A hamis képkockák kora – az illúziók világában, ahol a valóság és a fikció határai elmosódnak.

Az Nvidia próbálja elterelni a figyelmet a GeForce RTX 50-es grafikus kártyák brutális teljesítményéről, de a valóság az, hogy dominanciájuk olyan mértékű, hogy erre valójában nincs is szükség. A VGA-piac jelenlegi helyzete aggasztóan instabil.
Régen minden szebb volt? Bár ez nem minden esetben fedi a valóságot, a legfrissebb hardverbejelentések tükrében hajlamosak vagyunk ezt a megállapítást tenni. Különösen az Nvidia GeForce RTX 50-es modellek kapcsán, amelyekre a PC-s gamerek szinte messiásként tekintettek, de a várakozásaikkal ellentétben, teljesen más élményben volt részük.
Az Nvidia a bejelentéskor azt ígérte, RTX 4090-teljesítményt kapunk töredékáron, azonban a valós tesztek megmutatták, hogy ez nem igaz. Pontosabban csak akkor igaz, ha elfogadod a generatív AI által interpolált, valójában a játékmotor által ki sem számolt képkockákat, a felskálázást és sok egyéb trükköt.
Ha alaposan megvizsgáljuk a jelenlegi hardvereket, azt tapasztalhatjuk, hogy a fejlődés nem igazán látványos. Például a fedélzeti memória kapacitásánál az Nvidia továbbra is takarékoskodik. Amikor a nyers teljesítményre fókuszálunk, világossá válik, hogy az elmúlt két és fél év alatt a teljesítmény csak 20-30%-kal nőtt – és ez is csupán ideális körülmények között érvényes. Van olyan szituáció, ahol a gyorsulás akár egy számjegyű is lehet. Ha mindezeket a fejlesztéseket reálisan, ugyanazért az árért kapnánk, mint pár évvel ezelőtt, talán még elnézhető lenne a VGA-piacon tapasztalható lassú fejlődés. Azonban miután az Nvidia úgy döntött, hogy monopolhelyzetben van a piacon,
Felfoghatatlanul eltúlzott áron kínálta a kártyáit, ami mindenki számára megdöbbentő volt.
Ez az állítás minden eddig megjelent RTX 50-es modellre érvényes. Elemzések rámutattak, hogy az új kártyák valójában egy fokozattal magasabb kategóriába tartoznak, ha a teljesítményüket, a VRAM-mennyiséget és a CUDA-magok számát vesszük figyelembe. Ha pedig mindezek ellenére úgy érzed, hogy számodra megfelelő lenne egy ilyen videokártya, sok szerencsét kívánok a vásárláshoz! Az Nvidia annyira korlátozott kezdeti készlettel indította az RTX 50-es szériát, hogy a meghirdetett árak mellett gyakorlatilag lehetetlen beszerezni a kártyákat. Ha mégis rábukkansz egy-egy modellre, azt másfélszer vagy akár kétszer annyiért kínálják, így az eredetileg magas ajánlott árhoz viszonyítva az ár-érték arány kifejezetten kedvezőtlen. Ez a helyzet pedig egy kisebb lavinát indított el, amelynek következtében az RTX 40-es modellek ára nemcsak hogy nem csökkent, hanem még emelkedésnek is indult, mind a szaküzletekben, mind a használt kártyák piacán.
És ki lehet az, aki helyre teszi az Nvidiát és megregulázza az árakat? Az AMD? Sajnos ezt addig nem tudjuk kijelenteni, amíg az új RDNA4-es kártyáit nem mutatja be, és nem világos, hogy, milyen teljesítménnyel, elérhetőséggel, valamint árakkal számolhatunk. Sajnos a múlt hasonló eseményeiből okulva nagyon kicsi esélyt látunk arra, hogy óriási és fájdalmas ütést visz be az AMD az Nvidiának mondjuk a középkategóriában, és esetleg megindul az árverseny a játékosok kegyeiért. Az Intelben sem bízhatunk, a cég jelenleg is komoly gondokkal küzd, a videokártyák piacán pedig szinte láthatatlan a részesedése, és hát túl erős modellel amúgy sem tud beszállni a versenybe.
Így tehát az Nvidia továbbra is dominál a piacon, miközben a GeForce grafikus kártyák ára szinte az egekbe szökött, és a fejlődés üteme is csak lassan lépked előre. Az új modellek már rég nem a hardver teljesítményük révén vonzzák a vásárlókat, hanem inkább a szoftveres újításokkal próbálják magukra irányítani a figyelmet. Eddig is érezhető volt ez a tendencia, de most már az Nvidia nyíltan is beismerte, hogy a gyenge hardverfejlesztések helyett inkább szoftveres trükkökkel próbálják kompenzálni a hiányosságokat.
Végső soron ne ítéljük el emiatt, hiszen ez a terv úgy tűnik, remekül működik.