A következő év juttatási rendszerének kidolgozása - Viselkedési megközelítés.


Év végén sok munkáltató áttekinti, hogy a cég aktuális juttatási rendszere megfelelő lesz-e a jövő év kihívásaihoz. Gyakran az adótörvények változása készteti módosításra a munkáltatókat, pedig nem - vagy nem csak - ennek a szempontnak kellene szerepet kapnia az értékelésben. Hogyan módosítsuk a juttatási rendszert, hogy az illeszkedjen a 2025-ös év sajátosságaihoz?

A juttatási rendszer kialakítása során a juttatónak alapvető fontosságú figyelembe venni a munkáltatói célok és a munkavállalói igények várható alakulását a következő évben. Ennek értelmében a 2025-ös juttatások megtervezésének alappillére a jövő évre vonatkozó célok precíz meghatározása kell, hogy legyen. Ez a megközelítés biztosítja, hogy a juttatási rendszer rugalmasan alkalmazkodjon a változó körülményekhez és hatékonyan támogassa a szervezet és a munkavállalók közös érdekeit.

Egészen más rendszert, más elemeket kell használni, ha a cég jó munkavállalókat kíván megszerezni, megtartani, ha biztonságban akarja tudni a munkatársait, biztosítani számukra a pihenést, az egészséges életmódot, a rekreációt vagy éppen, ha a munkáltatói márkát kívánja a juttatásokkal erősíteni. Természetesen ezek a célok sokszor összefüggésben állnak egymással, így a tervezésnél ne sajnáljuk az időt ezek feltérképezésére!

Ha a munkáltató figyelmen kívül hagyja a dolgozói érdekeket, akkor nem tud hatásos cafeteria rendszert létrehozni, és a fix juttatásai sem érnek célba. A munkavállaló azt a juttatási elemet fogja értékesnek találni, amit a jelenlegi élethelyzetében, életvitelében hasznosnak érez vagy éppen vágyik rá. Értelemszerűen következik ebből, hogy a munkavállalók igényeit feltérképezve kell kiválasztani a munkáltatói célokhoz is illeszkedő juttatásokat és az ezeket keretbe foglaló rendszert, azt azonban nem szabad elfelejteni, hogy a munkavállalók nem minden esetben tudják elsőre, hogy mi is lesz hasznos számukra, és nem biztos, hogy ismerik nekik kínált juttatásokat. Nyílt, rendszeres kommunikációval kell támogatni az újszerű juttatások megismerését, és tisztázni kell az olyan kérdéseket, mint hogy miért adja ezt a munkáltató, hogyan használhatják fel a munkatársak, és milyen hasznuk származik ebből.

Ha egy munkáltató különféle termékeket vagy szolgáltatásokat biztosít munkavállalói számára, vagy akár átvállalja az ezzel kapcsolatos költségeket, akkor elkerülhetetlenül felmerül a jövedelemszerzés és az adózás témája. Bár sok esetben a munkáltatói szándékok és célok dominálnak a juttatások kialakításakor, a közterhek kérdése is figyelmet érdemel. Fontos, hogy a megfelelő tervezés és alapos dokumentáció révén jelentős költségmegtakarítás érhető el, így érdemes e szempontot is figyelembe venni a döntéshozatal során.

Elengedhetetlen, hogy a munkáltatók alaposan áttekintsék azokat a kedvező adózási lehetőségeket, amelyeket 2024-ben még kihasználhatnak, de 2025-től már nem állnak rendelkezésre. Ezen kívül érdemes felmérni az újonnan megjelenő lehetőségeket is, amelyek további megtakarításokat kínálhatnak. Így érdemes figyelemmel kísérni, hogy érkeznek-e olyan adózási opciók, amelyek harmonikusan illeszkednek a friss célkitűzésekhez.

Az optimális adminisztráció megteremtése messze túlmutat azon, hogy a munkatársak kényelmes környezetben végezhessék el feladataikat. Az adminisztrációs folyamatok hatékonyabbá tétele ugyanolyan fontos része az üzleti működésnek, mint a jogi megfelelés. Amennyiben az adminisztráció nem működik zavartalanul, az könnyen veszélyeztetheti a többi alapkövet is. Ha például túlterheltté válik, az időben elérhető dokumentumok hiánya miatt a juttatók nem tudják kihasználni a kedvezőbb adózási lehetőségeket, és a juttatásokkal kapcsolatos késlekedések is előfordulhatnak. Ráadásul a legértékesebb élmények, amelyeket juttatás formájában kívánunk átadni, könnyen elveszíthetik varázsukat, ha hosszú időt kell várni rájuk.

A munkavállalók szükségleteinek figyelembevételével kell kiválasztani a juttatásokat.

