Karácsony varázsa egy albumban – Palya Bea ünnepi lemeze mostantól elérhető!

Megjelent Palya Bea Fénydalok című albuma, amely szeretteink számára egy szívmelengető ajándék is lehet! Az album - amely könyv is egyben - az ünnepek esszenciáját hozza el számunkra.
Minden novemberben töröm a fejem, mit is adjak a szeretteimnek, ami időtálló, értékes, különleges, benne van az ajándékozó és az ajándékozott is, és erősíti a kapcsolatot.
Ezért is született meg a Fénydalok album. Azt akartam, hogy amikor az emberek ezt adják egymásnak, akkor az ajándék a lényegre terelje a figyelmet. Az élet tértelen-időtlen finom szövetére, a mozdulatra, a nézésre, a mosolyra, az illatokra, a térben jelenlévő szeretés melegségére, mind arra, amitől ünnep lesz az ünnep. Amitől szinte hallani véljük az angyalszárny suhogását.
A Fénydalok album egy különleges alkotás, amely egyszerre zene és irodalom. Olyan, mint a legszebb gyémánt az ékszerdobozban: tiszta, precízen megmunkált, elegáns és bonyolult, az idő nyomai egyesülnek benne. Kifejezetten az olyan igényes hallgatóknak és kultúra iránt fogékonyaknak készült, akik minden műfajban a minőséget, az értéket és az eleganciát keresik.
A dalírás folyamata során végig az motivált, hogy minél több értéket közvetítsek, kincseket merítve az illékony dolgok birodalmából, hogy ezzel gazdagabbá és igazibbá tegyem mindennapjainkat. A "Nem a bejgli" című dalban a bejgli gyúrásának pillanatait örökítettem meg, ahogy a családom kezei formálják a tésztát. Ebből született az első sor: "Nem a bejgli, a két kéz, aki gyúrja". Folytattam ezt a gondolatot, hiszen az ünnepek során nem csupán egy tárgy jelentősége fontos, hanem az azt körülvevő megfoghatatlan szépség és lényeg. Ez a dal az album nyitószáma, míg a záró darab, az "Anya, mondd még a csodát" című szám egy kislány felfedezéséről szól, aki rájön, hogy az ajándékokat nem a Jézuska hozza. Dühös lesz, de végül édesanyjával együtt új csodát teremtenek. E két dalhoz Michael Moricz amerikai komponista készített vonósnégyes hangszerelést, amelytől a dallamok mélysége és jelentése még inkább kiteljesedik.
A "Dallal vigasztal" című slágerben azt fejezem ki, hogy a saját hangunk erejébe kapaszkodhatunk, amikor az élet nehézségei eluralkodnak rajtunk, és a mélységbe húznak minket. A zene segítségével képesek vagyunk felállni, és újra megtalálni az utunkat a sötét pillanatokban.
A "Szeretet ünnepe" című dal egy igazi vidámságot sugárzó, energikus melódia, amely az erotika és a játékosság szellemében született. A dal játékosan reflektál a karácsonyi bejglik ízére, amelyek néha túl nagyra nőnek, vagy éppen kirepednek, szimbolizálva ezzel a kapcsolatok bonyolultságát. Ugyanakkor a felszín alatt mélyebb intimitási kérdésekre is rávilágít, így a hallgatóban nem csupán mosolyt, hanem elgondolkodást is kivált.
A Háború és béke, illetve a Mit tegyen című dalok párban járnak. Én ritkán írok közéleti témákról, de most tényleg közel jött a háború. Az első arról szól, hogy az egyén mennyi mindent tehet a - belső - békéért, a másikban pedig együttérzek az emberekkel azokban a küzdelmes helyzetekben, ahol az imádságon túl sokat nem lehet tenni. A dalok erejét csodás zenésztársaim játéka emeli, Lisztes Jenő cimbalmos, Orbán György bőgős, Czirják Tamás dobos és Szokolay Dongó Balázs fúvós hangszeres.
A fa hűs árnyékában elnyúlva egy varázslatos kettős bontakozik ki előttem: a sötét magány ragyogó fényekre vált, miközben egy különleges nő szívből fakadó éneke szövi át a levegőt. A cimbalom dallamai pedig, mint egy titkos varázslat, mélyen a lelkünkbe hatolnak, felemelve minden érzést és gondolatot.
