A börtönök falai között is hatékonyan alkalmazható egy olyan terápia, amelyhez csupán egy könyv szükséges.


Már a 19. században is létezett egy olyan terápiás megközelítés, amely napjainkban különösen nagy népszerűségnek örvend. A biblioterápia, más néven irodalomterápia, mára világszerte elismert és alkalmazott pszichológiai kezelési formává vált. Magyarországon nemrégiben annyira elterjedtté vált, hogy több egyetemen is bevezették a tananyagba. Ez a módszer nem csupán a self-help könyvek egyszerű olvasatán túlmutat; lehetőséget ad arra, hogy az olvasás révén újra rátaláljunk belső boldogságunkra.

A biblioterápia, más néven irodalomterápia, egy régi, de most újra népszerűvé váló pszichológiai megközelítés, amely során az olvasás erejét használják fel a különféle mentális nehézségek kezelésére. Már a 19. században is felfedezték ennek a módszernek a hatékonyságát, amikor a különféle pszichológiai gondok között sok esetben „hisztériaként” emlegették a problémákat. A biblioterápia lényege abban rejlik, hogy válogatott irodalmi műveket alkalmazunk terápiás célzattal, legyen szó gyógyításról, pszichiátriai kezelésekről vagy akár személyes problémák megoldásáról. Az olvasás irányított módon történik, amely során az olvasott szövegek segítenek a belső konfliktusok feldolgozásában. Érdemes megjegyezni, hogy a biblioterápia definíciója a különböző megközelítések alapján változhat, és négy fő típusa létezik, mindegyik sajátos céllal és módszerrel.

- ez utóbbi valójában az előző kettő keveréke.

Egy biblioterápia során nemcsak self-help könyveket kap az illető, hanem akár regényeket vagy verses köteteket is. Természetesen olyanokat, amelyek ráillenek az aktuális problémájára, így megértheti, mi is történik vele pontosan. A terápia nagy előnye, hogy nemcsak klinikai vagy iskolai közegben alkalmazható, hanem otthon is. Fontos tudnivaló, hogy otthonunk kényelmében leginkább az előírt vagy a terápiás biblioterápia működik a leghatékonyabban.

A kreatív és fejlesztő megközelítések általában csoportos környezetben bontakoznak ki. A kreatív írás különösen izgalmas elemente ennek, hiszen ez az aktív tevékenység serkenti elménket, lehetővé téve számunkra, hogy mélyebben felfedezzük érzéseinket és tisztábban lássuk, mi zajlik lelkünk legmélyén. A fejlesztő, más néven receptív biblioterápia keretében szépirodalmi művek segítségével nyerünk betekintést belső világunkba. Pszichológusok és pszichiáterek támogatásával dolgozhatunk fel ezeket a szövegeket, amelyek értelmet adhatnak érzelmi tapasztalatainknak és segíthetnek feldolgozni a nehézségeinket.

Egy könyv képes arra, hogy különböző érzelmeket ébresszen benned: lehet, hogy energikus lendületet ad, vagy éppen ellenkezőleg, megnyugtatja a lelkedet. Néha irritáló hatással is bírhat, vagy akár álomba ringathat. A legfontosabb, hogy felfedezd, milyen érzéseket kelt benned, és tudd, mi az, ami elindítja a gondolataidat.

- fogalmazott dr. Bagster irodalomterapeuta még 1916-ban.

Ella Berthoud irodalomterapeuta úgy véli, a kezelés hatékonysága azon múlik, hogy a szakember megfelelő időben adja a megfelelő könyvet a megfelelő páciens kezébe. Ha mindez egybevág, hamar sikerre vezethető a terápia. Berthoud már 2007 óta foglalkozik biblioterápiával, és praxisában a fiktív eseményeken alapuló regényeket tartja a leghatékonyabbnak a való élet problémáinak gyógyításában. Úgy véli, ezek az írások serkentik kliensei tudatalattiját, ami adott esetben rávilágíthat az illető problémájának forrására. Olyan esetről is beszélt, amikor betegének inkább csak arra volt szüksége, hogy kicsit kiszakadjon a valóságból, és elmerülhessen egy alternatív világban ahhoz, hogy jobban legyen.

Csökkenti a magány érzését és a függőségeket is. Lucy Pearson író szerint "a terápiás olvasástól az emberek megértve, megnyugtatva és inspirálva érezhetik magukat". Meglátása szerint az, hogy kapnak egy új perspektívát az adott irodalmi műtől, nagyban hozzájárulhat adott esetben szorongásaik csökkenéséhez, mivel egy árnyaltabb képet kaphatnak arról, ami velük történik. Ráadásul újraélhetik az olvasás szeretetét, ami hatalmas plusz a BookTok és BookTube virágkorában.

Idehaza is egyre ismertebb a biblioterápia, már több nagy egyetemen is fel lehet venni ezt a kurzust (elsősorban a pszichológia és szociológia szakos hallgatóknak). Jelenleg a Pázmány Péter Katolikus Egyetem, a Károli Gáspár Református Egyetem és a Pécsi Tudományegyetem hallgatói tanulhatnak az újszerű terápiás módszerről. Annak ellenére viszont, hogy Magyarországon is egyre elterjedtebb a biblioterápia, még mindig vajmi kevés részletet találni róla, a működéséről, hatékonyságáról. Annak érdekében, hogy árnyaltabb képet kapjunk a kezelésről, Szabó Jennifer pszichológus, irodalomterapeuta segítségét kértük.

Szabó Jennifer, a terület szakértője kifejtette, hogy a biblioterápia "széleskörűen alkalmazható, azonban elengedhetetlen, hogy a szakember alaposan mérlegelje a kliens vagy csoport egyedi jellemzőit, személyiségét és működését, mielőtt megfelelő szöveget választana." Emellett hangsúlyozta, hogy míg a csoportos formákban önálló módszerként kiválóan működik, addig egyéni kezelések során inkább más terápiás eszközökkel együtt érdemes alkalmazni, mint kiegészítő elemet. A biblioterápia népszerűsége az utóbbi években ugrásszerűen megnőtt, így szinte bármikor csatlakozhatunk újonnan induló csoportokhoz. Szabó Jennifer arról is beszámolt, hogy

Szerinte az irodalomterápia hosszú távon rendkívül hatékony, mivel a kliensek új szemléletmódot sajátítanak el a szövegekkel kapcsolatban. Fedezik fel, miként tudják az olvasottakat saját fejlődésük szolgálatába állítani, és így mélyebb kapcsolatot alakítanak ki a szövegek világával.

Related posts