A francia kormány helyzete rendkívül ingatag, és 72 órán belül akár össze is omolhat.
Franciaország politikai vihar előtt áll, miután Michel Barnier miniszterelnök a 49.3-as alkotmányos cikkelyre hivatkozva átvállalta a kormánya felelősségét a 2025-ös társadalombiztosítási költségvetés elfogadásáért. Az ellenzéki pártok, köztük a Nemzeti Tömörülés (Rassemblement National, RN) és a baloldali koalíció, bizalmatlansági indítványt terjesztettek elő, amely veszélyeztetheti a kormány fennmaradását.
A francia büdzséről szóló, hetek óta tartó huzavonában végül a Michel Barnier vezette kormány 19-re lapott húzott: a társadalombiztosítási költségvetés elfogadásához a kormány az 49.3-as cikkelyt hívta segítségül, amely lehetővé teszi a parlament megkerülését - írja a Le Monde.
Michel Barnier a stabilitás és a pénzügyi felelősség fontosságát emelte ki, azonban az ellenzéki politikai körök véleménye szerint ez a döntés "politikai káosz" kialakulásához vezetett.
A Nemzeti Tömörülés vezetője, Marine Le Pen a kormány döntéseit igazságtalannak nevezte, és bejelentette, hogy támogatni fogja a cenzúramozgásokat.
A politikai feszültség tovább éleződött, miután napvilágot látott, hogy háttéregyeztetések folynak a kormány és a Nemzeti Gyűlés (RN) között. Jean-René Cazeneuve, a Renaissance párt képviselője, éles kritikával illette ezt a lépést, hangsúlyozva, hogy az ilyen engedmények „normalizálják” az RN szerepét a politikai diskurzusban. Rámutatott arra is, hogy e megállapodások nem csupán a politikai tájat formálják, hanem a költségvetési hiányt is tovább növelhetik.
Az RN egyúttal kifejezte, hogy a kormány ellen benyújtott bizalmatlansági indítvány támogatásával a céljuk a kormány leváltása.
Az ellenzéki pártok szinte egyöntetűen a kormány megdöntése mellett foglaltak állást. Cyrielle Chatelain, a zöldek vezetője, valamint Mathilde Panot, a radikális baloldal képviselője is hangsúlyozták, hogy a kormány működésképtelensége és instabilitása indokolttá teszi az indítvány támogatását.
Laurent Wauquiez, a republikánusok vezetője, arra kérte pártja tagjait, hogy tartózkodjanak a bizalmatlansági szavazás támogatásától, hangsúlyozva ezzel a politikai stabilitás fontosságát.
A bizalmatlansági indítványról szóló szavazás várhatóan a hét közepén, szerdán vagy csütörtökön fog lezajlani, és kulcsfontosságú eseménynek ígérkezik a Barnier-kormány jövője szempontjából. Amennyiben a lépés sikeres lesz, Emmanuel Macron elnöknek új miniszterelnököt kell választania, ami nem mentes a politikai kihívásoktól és bonyodalmakból.
A költségvetési válság és a politikai megosztottság miatt Franciaország jelenleg olyan helyzetben van, amely nemcsak a kormány stabilitását, hanem az ország pénzügyi helyzetét is veszélyezteti. A következő napok fejleményei döntő fontosságúak lehetnek a francia politikai rendszer jövője szempontjából, mivel júliusig nem lehet előrehozott választást tartani az országban.