A "Nem vagy egyedül" című dal alcíme, a modern betlehemes vagy karácsonyi mantra, egy különleges üzenetet hordoz. Az album központi témája, a magány, arra hívja fel a figyelmet, hogy sokan érzik magukat elhagyatottnak a mai világban. Ezen a kórusművön keresztül, amelyet gyermekeimmel és tanítványaimmal együtt adunk elő, szeretnék reményt csepegtetni a szívekbe. Képzeljünk el egy nénit, aki fűtés nélkül kénytelen eltölteni a hideg ünnepeket. Kabátban, fázva készül a karácsonyra, miközben gondolatai a világjárvány következtében távol került szerettein járnak. Ilyenkor a magány fájdalma még élesebben érezhető. De a közös éneklés, amely már évezredek óta összeköti az embereket, egyfajta gyógyírt jelenthet. Képzeletben angyalkákat, azaz gyerekeket küldök a nénihez, hogy megörvendeztessék őt. Hozzá, és mindenkihez, aki télen fűtés nélkül marad, és aki az ünnepet magányosan kénytelen eltölteni. A gyerekek hangja egyértelműen szól: "Nem vagy egyedül." Ez a mondat pedig a legnagyobb ajándék, amit adhatunk egymásnak.
A dal: maga az érték. Képes arra, hogy életeket formáljon és megváltoztasson. Éppen ezért álmodtuk meg a Fénydalok albumot egy különleges prémium ajándékként. Az összes dal nem érhető el az online platformokon, csupán a könyv vásárlói élvezhetik a teljes albumot idén karácsonykor. Ez egy igazi különlegesség, amelyet csak kevesen tapasztalhatnak meg!
A zene, mint művészet, valódi kincset jelent. Jelenleg azonban a zeneipar tele van anomáliákkal. Az online zenehallgatás nem mindenkinek hozza meg a kívánt sikert - kivéve, ha éppen Taylor Swift vagy. Lily Allen esete is rávilágít arra, hogy a számok nem mindig tükrözik a valóságot: még havi 4 millió lejátszás a Spotify-on sem garantálja a várt bevételt. Az iparág bonyolult, és a művészek gyakran küzdenek azért, hogy értéket nyerjenek a munkájukból.
Ez az album nem csupán nyolc új dal tőlem, hanem egy közösség fejlődésének újabb mérföldköve. Most értem el ahhoz a ponthoz, ahol az énekes, a dalszerző és a kreatív tanár egyesül bennem. Hogyan is történt mindez? Eleinte csak egy vízió volt, ami belül élt, de a Fénydalok utolsó próbája alatt kezdett valósággá formálódni. A stúdióban negyven hallgatóm gyűlik össze az Énekeld magad szabaddá (ÉSZA) program keretében, hogy közösen alkossuk meg a „Háború és béke” és a „Nem vagy egyedül” című dalokat, amelyekben ők alkotják a kórust. Karéjban állnak körülöttem. A stúdió közepén állok, lelkem teljesen meztelen, kapaszkodom a dalírás mély kútjának szélén, előttem a tanítványaim, mellettem pedig a zenésztársaim.
Érzem, összeér két világ, a tér kitágul. A dalaimnak így együtt nagyobb jelentősége van, a hallgatóim pedig sejtszinten megérzik az ÉSZA-ban tanult dalszerzős módszert, hiszen bevonódnak a dalszületés könyörtelenül gyönyörű, folyton változó fázisaiba, ahol a lélek igazán mozog. A zenészeim néznek nagy szemekkel, csodálják a negyven énekest, az énekesek pedig euforikus állapotban hallgatják őket, és visszaszórják rájuk a fényt. Hát igen. Fénydalok és ÉSZA. Összeér.
Az ÉSZA mostantól nem csupán az én személyes küldetésem, hanem egy szélesebb közösség közös víziója. A Fénydalok pedig ennek a mélyen egyéni, mégis közösségi alkotói folyamatnak a dalokba sűrített vallomása.