Gyakran előfordul egy juttatás megvalósításánál, hogy egy külső szolgáltató működik közre, aki szállítja, biztosítja a szolgáltatást, hozza a szükséges eszközöket. Egy üdülésnél ott lesz a szálloda, egy pénztári működésnél ott lesz egy pénztár, egy biztosításnál ott lesz egy biztosító, egy utalványnál ott lesz egy utalványszolgáltató, egy közös zenélésnél ott lesz egy instruktor. A velük való együttműködésnél szerencsére kevés dologra kell figyelni, de ha ezeket figyelmen kívül hagyjuk, akkor a hatásos juttatás helyett akár elégedetlenség is lehet a végeredmény. Ezért fontos a szolgáltatókkal pontosan egyeztetni, hogy milyen határidőkkel, milyen feltételekkel tudják biztosítani ezeket a juttatásokat.

Amennyiben a juttatási rendszerünket az alapelvek tükrében alakítottuk ki, akkor a fókuszunk nem csupán a munkáltató költségein van, hanem sokkal inkább azon, hogy mit is jelent a juttatás a munkavállalók számára. Meglehetősen sok pénz válhat feleslegessé egy vállalati eseményre, ha a munkatársak nem érzik magukat motiváltnak, hogy részt vegyenek. Esetenként sokkal értékesebb lehet számukra egy pár napos otthoni munkavégzés lehetősége, amely valódi rugalmasságot és kényelmet biztosít számukra.

Ha a juttató olyan juttatást kínál, amelynek számszerűsített értéke kiemelten fontos – mint például a cafeteria keret –, érdemes ezt iparági és földrajzi benchmarkadatokkal összehasonlítani. Kiindulási alapként szolgálhat a 2024 elején végzett nem reprezentatív felmérés, amely szerint a résztvevő cégek átlagosan bruttó 432 000 forintos (nettó 337 000 forintos) éves keretet állapítottak meg. A jövőbeli előrejelzések szerint 2025-re 8-10 százalékos emelkedés várható ezen a területen.

Az átalakítás előtt elengedhetetlen, hogy alaposan átvizsgáljuk az aktuálisan érvényben lévő juttatásokat. Fontos megállapítani, hogy ezek a juttatások milyen dokumentumokban találhatóak meg. Például, szerepelnek-e a munkaszerződésekben vagy a kollektív szerződésekben, valamint létezik-e olyan külön szabályzat, amelyben részletesen rögzítették az érintett juttatásokat. Továbbá, figyelembe kell venni, hogy ezek a szabályozások milyen hatályban maradnak 2025-re vonatkozóan.

Amennyiben a munkáltató nem szándékozik módosítani a meglévő feltételeken, csupán annyit kell biztosítania, hogy a hatályos időszak kiterjedjen a következő időszakokra is. Ha viszont változtatásra van szükség, akkor ideális esetben lejár a jelenlegi szabályozás időbeli hatálya, így az új dokumentumban már rögzíthető az új keretrendszer. Előfordulhat az is, hogy az évváltás kapcsán a munkaszerződés vagy a kollektív szerződés módosítása, esetleg a meglévő juttatási szabályzat visszavonása válik szükségessé a munkáltató részéről.

Az új juttatási rendszer hatékony működésének érdekében csupán a tervezés és a szabályozás frissítése nem elegendő. Ahhoz, hogy a rendszer valóban életre keljen, elengedhetetlen, hogy a folyamatokat integrálják a HR működésébe. E mellett kiemelten fontos, hogy a munkavállalók is tájékozódjanak a bekövetkező változásokról. Részletes és világos kommunikáció nélkül nem várható, hogy az új juttatási lehetőségek elérjék a kitűzött célokat; előfordulhat, hogy egy potenciálisan hasznos juttatás is elutasításra kerül, ha a munkavállaló nem tudja, hogyan élhet vele. Továbbá, jogi szempontból elengedhetetlen, hogy a munkavállalók megismerjék és elfogadják az új szabályokat, hiszen ennek tényét a munkáltatónak a jövőben igazolnia is szükséges lehet.

Fata László neve egyedi és különleges, amely sok szempontból magában hordozza az értékeket és a hagyományokat. Az általa képviselt értékek és a mögötte álló történet gazdagítják a közösséget, és inspiráló példát nyújtanak mások számára. László személyisége és munkássága révén sokak számára jelenthet iránytűt, hiszen szorgalmával és elkötelezettségével kiemelkedő eredményeket ért el. Az ő életpályája egyben az emberi kitartás és a szenvedély megtestesülése is.

Juttatási szakértőként és a Behaviour magazin szerkesztőbizottságának tagjaként elkötelezett vagyok a legfrissebb tudományos ismeretek és innovatív megoldások népszerűsítése iránt. Munkám során célom, hogy a juttatási rendszerek terén szerzett tapasztalataimat a közönség elé tárjam, hozzájárulva ezzel a szakmai diskurzus gazdagításához és a tudományos párbeszéd előmozdításához.

Related posts