A járvány időszakában a helyzethez képest meglepően kevés embert bocsátottak el az autóiparból, sokkal kevesebbet, mint amennyi tavaly történt.


Az Európai Autóipari Beszállítók Szövetsége, a CLEPA friss tanulmányában rámutatott, hogy az iparág számára még a koronavírus-járvány éveihez képest is rosszul sikerült a 2024-es év: az európai autóipar nagy bajban van.

A tavalyi év az európai autóipari beszállítók számára a kereslet és a termelési szint csökkenésének jegyében telt. Az autógyártás mértéke továbbra is jelentős elmaradást mutat, 20 százalékkal, ami körülbelül 3 millió járműt jelent a járványt megelőző szinthez képest. Ezen túlmenően, a 2020 óta folyamatosan magas energiaárak és az általános infláció súlyosan érintették Európa versenyképességét Kínával és Észak-Amerikával szemben.

A következmények rendkívül súlyosak: 2024-ben rekordszámú, összesen 54 ezer fős létszámleépítést jelentettek be az autóipari beszállítók. Az elektromos járművek és azok alkatrészei, különösen az akkumulátorok irányába irányuló beruházások drámai mértékben csökkentek, számos projektet elhalasztottak, leállítottak vagy teljesen töröltek. Ezen túlmenően a beszállítók több mint kétharmada arról számolt be, hogy az új technológiákba és a gyártási folyamatok modernizálásába szükséges kulcsfontosságú beruházások fenntartásához elengedhetetlen árrés szintje alatt teljesítettek - állapítja meg a CLEPA.

2024 során az autóipari beszállítók összesen 54 ezer munkahely megszüntetését jelentették be, amelyet a következő két-öt évben fognak végrehajtani. Ez a szám meghaladja a 2020-as és 2021-es COVID-19 járvány idején tapasztalt leépítéseket, amikor 53.700 munkahely veszett el. A mostani bejelentések jól mutatják az ipar átalakulásának mértékét és a jövőbeli kihívásokat, amelyekkel a szektor szembenéz.

2019 óta az autóipari beszállítók körében összesen 145 ezer leépítési intézkedést tettek közzé, míg a szektorban mindössze 51 ezer új munkahely létesült.

A McKinsey és a CLEPA legújabb jelentése alapján 2020 óta az autóipari beszállítók csupán egyharmada képes fenntartani a megfelelő profitabilitást. Ennél is súlyosabb helyzet, hogy a megkérdezettek 38%-a 2024-re negatív vagy alig pozitív EBIT-re számít, ami jól mutatja az iparágban tapasztalható folyamatos pénzügyi nehézségeket.

A jövedelmezőségi nehézségek 2024 során továbbra is komoly kihívások elé állították az iparágat, hiszen az autóipari beszállítók 65 százaléka harcolt azért, hogy elérje az 5 százalékot meghaladó haszonkulcsot. Ez az érték ugyanis a minimális küszöbként szolgál a jövőbeni, fenntartható technológiákba történő beruházásokhoz.

A helyzet fényében talán nem meglepő, hogy az elektromos átállásra irányuló beruházások volumene jelentős csökkenésen ment keresztül Európában, miután évekig tartó növekedést követően hatalmas visszaesés következett be. 2020 és 2022 között az elektromos járművek alkatrészeibe irányuló közvetlen befektetések drámai emelkedést mutattak, 2022-re elérve a 18,15 milliárd eurós csúcsot. Ezzel szemben 2024-re a befektetések 5,64 milliárd euróra zuhantak, ami a legalacsonyabb szintet jelenti 2019 óta.

Related posts