjük, hogy folytatjuk ennek a lenyűgöző történetnek a bemutatását.
Számunkra egy székesfehérvári konferencián kezdődött minden, a tanácskozást a második világháború befejezésének 80. évfordulója alkalmából rendezték meg a Városházán. Szebenyi István a huszárok hősies harcairól beszélt, olyan neves előadókkal osztotta meg az emelvényt, mint amilyen például Szakály Sándor történész, a VERITAS Történetkutató Intézet és Levéltár főigazgatója. Az esemény végeztével még hosszasan beszélgettünk a Városháza előtt, és elárulta nekünk, hogy rövidesen izgalmas utazásra indul. A Vértesben is helytálló huszárok hősies küzdelmeinek és megpróbáltatásainak, a visszavonulásnak és a hadifogságnak a részleteit kutatja majd készülő újabb könyvéhez. Terveit akkor egy hosszú interjú formájában osztottuk meg olvasóinkkal.
**Huszárok titkai: Az Elfeledett Hősök Meséi** A huszárok, a magyar történelem legendás alakjai, nem csupán harcosok voltak, hanem a bátorság és a hűség megtestesítői is. Ezek a félelmet nem ismerő lovas katonák a 15. századtól kezdve meghatározó szerepet játszottak az ország védelmében, de titkaik mélyebben rejlenek az egyszerű csatákon túl. A huszárok életének rejtelmei között ott található a lovaglás művészete, amely nem csupán fizikai képességet, hanem különleges kapcsolatot követelt meg a ló és a lovas között. A huszárok számára a ló nem csak egy szállítóeszköz volt, hanem társ, barát, akivel együtt osztoztak a harcokban és a mindennapi élet kihívásaiban. Ezek a harcosok nemcsak a csatatéren, hanem a népi hagyományokban is fontos szerepet játszottak. Mesék, balladák és népdalok örökítették meg bátorságukat és hőstetteiket, miközben a huszárok életének titkai a tűz mellett, a nép ajkán éltek tovább. A huszárok színes egyenruháik és díszes fegyvereik mellett különleges rituálékkal, hagyományokkal is büszkélkedhettek, amelyek összekötötték őket az elődeikkel. A huszárok titkai közé tartozott a harci taktikák ismerete, valamint a gyors és váratlan támadások végrehajtásának képessége. Ezek a férfiak nem csupán erősek voltak, hanem ügyes stratégiák mesterei is, akik a csatában mindig egy lépéssel az ellenség előtt jártak. A huszárok nemcsak a harcban, hanem a mindennapi életben is példát mutattak az összetartásban és a bátorságban. Az ő történeteik ma már a múlt ködébe vesztek, de a huszárvér, a hősies tetteik és titkaik tovább élnek a magyar kultúrában. E titkok feltárása nem csupán a történelem iránti érdeklődést ébreszti fel, hanem a bátorság és a hűség örök értékeit is megjeleníti, amelyek minden generáció számára példaértékűek maradnak.
Szombaton aztán robbant a második világháborús magyar hadtörténet tudományának egyik legnagyobb bombája: Szebenyi Istvánnak sikerült megtalálnia a nyugat felé visszavonult 1. huszárhadosztály elásott, szombatig végleg eltűntnek hitt ládáját. Ha sokaknak ismerős a hadszíntérkutató neve, az annak is lehet következménye, hogy ő volt az, aki annak idején rábukkant a véres móri bankrablásnál használt fegyverekre és azzal döntő bizonyítékot adott át az igazságszolgáltatás részére.
- Ezt mondta, amikor értesített minket lenyűgöző felfedezéséről. Szebenyi István a Had- és Kultúrtörténeti Egyesület honlapján ma osztotta meg a kutatás előzményeit, a salabergi kastélyparkban szerzett tapasztalatait, valamint a felfedezés körülményeit. Kiemelte elvárásait és elmondta, miért döntött úgy, hogy az értékes iratanyagot egyelőre Ausztriában hagyja.