A DAC a tavalyi évet veszteséggel zárta, míg a Slovan kedvező egyenleggel büszkélkedhet | ma7.sk

A Slovan mögött rendkívüli pénzügyi év áll, hiszen legutóbb a 2014-es esztendőt zárták pozitív mérleggel. Noha az elmúlt évek során rendszeresen részt vettek a nemzetközi kupasorozatok csoportkörében, világosan látszik, hogy a presztízs mellett a pénzügyi szempontok is kiemelkedő szerepet játszanak. A Bajnokok Ligájában való szereplés továbbra is a legjövedelmezőbb lehetőség számukra.
Az égszínkék csapat története új fejezethez érkezett, hiszen először sikerült bejutniuk a legrangosabb európai kupasorozat csoportkörébe. Ez a mérföldkő nem csupán sportteljesítményük elismerése, hanem a klub bevételeire is pozitív hatással volt. Természetesen az is kedvezett nekik, hogy bővítették az induló csapatok számát, de az ő érdemeiket semmiképpen sem lehet elvitatni.
Ugyan a csoportkörben pont nélkül zártak, emiatt azonban aligha szomorkodnak, szlovákiai viszonylatban elképesztő mennyiségű pénzre tettek szert. A bevételeik több tételére oszthatóak, a legtöbb pénzt a nemzetközi kupasorozatban való részvételért kapták.
A különféle hirdetések és reklámkampányok révén összesen 8,6 millió eurót sikerült összegyűjteniük, ami több mint 2 millióval haladja meg a 2023-as év eredményeit.
A harmadik pont a belépőjegyek és a szezonbérletek kérdése. Nem volt meglepő, hogy a pozsonyi klubok megemelik a belépők árát, hiszen a Bajnokok Ligája már egy teljesen más szintet képvisel; itt a legolcsóbb jegyek ára is 100 eurónál kezdődik. A pozsonyi csapat a csoportkör során négy hazai mérkőzést játszott, és ezekre a belépőket szinte azonnal elkapkodták a szurkolók.
Ezen három tételből tevődtek össze a Slovan főbb bevételeit, és ennek köszönhetően a tavalyi évi tiszta bevételeik kis híján elérték a 8 millió eurót.
Az viszont tapasztalható, hogy az égszínkékek a játékoseladásokból nem tudnak számottevő bevételre szert tenni, a 2024-es évben az eladásából és a játékosok kölcsönadásából származó bevételeik 1,5 millió euró körül mozogtak, ami szlovákiai viszonylatban még mindig jónak számít.
Ezen a téren viszont kétségkívül a zsolnaiak teljesítenek a legjobban, akik az elmúlt 12 évben közel 35 millió eurót kerestek játékoseladásokból, ennek ellenére az előző évek nyereségei után a tavalyi évet egymilliós veszteséggel zárták.
A nagyszombati Spartak pénzügyi helyzete drámaian megváltozott: míg a 2023-as év végén még másfél millió eurós nyereséggel büszkélkedhettek, addig a legutóbbi évben ez az összeg már csupán 16 ezer euróra csökkent. Az éles visszaesés figyelemre méltó kihívás elé állítja a klub vezetését.
Végül ne hagyjuk figyelmen kívül a DAC-ot sem. A Világi Oszkár vezette klub eddig jellemzően elkerülte a jelentős veszteségeket, ám a tavalyi év során meglepő fordulatot vett az üzleti teljesítményük.
Közel félmillió eurós mínusszal zártak, ami több dolognak tudható be.
A nézőszám drámai csökkenése, amely a kezdeti 6-7 ezer fős átlagból tavalyra 3-4 ezerre zsugorodott, komoly kihívás elé állította a klubot. Ez a jelentős visszaesés nemcsak a szurkolói bázist érinti, hanem a fogyasztási szokásokat is. A DAC számára eddig mindig volt lehetőség arra, hogy kiemelkedő tehetségeket értékesítsenek, elég csak Bayora, Ramirezt, Krstovicot vagy Schäfer Andrást említeni. Ezek a tranzakciók nemcsak a klub pénzügyi helyzetét javították, hanem hozzájárultak a csapat hírnevének növeléséhez is.
2024-ben viszont ebből a forrástól nem érkezett jelentős bevétel, miközben a csapat megerősítésére és a játékosok bérére jelentősebb összegeket kellett elkülöníteniük.
A szlovák klubok közül tehát csupán a Slovan zárta a 2024-es évet jelentősebb bevétellel, az együttesek többsége veszteséget könyvelt el.